Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cluj (https://forum.4tuning.ro/37-cluj.html)
-   -   Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4 (https://forum.4tuning.ro/37-cluj/44626-stii-dinainte-masina-vrei-cumperi-euro-3-euro-4-a.html)

vali_cd 26-06-07 08:50

Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
Am facut postul asta pentru ca am auzit o gramada de lume care isi da cu presupusul despre anumite motoare ca sunt euro 4. Personal nu stiu si as vrea sa aflu o lista cu motoare sau macar o parte din seriile motoarelor care sunt euro 4. pe situl RAR www.rarom.ro exista o lista cu motoarele care sunt euro 4, insa cred ca e veche si se refera la perioada cand nu se puteau inmatricula masini doar daca erau euro 3. Cred ca au ramas putin in urma cu actualizarea sitului si au uitat sa publice si o lista cu seriile motoarelor care indeplinesc conditiile standardului euro 4. Daca cineva are vre-o informatie...cred ca e bine venita, multa lume are nevoie sa stie asta...

DaNuTzU' 26-06-07 11:30

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
eu stiu ca scrie in talon norma de poluare!;)

vali_cd 26-06-07 12:20

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
Quote:

Originally Posted by DaNuTzU' (Post 967244)
eu stiu ca scrie in talon norma de poluare!;)

ii drept, scrie in talon, insa daca tu te uiti pe un site, nu zic care, vezi anunt ca in germania vinde unu o masina si scrie euro 4, iar cand ajungi acolo ieti tzeapa, ca e euro 3, nu e f fain...de aia ma gandeam ca atunci cand o sa imi iau urmatoarea masina, sa ma interesez de seria de motor s sa stiu fix daca e ruro 4 sau euro 3

ovidiuaproporo 05-07-07 12:06

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
daca te zgarcesti sa nu platesti pe cineva ca sa-ti caute masina, atuncia trebuie sa orbecai tu si sa te descurci singur. nu este imposibil, dar sigur ajungi la acealeasi cheltuieli si poate timp si nervi mai multi. singura metoda de a verifica este de a suna la vanzator si a cere pe FAX o copie dupa "BRIEF". de cativa ani incoace scrie in brief daca masina este euro 3 sau euro 4. atentie insa la masinile din BELGIA unde nu prea scrie ce euro este, si pe brief ( talon) scrie data primei inmatriculari , nu data fabricatiei. data fabricatiei este doar in certificatul de conformitate. in brief-ul de olanda nu este insa trecuta seria motor si nici macar codul motor, deci trebuie rugat vanzatorul sa se uite dupa seria motor si sa o scrie acolo pe brief s-o poata trimite pe fax. cu brieful si codul motor se merge la RAR si se face cerere de verificare , raspunsul vine destul de repede daca masina este sau nu euro3 sau euro4. SUCCES

kiddo 13-08-07 23:22

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
interesanta idee nu baieti?

CicioNE 14-08-07 17:03

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
man dupa numarul de identificare scrie E3 sau E4....sau numar unic de inregistrare

Fixius 14-08-07 17:06

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
cand mergi in piata sa cumperi masini iei la tine numarul de telefon de la RAR si la fiecare masina.. te uiti la seria de sasiu.. suni la rar si dai seria.. si iei iti spun daca in romania se considera euro 3 sau 4

vlad_VSV 14-08-07 23:59

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
sau cum zice cicione cu E 3 sau 4 ;) ,cand deschizi capota vezi acolo ca scrie

Fixius 15-08-07 08:15

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
Quote:

Originally Posted by vlad_VSV (Post 1047015)
sau cum zice cicione cu E 3 sau 4 ;) ,cand deschizi capota vezi acolo ca scrie



eu inca nu am auzit de asa ceva... si in plus.. cine se ocupa cu masini.. si le aduce.. in tara ptr vanzare.. fie trage tare ca sa prinda ceva euro 4

sau daca nu... scrie el pe anunt ca e euro 4 ei cu asa ceva nu se joaca.. sa scrie ca e euro 4 si cancolo e euro 3...

nu se risca nimeni.. ca pana la urma urmei.. tot el pierde... vanzatoru..

