Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   passat viteza maxima. (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/47529-passat-viteza-maxima.html)

FmFm 30-07-07 23:48

passat viteza maxima.
 
sunt si eu curios cat poate sa atinga un passat ultimul model cu motor de 2.0 TDI 140 cai... am vazut cateva filme pe youtube si nu sarea de 230. eu cu a4a am avut aproape 180 si a trebuit sa franez. cred ca sare putin peste 180 dar nu e indicat... avand in vedere ca are 6 trepte... ma gandesc ca si peste 230 trece... nush... astept raspuns.

Bryan 31-07-07 01:53

Re: passat viteza maxima.
 
uita-te in talon si adauga cam 10 km/h (eroarea vitezometrului) :)

FIGHET 31-07-07 02:17

Re: passat viteza maxima.
 
Tot Asa Cindva Am Mers Si Eu Cu Acelasi Model Cu 6 Trepte Dar Nu Am Mai Avut Spatiu Si A Trebuit S A Frinez La 200 Dar Cred Ca Mere Cam 220 Maxim

sebaaa 31-07-07 02:26

Re: passat viteza maxima.
 
ehnica
Cilindree (L/cm3) 2,0 / 1968
Alezaj / Cursa (mm) 81 / 95,5
putere max., kW (CP) la 1/min 140
Cuplu motor max., Nm la 1/min 320 / 1750
Rapot de comprimare 18,5
Norma de poluare EURO 4
Alternator, A/Baterie, A(Ah)
Cutie de viteze manuala 140 / 330 (61)
Cutie automata/tiptronic 140 / 330 (61)
Carburant motorina
Consum carburant combinat, l/100 Km
Cutie de viteze manuala 5,9 - 6,0
Cutie automata/tiptronic 6,4 - 6,6
Capacitate rezervor carburant (l) ca. 70
Cutie de viteze C utie manuala cu 6 trepte
Emisii CO2, g/km
Cutie de viteze manuala 159 - 162
Cutie automata/tiptronic 173 - 178
Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s
Cutie de viteze manuala 6,9 / 9,8
Cutie automata/tiptronic 6,9 / 9,8
Viteza maxima, km/h
Cutie de viteze manuala 209
Cutie automata/tiptronic 206

cred k ti-am raspuns la intrebare ;)
doar cu motorul 2.0 TDI de 170 de cai atingi 220 ;) (asta la categoria diesel)

MH 19 KTA 31-07-07 12:54

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 1022247)
ehnica

cred k ti-am raspuns la intrebare ;)
doar cu motorul 2.0 TDI de 170 de cai atingi 220 ;) (asta la categoria diesel)

atunci cum explici faptul ca eu cu passat 2002 131 cp am ajuns la 210km/h??? si eram la 4200 rpm??? se duce mult mai mult , iar motorul ala de 170 cp se duce dincolo de 250 km/h

phaeton 31-07-07 14:10

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by MH 19 KTA (Post 1022698)
atunci cum explici faptul ca eu cu passat 2002 131 cp am ajuns la 210km/h??? si eram la 4200 rpm??? se duce mult mai mult , iar motorul ala de 170 cp se duce dincolo de 250 km/h

hmm...ce intelegi tu prin mult mai mult de 210 ?
am eu un passat 1.8 t 150 cai si in carte specifica o viteza maxima de 225 km/h. deci nu cred ca tu cu 131 cai sa te duci mai tare de atat.
vorbim de viteza reala.
si sa nu uitam ca cea mai reusita motorizare pe passat a fost cea de 1.8 t.
un passat din 2007 de 140 cai nu bate nici la demaraj nici la viteza maxima unu din '97 de 150 benzina.

MH 19 KTA 31-07-07 14:29

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by phaeton (Post 1022814)
hmm...ce intelegi tu prin mult mai mult de 210 ?
am eu un passat 1.8 t 150 cai si in carte specifica o viteza maxima de 225 km/h. deci nu cred ca tu cu 131 cai sa te duci mai tare de atat.
vorbim de viteza reala.
si sa nu uitam ca cea mai reusita motorizare pe passat a fost cea de 1.8 t.
un passat din 2007 de 140 cai nu bate nici la demaraj nici la viteza maxima unu din '97 de 150 benzina.


mult mai mult adica in jur de 230 km/h , iar aia cu viteza reala o aflii doar pe dyno, eu vb de viteza indicata de ceasul din bord atunci cand circuli cu masina , nu cand stai pe loc. iar tu cu 150 cai pe benzina cred ca depasesti viteza constructiva, asta doar daca ai drum liber.

