Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura.html)
-   -   1992 honda civic hatch vti (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/4374-1992-honda-civic-hatch-vti.html)

AudiPerformance 29-03-05 20:00

1992 honda civic hatch vti
 
2 Attachment(s)
am achizitionat de 1 luna o Honda.... a fost o dragoste la prima vedere intre mine si masina asta... probabil si pentru faptul ca stiam destul de multe despre ce inseamna o Honda si mai ales despre masinile japoneze...
motorul este de 1.6 16v dohc vtec 160cp... greutate 1t... 0-100 7.1s
0-400m 15.2s

acum vreau sa ma apuc de \"treaba\" ca sa zic asa si as dori niste sfaturi in ceea ce priveste munca pe care va trebui sa o depun!

si acum niste poze cu masina...

needBrain 29-03-05 20:02

succces in continuare

AudiPerformance 29-03-05 20:07

2 Attachment(s)
am 2 variante de kit exterior dar nu stiu de care sa ma apuc...
poate ma ajutati cu un sfat...

AudiPerformance 29-03-05 20:15

2 Attachment(s)
din pacate varianta 2 este .bmp si nu pot sa fac upload...
ar mai fi si jantele... pe 16'' si aici sunt intr-o dilema foarte mare...

AudiPerformance 29-03-05 20:19

in rest sunt dispus la orice sfat si chiar vreau sa mentionez ca orice sfat este binevenit...
astept niste sfaturi in legatura cu tuningul la motor (va rog daca vreti sa dati un sfat mentionati si locatia de unde poate fi achizitionata piesa si cam pe la ce pret este)

CT-03-ART 29-03-05 20:26

la exterior daka vrei sa ieshi mai ieftin te pot ajuta cu un nr de telefon shi cu o vorba buna la om...cat despre motor...nu shtiu ce sa zic...incearca sa vb cu SGM...cu altzii...

AudiPerformance 29-03-05 20:31

2 Attachment(s)
pai si cam cat de ieftin as iesi asa dupa parerea ta... eu vroiam sa ma apuc sa fac eu kitul exterior... dar pana la urma un profesionist e un profesionist... si in legatura cu SGM... nu stie el japoneze... :lol: :lol: cred ca moare cand vede postul asta...

am reusit sa fac si cea de-a doua varianta de kit exterior...

XTACY 29-03-05 23:33

honda
 
Super misto kitul albastru,inclusiv nara in capota merge la fix cu linia masinii,iar jante as pune din ce ai postat tu tora din dreapta sau oz albe!Succes la proiect!

Corse 29-03-05 23:37

ti-l recomand pe akimoto, sunt sigur ca va veni cu sfaturi mai mult decat bune pentru honda ta. :wink:
frumoasa achizitie, bafta in continuare

Jeff 30-03-05 01:01

Cel mai frumos e primul kit (albastru). Despre jante: am vazut pe Civic dintr-asta roti pe 17\" cu 5 spite duble, arata bestial...

AudiPerformance 30-03-05 10:16

nu pot sa pun jante pe 17\" ca ar insemna sa am talon de 35 la cauciuc si e aproape imposibil

CT-03-ART 30-03-05 10:43

am vb noi pe YM
primul kit daka vrei il putem face...akum ramane sa vb cu andrei sa vedem ce pretz...cum se poate...shi lucru il incepem prin mai...pe la mijlocul lunii...daka te intereseaza mai vb pe temaa asta dar intai sa iau legatura cu andrei...

Bogdan_16v 30-03-05 13:32

Excelenta alegere...sistemul VTEC permite upgradari cu rezultate mult mai bune decat la cele normal aspirate fara distributie variabila. Recomandari:

Cold Air Intake: Injen, AEM, K&N, Airaid, AFE, BBK. Recomand Injen, mai scumpe dar mai eficiente. Eventual, un Cold Air Box este ceva mai eficient, mai ales pentru turatii ridicate, domeniul cucerit de VTEC, si la viteze ridicate, insa este cam scump, pleaca de la 600 $.

Cat-back Exhaust: Borla, Bosal, Dynomax, Remus, Gibson, Flowmax, Tanabe, Hayame. Akimoto si-a tras Hayame, insa nici Borla nu-s rele.

Ambele merg excelent cu un chip-tuning sau flash tuning. DC Sports, Hypertech, JET pt chip, Hondata pentru flash. Daca vrei cu adevarat sa faci ceva, iti trimiti chip-ul la Hondata si ti-l flashuiesc de va rupe dupa aceea. Daca nu, merge si un DC sports.

Lightweight pullyes: \"rotitele\" care asigura transmisia, daca le schimbi cu unele usurate, miscorezi pierderile de putere in transmisie. Rezultatul: mai multa putere la roti. AEM si BBK sunt printre top manufacturers.

VTEC controller: iti coboara nivelul de turatie la care intra VTEC de la 5800 la 5200 sau chiar sub 5000. Producatori: Apexi, Pivot. Pret: 2-400 $.

Light flywheel: volanta usurata, asigura urcare in turatie mai rapida, ajungi la peak power, cea care conteaza cel mai mult la Honda. Asta poate sa ti-o faca un mecanic priceput.

In principiu, la toate astea, ambreiajul rezista binisor, deci nu va fi nevoie sa-l schimbi, mai ales ca cuplul nu e monstruos.

Cam asta ar fi baza, daca vrei si mai serios poti trece si la injectoare cu debit marit, crankshaft si forged pistons, fuel controller, fuel pump, etc.

In rest, un body kit ceva acolo, de care iti place tie (ala albastru merge), suspensii, arcuri, un quick shift acolo si cam atat.

Bafta!

ZanDer 30-03-05 19:24

Honda Civic is pasiunea mea ... am avut si eu una ... pardon tata ca io n'am mai apucat la ea si am plans de vai de capu meu dupa masjina aia ... era model 95' berlina (ca alea din fast and furios) motor 1.4 16V Vtec da rupea normele ... si consum cat de cat ok ... 7-9 prin oras cu mers frumos ... acuma parerea mea din ce ai expus tu: kiturile din cate vad difera doar prin praguri in rest se aseamana, deci oricare si la jante cea in 6 spite neaparat. Bafta omu si sa ai grija de ea ca is nijste masjini exceptzionale ( cel putzin pe mine ma impresioneaza f tare) BAFTA!

Sc0OTeR 30-03-05 19:27

Frumoasa masina :wink: Ca jante te sfatuiesc sa le iei pe cele mai usoare iar ca bodykit e mai dragutza a doua varianta. Tuningul motor ce se preteaza este foarte diversificat :)


All times are GMT +2. The time now is 04:57.

- Copyright 2024 4Tuning