vali_cd 15-08-07 09:00

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
Quote:

Originally Posted by CicioNE (Post 1046537)
man dupa numarul de identificare scrie E3 sau E4....sau numar unic de inregistrare

Am adus o masina care pe serie se termina cu E3, dar 2 rubrici mai sus scria mare "Euro 4", iar cei de la RAR mi-au dat un nr de omologare in care scrie E4...asa ca nu totdeauna te poti lua dupa asta

deci...ce ma interesa pe mine era urmatorul lucru...vroiam sa aduc o masina de afara, iar la descriere pe situl de vanzare zicea ca e euro 4, iar vanzatorul a zis acelasi lucru. Mi s-a parut suspect la masina aia sa fie euro 4 ca era din 2001, dar am mai vazut masini din anul ala tot benz care erau euro 4. Cand am ajuns acolo, insa, surpriza, scria clar euro 3 pe brief. As fi vrut sa stiu daca exista undeva o lista unde scrie ce serii sunt considerate euro 4 in romania, la fel cum se poate gasi pe situl RAR o lista cu cele care sunt euro 2 sau euro 3. Asta ma intereseaza ca atunci cand merg dupa masina, sa stiu dinainte seria si sa stiu ce iau.

oricum mersi de raspunsurile pe care mi le-ati dat, sper sa foloseasca si altcuiva

Fixius 15-08-07 09:50

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
D3 euro4.. ?¿

ovidiuaproporo 17-08-07 18:13

citesc o gramada de aberatii.
nu scrie nici-unde E3 sau E4 ....asta e tampenie, scrie Euro3 sau Euro4 .. in germania au coduri cand nu este scris euro3 sau euro4, coduri adica un nr din 2 cifre, te poti ghida si dupa ala orientativ. normele lor NU conicid tot timpul cu normele noastre. am adus masini care erau euro4 acolo si la noi au fost euro3. un prieten a adus un euro3 si aici a iesit euro2. trebuie verificat la RAR !

D3 = euro2
D4 = posibil euro3 dar nu intotdeauna

Fixius 17-08-07 20:41

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
Quote:

Originally Posted by ovidiuaproporo (Post 1052029)
trebuie verificat la RAR !

si eu ce spuneam mai sus.. ? ca suni la RAR si dai seria de motor.. si iti zic ei pe loc.. nu.. citeste cu mai multa atentie !


Quote:

Originally Posted by ovidiuaproporo (Post 1052029)
D3 = euro2
D4 = posibil euro3 dar nu intotdeauna

hai ca eu iti arat o masina D3 euro 4
sunt ocazii rare unde gasest D4

Quote:

Originally Posted by ovidiuaproporo (Post 1052029)
normele lor NU conicid tot timpul cu normele noastre. am adus masini care erau euro4 acolo si la noi au fost euro3. un prieten a adus un euro3 si aici a iesit euro2. trebuie verificat la RAR !


stiu caz concred care in genrmania e D3 euro 4 si pe cand merge cu ea la RAR in cluj.. afla ca e euro 2



DECI : in principiu o data ajuns in germania.. in tarc si ai pus ochii pe masina.. kiar daca te costa ceva bani.. dai un telefon la RAR si iti zic ei pe loc.. si de acolo e decizia ta.. daca o iei sau nu.

ovidiuaproporo 18-08-07 08:47

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
D3 euro4 in germania si euro2 in romania ? cred ca vorbesti din auzite prietene.
in brief-ul german, la schandstoffklass ori scrie D* ori euro* , niciodata nu scrie amandoua normele impreuna !

Fixius 18-08-07 15:21

Re: Cum stii dinainte daca masina pe care vrei sa o cumperi e Euro 3 sau Euro 4
 
Quote:

Originally Posted by ovidiuaproporo (Post 1052778)
D3 euro4 in germania si euro2 in romania ? cred ca vorbesti din auzite prietene.
in brief-ul german, la schandstoffklass ori scrie D* ori euro* , niciodata nu scrie amandoua normele impreuna !


m-am exprimat eu gresit.. era.. doar euro 4 si in romania recunoscut ca euro 2


All times are GMT +2. The time now is 18:04.

- Copyright 2024 4Tuning