Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - RatRod Garage (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/442745-machete-lucru-ratrod-garage.html)

speed_s_010 31-01-18 23:20

Machete in lucru - RatRod Garage
 
7 Attachment(s)
Salutare,

Acum ceva (mult) timp in urma am cumparat un lot de machete cu lipuri pentru ca erau ieftine...

Printre ele si un Jaguar SS 100 pe care l-am completat si modificat cu ce am avut la acea vreme si a iesit un RatRod ish.
Cateva poze.

speed_s_010 31-01-18 23:53

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
9 Attachment(s)
Lucrand pe la alte machete aveam dorita sa pot schimba/adauga mai multe detalii la macheta...
Si cum piesele dorite se gasesc cam greu, m-am hotarat sa imi fac o imprimanta 3D plecand de la ideea sa pot face piese pentru machete.

Dupa aproape 2 ani si cateva incercari cu imprimanta, am ajuns la o calitate rezonabila a printului si zilele trecute am inceput lucru la un '69 Stingray Convertible care are prea multe lipsuri:
- motor + cutie viteze nu
- roti nu
- scaune nu avea => am luat de la alta macheta
- capota nu
- bord nu
- fata portiera stanga nu
- parbriz nu
- triple nu

Cu scaunele luate da la o macheta Jaguar(care va face parte dintr-un junkyard in viitor), am montat portierele care erau rupte de balama, am printat 4 roti in stil american (MAG U202 ca si referinta) si discurile de frana.

Planul pe termen scurt este sa pun cauciucuri la jante + discuriele cu etrierele sa la montez pe masina si sa fac capota.

Pana acum cam asa arata.

arctix 01-02-18 07:40

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
Felicitari, foarte interesante proiectele! Am totusi cateva intrebari:
La ce scara sunt machetele si piesele?
La Jaguarul SS o sa schimbi rotile daca gasesti un set mai potrivit?
La ce scara o sa fie "junkyardul"?

speed_s_010 01-02-18 09:36

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
Da....
Buna observatie. Tot ce se īntāmple e la scara 1/18.

Jaguar SS ul va rămāne așa. Mai am o macheta, un Alfa Romeo care e asemănătoare la caroserie ( cam de prin aceeași era) pe care as vrea sa o fac mai bine decāt SS ul.

Reme 04-02-18 10:50

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
bine ai venit!

Avand acea imprimanta 3D, nu pot spune decat ca poti realiza unele elemenete la scara si foarte bine. Acum nu pot decat sa iti urez bafta cu Corvette-le. Legat de SS as prefer alte roti pe spate ceva dintr-o bucata si pe fata ceva slim...

speed_s_010 06-02-18 11:55

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
10 Attachment(s)
:D.... poate pe viitor am sa schimb rotile la SS (jante de camion ma gāndeam sa printez)

Printre timp am făcut forma la capota, ish, și am printat 4 butuci sa pot prinde discurile de frāna și rotile.
Pentru moment sunt montate provizoriu mai mult.

speed_s_010 16-04-18 20:40

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
5 Attachment(s)
Update...
3D printed plafon si capota.
Capota urmeaza sa o mai finisez si sa ii aplic un strat de chit.

speed_s_010 25-06-18 19:48

Re: Machete in lucru - RatRod Garage
 
8 Attachment(s)
Putina activitate la Vett.
Dupa finisarile necesare la capota si plafon, straturile de vopsea au ajuns pe caroseria machetei.

Urmeaza o slefuire si lustruire pentru a scoate din imperfectiuni.


All times are GMT +2. The time now is 12:31.

- Copyright 2024 4Tuning