Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Oltcit (https://forum.4tuning.ro/320-zona-tehnica-oltcit.html)
-   -   help me (https://forum.4tuning.ro/320-zona-tehnica-oltcit/45731-help-me.html)

meryn 09-07-07 19:45

help me
 
1 Attachment(s)
am si eu o intrebare am un 12 TRS an '93 si de multa vreme adik de prin 2000 decand il am eu sta un beculetz cu "(!)" aprins nu ma deranjat cu nimik in functionarea masinii sau nu cred nu prea ma pricep dar sunt curios daca stie cineva de ce sta aprins sau ce indica?

Ja_Rule 09-07-07 21:35

Re: help me
 
beculetu` ala de pe primu` buton (!) indica lichidu` de frânã ... la tine probabil ca e acelas lichid ca si acum 7 ani (lichidu` se schimba normal o data la 2-3 ani) sau nu e DOT 4 ... in cel mai bun caz nivelu` lichidului este scazut

turbojack 09-07-07 21:47

Re: help me
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 989859)
beculetu` ala de pe primu` buton (!) indica lichidu` de frânã ... la tine probabil ca e acelas lichid ca si acum 7 ani (lichidu` se schimba normal o data la 2-3 ani) sau nu e DOT 4 ... in cel mai bun caz nivelu` lichidului este scazut


Sau firele ce merg sus la senzorul capacului sint cazute pe caroserie si fac masa.
Sau un senzor de placuta frina atinge la masa (firul ,cel mai probabil)

meryn 09-07-07 21:59

Re: help me
 
va multumesc mult lichidu de frana nus tiu cand a fost schimbat ultima data da oricum acum cateva zile m-am uitat si era plin butoiasu cu lichidu de frana si avea si firele alea 2 conectate iar de senzori la placutzele de frana habar nu am o sa verific si asta

kncer 09-07-07 22:09

Re: help me
 
la pedala de frina ar trebui sa mai ai un limitator pe linga cel de la stop pe frina incearca sa apesi pe el trebuie sa fie scos in afara e ca un intrerupator normal are doua fire si e negru ,daca nu ???

meryn 09-07-07 22:49

Re: help me
 
mersi kncer am sa verific si asta maine pe lumina ca acuma e noapte sa ma mai deplasez pana afara :D

Ja_Rule 11-07-07 01:05

Re: help me
 
ba daca tine frana si n`ai probleme ... scoate`i butonu cu tot cu beculet .. :):):)

meryn 11-07-07 10:44

Re: help me
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 992135)
ba daca tine frana si n`ai probleme ... scoate`i butonu cu tot cu beculet .. :):):)

sa stii ca frana tine bine si dupa cum am zis singura mea curiozitate era de ce sta aprins.nu cred ca am sa scot becu cu totu am sa-l las asa eventual vad eu cum il sting...

Magos 19-07-07 00:47

Re: help me
 
:)):P sigur e atingere atunci!

meryn 20-07-07 18:52

Re: help me
 
Quote:

Originally Posted by Magos (Post 1004563)
:)):P sigur e atingere atunci!

da asa e momentan il las asa ca palcutzele de frana n-au senzori si stau in aer :D senzorii mei deaia e aprins beculetzu data viitoare o sa iau placutze cu senzori :D

ADDISOR 22-07-07 21:28

Re: help me
 
Sal! Am Si Eu O Rugaminte La Voi !
Am Cumparat De Curand Un Oltcit Club 11 Rm Si La O Luna Dupa Ce L-am Cumparat Mi-sa Dus Discul De Ambreiaj ! Vreau Sa-l Schimb Si Am Fost Cu El La Un Service Si Mi-sa Recomandat Sa-i Cumpar Disc De Ambreiaj De Dacie Deoarece Este Compatibil! Este Adevart? Tot Acolo Mi-sa Spus Ca Planetarele, Cutia Si Placutzele De Frana Sunt Tot De Dacie!
Va Rog Din Suflet Daca Putetzi Sa-mi Spunetzi Daca Este Posibil Asa Ceva!
Vreau Sa-i Cumpar Piesele Si Nu Stiu Daca Sa Ma Apuc Sau Nu!
Va Multzumesc!

bogdanlascu 22-07-07 22:33

Re: help me
 
sa nu cumperi de dacie pt ca nu se potriveste la caneluri asa ca dimensiune este la fel (cel de 180 mm),placa de presiune este la fel (cea de 180 mm )
planetarele sunt jumate de dacie parte dinspre cv si de oltcit la roata ,deci iar nu merge de dacie ,trebuiesc planetare de rm,placutele de frana sunt de dacie,discul de frana de dacie

ADDISOR 24-07-07 10:14

Re: help me
 
Ziua Buna Tuturor!
Ce Ulei Imi Recomandatzi Sa Bag Acum Pe Timp De Vara?
Chiar Nu Stiu Ce Ulei Se Baga La Oltcit!

meryn 24-07-07 10:57

Re: help me
 
Quote:

Originally Posted by ADDISOR (Post 1011069)
Ziua Buna Tuturor!
Ce Ulei Imi Recomandatzi Sa Bag Acum Pe Timp De Vara?
Chiar Nu Stiu Ce Ulei Se Baga La Oltcit!

intreaba si tu pe cineva mai priceput :D pe mine oricum nu ma intereseaza ce ulei am in el ca oricum urmeaza sa-i fac motoru :D degeaba pun
ulei bun ca oricum il mananca :cry:

Danutz Bratosin 24-07-07 13:57

Re: help me
 
Quote:

Originally Posted by ADDISOR (Post 1011069)
Ziua Buna Tuturor!
Ce Ulei Imi Recomandatzi Sa Bag Acum Pe Timp De Vara?
Chiar Nu Stiu Ce Ulei Se Baga La Oltcit!

teoretic se baga 15W40...pe timp de vara incearca ceva spre 10W40


All times are GMT +2. The time now is 01:53.

- Copyright 2024 4Tuning