phaeton 31-07-07 14:35

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by MH 19 KTA (Post 1022850)
mult mai mult adica in jur de 230 km/h , iar aia cu viteza reala o aflii doar pe dyno, eu vb de viteza indicata de ceasul din bord atunci cand circuli cu masina , nu cand stai pe loc. iar tu cu 150 cai pe benzina cred ca depasesti viteza constructiva, asta doar daca ai drum liber.

pai normal ca doar daca ai drum liber.
sau tu mergi cu 230 cu 131 de cai si cand e traseu aglomerat ?
nu m as risca sa fac depasiri cu niste cauciucuri de 205 la peste 200km/h. tinand cont si ca passatul nu e chiar asa jos.
in fine, eu am vorbit doar de viteza reala, care cred ca este cea indicata de producator.

mikinina 31-07-07 16:03

Re: passat viteza maxima.
 
210 maxim.Nu mai aberati cu 230 sau 250.Pentru viteze mai mari de 200km/h cu fiecare crestere de 10km/h ar cam trebui cca 20-25cp in plus.Iar daca e diesel poate si de 30...
Voi nu va uitati la virstele celor care spun prostii?
Mai clar ca ce a postat sebaaa ce mai vreti?

FmFm 31-07-07 18:57

Re: passat viteza maxima.
 
pai ce a postat seba e viteza maxima constructiva... acolo scrie 209. stiam asta. DAR, am si scris ca intr-a4a aveam aprox 180. cum facem cu a5a si a6a ? doar 29 kmh sa mai iei cu ele aman2 ? asta era intrebarea mea... eu voiam sa vorbeasca cei care au passat de asta de care zic eu si au avut curiozitatea sa vada cat merge. bineinteles conteaza si motorina si cati erau in masina... etc. noi eram 3 in masina. ah si altceva acum recent... cu 8 in masina ( 2 in fata 4 in spate si 2 in portbagaj ) a atins 205. nu era blana... nici n-a avut in gand sa-i dea asa goana da asa a fost conjunctura. deci... cu o jumatate de tona in plus masina a atins 205. eu zic ca sare mult peste 209 ( viteza mentionata de seba )

FmFm 31-07-07 19:00

Re: passat viteza maxima.
 
acum sa nu vorbim va rog de cat de constienti sau inconstienti a fost soferul sau noi care ne-am urcat cu el... stim si noi ca in momentul acela am fost foarte inconstienti... am si discutat de asta... va rog sa va axati pe viteza maxima a masinii.

Bryan 31-07-07 19:28

Re: passat viteza maxima.
 
prietene nu o sa prinzi NICIODATA mai mult decat ai in talon
asta pe drum orizontal si fara sa iei in considerare eroarea vitezometrului

MH 19 KTA 31-07-07 20:49

Re: passat viteza maxima.
 
viteza data de producator e orientativa si pana la viteza aia e recomandat sa mergi pt a nu uza mai mult decat este necesar motoru, dar asta nu inseamna ca nu poti prinde mai mult. Iar chestia cu varsta spusa mai sus este rautacioasa . Altceva nu mai comentez

mikinina 01-08-07 08:25

Re: passat viteza maxima.
 
Rautacioasa dar adevarata.
Si eu am in tr 4 la 6000rpm 180-190 si mai am inca 2 trepte.E turbo benzina si are 170cp,cuplu 270Nm.Vit max e undeva la 225...Daca merg cu tr 5 urca la 6000 rpm si ating 225 IN SCHIMB,in tr 6 nu mai urca decit la 5000 rpm,tot 225...mai mult nu poate ori din cauza cutiei,ori din cauza lipsei de putere a motorului ori a rezistentei aerului care creste fantastic de mult la marirea vitezei.
Regula de 3 simpla se aplica doar in cadrul aceleiasi trepte de viteza,nu ca daca prinzi in tr 4 180 in tr 6 prinzi xxx...tr 6 e pentru economie conceputa.
Mai studiati ca mai aveti timp si veti vedea ca asa e.

FmFm 01-08-07 15:42

Re: passat viteza maxima.
 
dar nu a zis nimeni de 3 simpla... da in fine... hai sa-ti mai zic altceva: in passat 2003 1.9 TDI 101 cai si 5 trepte a luat 205 cam asa... oricum mai lua dar nush cat. 210 maxim cred, oricum e eroare de kilometraj dat eroarea e 5-6 km nu mai mult. si octavia de 105 cai nu a atins 200 dar n-am tinut-o mult ca nu mai aveam timp cred ca lua dar nush... nu spun decat ce am vazut. de asta zic eu ca 209 e putin pentru passatul cel nou.


All times are GMT +2. The time now is 15:33.

- Copyright 2026 4Tuning