Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12 (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/46435-problema-hertz-hxs380d-spl-amplificator-alpine-v12.html)

adari 17-07-07 18:36

Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
1 Attachment(s)
Am o problema de curand cu noul subwoofer hertz hxs380d spl, acesta se poate conecta intr-un ohm sau in 4 ohmi. Pana imi vine statia monobloc am lasat subul pe canalul de subwoofer( subwooferul este legat in 4 ohmi intrucat nu suporta statia 1 ohm) al statie alpine v12 mrd-7f52 este un amplifcator cu micocontrolere Trypath (clasa T cum au numit-o ei). Este un amplificator de 5 canale care este masurat din fabrica la 4*100 w + 1 *380 w RMS in 4 ohmi la 12 v.
http://ampguts.realmofexcursion.com/Alpine_MRD-F752/
Mai am legate pe statie un set de hertz esk-165 iar celelalte 2 canale sunt libere.
Cand dau volum mai mare si mai ales cand loveste un bas mai puternic in jurul a 65, 70 hz statia imi intra in protectie. Am incercat teste de bas pana in 60 hz bass continuuu si nu intra in protectie oricat de tare i-as da, intra doar la bass-ul acela lovit. Statia are o siguranta de 80 A iar cablul este de 4 AWG cu siguranta aferenta de 60 A. Am conectat si un condensator de 1 f pe care imi indica chiar si cu motorul oprit peste 11.5 v iar cu el pornit in jur de 13.6.

Va cer parerea intrucat nu imi dau seama de ce intra in protectie statia cu toate ca 2000 w max ai subului ii pot pune probleme statiei care nu este foarte puternica. Va multumesc.

saxo 17-07-07 20:41

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Nu stiu cine ti-a facut calculul alimentarii, dar l-a facut prost. Pune un cablu de 0 awg sau in cel mai rau caz 2 awg cu o siguranta de 80-100 amperi.
In plus de asta, tine cont ca reglajele conteaza foarte mult.

adari 17-07-07 23:05

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Din statie e lasat totul la minim si gain si voltajul. Stiu ca trebuie cablu mai gros dar asta nu inseamna ca din cauza cablului intra in protectie cu acelasi cablu si un jbl 601.1 si un w10 gti de 3000 w si 600 rms mergea fara probleme si se auzea mult mai tare. De schimbat o sa schimb si cablul dar nu cred ca de e la asta. Ms

saxo 17-07-07 23:21

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Difuzorul e nou ? Ai masurat rezistentele echivalente ale bobinelor ?
Daca a fost "forjat" si are spire in scurt, poate sa cada sub RE nominala ( implicit impedanta ) si ar fi normal sa puna amplificatorul in genunchi.
Si mai e importanta si incinta. Parca din poza pare cam mare. Ai facut-o dupa specificatia din manual ?
Trebuie verificat bine tot.

adari 18-07-07 08:29

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Subul este al lui TAU si sigur a fost forjat dar setat pe 1 ohm, o sa masor azi sa vad cat are exact.

Lil' D 18-07-07 15:42

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
posibil sa scada tensiunea destul cat sa intre in protectie. masoara cu un voltmeru tensiunea in timp ce "abuzezi" de sistem...

adari 19-07-07 00:51

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Nu scade sub 11 V si oricum daca scade sub 10 V se aprinde ledul de la POWER nu cel de la PROTECTION.
Cum a zis si saxo trebuie masurat totul de la un cap la altul altfel nu pot afla.

saxo 19-07-07 14:03

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Vezi ca 11 volti e mult prea putin. Schimba cablul de alimentare ( ca oricum e prea subtire ) si vezi dupa.
Apropo, tu faci testele astea cu motorul oprit ?

adari 19-07-07 14:07

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Cu motorul oprit ajunge pe la 11.5 iar cu el pornit ajunge la 13.7 cam asa. In ambele cazuri se comporta la fel asta ma deruta, ca daca se oprea statia cu motorul oprit era logic. Am rulat niste trackuri cu frecvente intre 40 si 70 hz la volume aproape de maxim si nu intra in protectie. Stiu ca bateria este cam pe duca dar totusi nu cred ca e de al ea.

saxo 19-07-07 14:32

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Tot la verificare la singe ajungem....

Rolex_Logan 28-10-07 22:21

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Cum ai legat firele?
"+" la "+" si "-" la "-" la bobine ? :-?

adari 29-10-07 21:31

Re: Problema Hertz HXS380D SPL pe amplificator Alpine V12
 
Era legat bine in 4 ohmi in paralel, avea 1 in serie. Oricum am rezolvat-o, am rebobinat cu un kit nou si se aude mai bine ca inainte (cred ca fusese fortat foarte mult inainte si cum zisese si saxo din cauza asta a scazut impedanta de la 4 la 2.8)


All times are GMT +2. The time now is 21:01.

- Copyright 2026 4Tuning