Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   CUM SE POT MASURA [NUMARA:)] CAII PUTERE ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/4567-pot-masura-numara-caii-putere.html)

TranceGirl 07-04-05 12:33

CUM SE POT MASURA [NUMARA:)] CAII PUTERE ?
 
Dupa ce am facut rost de mai multi cai putere cum se poate masura la ce putere s-a ajuns ulterior? Exista un aparat special ceva ? Daca da dati`mi va rog amanunte, detalii, unde anume se poate gasi aparatul respectiv?

AlecsRo 07-04-05 12:48

exista un banc special unde se masoara puterea masinii.. vezi aici http://www.dimsport.ro/dyno.php

RoSonic 07-04-05 13:32

Uite si aici o descriere a modului de masurare http://www.mastertuner.ro/detalii.ph...ometre&act=dyn

TranceGirl 08-04-05 09:28

OK.. multam mult pt. info!
Stiti cumva si un pret aproximativ ? Un minim sau maxim? Sau deja ma-tind? :lol:
Banuiesc ca si de pe site`urile alea se poate afla prin \"Contact\" dar ma gandesc ca au mai fost si altii interesati.. asa ca folosesc si varianta \"asking\" :wink:

Gabi_323i 08-04-05 11:53

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"TranceGirl\"
OK.. multam mult pt. info!
Stiti cumva si un pret aproximativ ? Un minim sau maxim? Sau deja ma-tind? :lol:
Banuiesc ca si de pe site`urile alea se poate afla prin \"Contact\" dar ma gandesc ca au mai fost si altii interesati.. asa ca folosesc si varianta \"asking\" :wink:

am impresia ca pretul e intre 50 si 100 euro
cum anume ai facut rost de cai? :lol:

Ford_V6 10-04-05 23:16

cat mai e un cal ?? unu frumos ?? :twisted: :twisted: :twisted:

Engineer 19-04-05 11:08

Stiu si eu un loc unde iti testezi caii putere, si IEFTIN!!!
 
1 Attachment(s)
Am auzit de un loc, si mai exact am vazut cu ochii mei cum se face testul.
Firma se cheama COMPUTEST 2000, si este in incinta targului de masini Autovit. Situl lor este www.computest.ro.
Iar pretul este de 1.200.000 2 testari, una inaite si una dupa ce se fac modificarile.
Ca erori ale aparatului sunt sub 1%, si credetima ca este testa si super testat.Baietii acolo fac defapt o inspectie tehnica a autovehiculelor in scopul de vanzare cumparare ale acestora, si de aceea nu cer mult pe treburi deastea.
De curiozitatea voastra va atasez un grafic cum il scot baietii.

muntean_dragos 26-04-05 00:15

Exista si formula de calcul. Cauta pe net. Ceva de genu accelerezi de la 80 la 120 si dupa aia o lasi in frana de motor de la 120 la 80 si in funcite de timpii aia iti zice cati cai ai . NU mai stiu exact, dar cauta ca exista.

Jeff 26-04-05 19:06

Si o ultima gaselnita in domeniul numararii cailor: se numara picioarele si se imparte la 4. Exceptie fac caii ologi de pe trabant, lastun, oltzit si alte crescatorii deficitare.

florin_cars 27-04-05 03:08

:peace: :clap: :peace: mamaaaa da bine ai zis...
uhaa, oricum eu shtiam k singurul banc adevarat 'DYNO' este la un service/dealer uatevar de Seat din Bucuresti cred k linkul l-a pus cineva mai sus, e cel mai eficient mijloc, asta e sigur..

sau te poti pune cu masina spate'n spate cu cateva sute de cai, si vezi cine pe cine trage, mai iei cativa, mai pui cativa pana se ologesc totzi si nu mai shtii nick for sure si atunci apelezi la metoda impartirii la 4 a lu' sus mentionatu' Jeff :lol: :twisted:

muntean_dragos 18-05-05 23:03

JEff, daca crezi ca eu glumesc n-ai decat, dar decat sa vb aiurea mai bine cauta ceea ce zic si o sa vezi ca exista . Daca respecti ceea ce scrie acolo o sa-ti dai seama cat de cat cam ce putere are masina .

Bandit 27-06-05 02:19

depinde care cai doresti sa ii stii, e diferenta intre caii care ajung la roata cei ce ii vede dyno testul si cei pe care ii are motorul (mai multi) cred ca daca pui o dacie pe dyno are vreo 40 :) . Si mai e o diferenta, mi se pare ca americanii masoara caii putere la motoare fara alternator pus pe curea si alte frane de genu asta si le da rezultat un pic mai mare.

florin_cars 27-06-05 02:46

da in USA exista masurarea puterii exprimata in putere SAE, adica fara alternator, A/C, servo directie, chiar si fara filtru cred, adica fara multe accesorii ce 'fura' din puterea motorului.

Ceea ce zicea dragos banuiesc ca e putere la roti, oricum formula e destul de complicata, si este pe net in multe variante exprimata, accelerari, decelerari, masurari de timp intre anumite intervale, si calcule care in final te duc la o cifra care multi zic ca e ceva aproximativ de real.
cine stie... cine are chef de incercat poate :wink:

dar cum este Dyno in bucale si poate in curand si la tm, cine vreau un Dyno Sheet(Shiet nu shit :lol: ) ar merita sa bata distantza, asta dk merita si masina testul ala, ca dupa ce bagi cateva mii de E in ea, ai cam vrea sa stii ce poate, dar dk dai din cheie si pui un filtru, o toba, doua, n-are rost sa vezi cati magari ai in plus, nu merita nici deranjul testului de care zicea dragos :?

Ford_V6 28-06-05 19:53

eu am testat multe masini pe bancul de la computest si merge excelent . . . 1.200.000 doua testari este foarte ieftin si chiar merita sa va duceti . . . . lasati pe baietii de la metrotehnica care cer 100 de euro . . .stiti cum e . . .prost e cine da nu cine cere . . . .

UniculSGM 29-06-05 00:00

Testul Barza, cel mai bun test pentru masurarea cailor putere!


All times are GMT +2. The time now is 18:35.

- Copyright 2024 4Tuning