Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - 318 is (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/430730-e30-318-is.html)

Razvan_E30 14-11-16 19:14

E30 - 318 is
 
4 Attachment(s)
Salutari tuturor ursarilor! Duminica am reusit sa iau un urs dupa multe asteptari..
Masina este un 318 coupe an 1984
Are pus motorul de pe e 36 m42 B18 sau 1.8 is
Ca si pozitive are :suspensie sport buna nu stiu ce marca este
Kit mtech 2
Ambreiaj kevlar
Faruri cu lupe si xenon depo care se vad foarte bine dar la fel mi se pare ca strica aspectul
Scaune recaro un model foarte frumos dar nu se potrivesc pe masina o sa caut altceva
Discuri fata perforate...
Dotari nu are nimic,fara trapa,geamuri manuale..
Negative:

Masina a fost vopsita nu prea bine dar nici foarte rau (am vazut masini mai rau vopsite)
Barile trebuie asezate ca lumea
Proiector spart
Stopurile vopsite
Folie geamuri spate
Are ceva rugina si cateva gaurele la aripa fata catre cabina
Plafonul e varza foarte murdar, mochete la fel bancheta spate
Plastice rupte
Lipsa aparatori plastic la picioare in amandoua partile unde vin difuzoarele
Lipsa capac la coloana de directie
Pompa servo e varza

Motorul trage foarte bine
Are evacuare custom din motor cu serpisori dar se aude prea tare ma deranjeaza, imi place aa se auda dar parca asta e prea mult
Am ceva de lucru la ea dar este o baza cat de cat
Masina nu o sa o dau niciodata pentru ca mi am dorit de foarte mult timp.

Razvan_E30 14-11-16 20:52

Re: Bmw e30 318 is
 
Ca modificari as vrea sa i fac un de tuning s-au cum sa i spun?!
Scoasa folia de pe geamuri
Renuntat la eleron luneta
Puse stopuri normale rosii sau curatate astea
Vopsit negru mat eleronul portbagaj
Schimbat interior complet cu unul original
Rezolvate problemele cu tabla nu sunt multe
Schimbata evacuarea sau facut ceva la asta suna prea tare
Volan mtech 2
Renuntare la xenon si puse faruri originale in loc aici nu stiu sigur
Semnalizari galbene acum are albe

Razvan_E30 15-11-16 08:14

Re: E30 - 318 is
 
As vrea sa vand evacuarea custom e prea galagioasa pentru mine...daca e cineva interesat
este cu tot cu serpisori din motor pana la finala cu diametru mare nu are gauri sau ceva suna bine dar e prea galagioasa pentru zi de zi..

Razvan_E30 15-11-16 08:16

Re: E30 - 318 is
 
as mai vrea sa vand si farurile depo cu xenon complete sau schimbate cu unele originale plus diferenta
si scaunele recaro ori vandute cu 100 de euro amandoua ori schimbate pe un interior complet de e30...

Razvan_E30 15-11-16 08:17

Re: E30 - 318 is
 
kitul mtech 2 fata spate schimbat cu unele originale classice in stare buna....

Razvan_E30 15-11-16 09:34

Re: E30 - 318 is
 
5 Attachment(s)
Poze cu scaunele si evacuarea

Razvan_E30 15-11-16 11:13

Re: E30 - 318 is
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_E30 (Post 5849977)
as mai vrea sa vand si farurile depo cu xenon complete sau schimbate cu unele originale plus diferenta
si scaunele recaro ori vandute cu 100 de euro amandoua ori schimbate pe un interior complet de e30...

rectific am gresit cand am scris pretul de 100 de euro este pe bucata sau un interior complet de e30

topser 15-11-16 11:56

Re: E30 - 318 is
 
spor la treaba daca ai nevoie de plastice am eu .

Razvan_E30 15-11-16 12:13

Re: E30 - 318 is
 
mersi! da am nevoie de o gramada cum facem sa luam legatura?

Razvan_E30 15-11-16 16:45

Re: E30 - 318 is
 
evacuarea ramane deocamdata o sa incerc sa schimb doar finala sa vedem daca se schimba sunetul sa nu mai fie asa de grav..
Azi dupa munca in cateva ore am reusit sa dau folia jos de pe geamurile spate si luneta,maine sper sa pot curata stopurile...nu am apucat sa fac poze la masina cum arata fara folie ca m a apucat seara maine o sa fac..

soimcarpatin 16-11-16 05:22

Re: E30 - 318 is
 
Salut Razvan, ma bucur ca ai reusit sa-ti iei un ursulet si sper sa-l ajustezi asa cum i-ti place, acum am o intrebare , ce ai facut cu e 34?!

Razvan_E30 16-11-16 07:53

Re: E30 - 318 is
 
Salut!mersi de incurajari! E34 l am dat era pur si simplu prea distrus si pe partea de tabla si pe partea de electrica si motorul praf cu probleme si nu avea nici acte ca lumea..dupa ce am bagat munca si bani in el cu gramada mi am dat seama ca pur si simplu nu merita mai ales ca nu aveam nici actele ca sa il pot inmatricula...

soimcarpatin 16-11-16 13:26

Re: E30 - 318 is
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_E30 (Post 5850034)
........................... E34 l am dat ......

Am inteles, oricum i-ti urez succes mare la ursulet.

Razvan_E30 16-11-16 21:37

Re: E30 - 318 is
 
3 Attachment(s)
Azi am schimbat farurile cu cele originale ,am observat ca este ceva care strica aspectul de la inceput dar nu mi am dat seama ca farurile pot sa aiba un impact asa mare,dupa ce le am pus mi am dat seama ca conteaza foarte mult o poza inainte si dupa.

soimcarpatin 17-11-16 05:06

Re: E30 - 318 is
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_E30 (Post 5850092)
Azi am schimbat farurile cu cele originale ,am observat ca este ceva care strica aspectul de la inceput dar nu mi am dat seama ca farurile pot sa aiba un impact asa mare,dupa ce le am pus mi am dat seama ca conteaza foarte mult o poza inainte si dupa.

Dau bine si ochii de inger dar trebuie alesi cei care dau bine, cred ca marea provocare a ta va fi sa gasesti un interior complet

Razvan_E30 17-11-16 07:33

Re: E30 - 318 is
 
Asa este,asta e provocarea cu care ma confrunt acum dar nu ma las am gasit ceva in germania pana la urma daca nu gasesc ce trebuie aici si la un pret normal il iau de acolo,100€ scaunele plus bancheta in stare buna si 50€ fetele de usi, deocamdata mai cautam pe aici.
Ceva in stare decenta la pret ok
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-an...69194-223-2590

Razvan_E30 18-11-16 20:44

Re: E30 - 318 is
 
Cei care au pus motor de e36 cu tot cu cutie pe e30 spuneti-mi si mie cum ati rezolvat problema schimbatorului care loveste in consola in vitezele 2,4 si marsalier,cand bag loveste teava de la schimbator in consola,nu stiu cum sa fac ma gandeam sa decupez in ea mai mult si sa pun o piele cu tot cu rama de pe un seria 5 care e mai mare??!

Razvan_E30 19-11-16 12:19

Re: E30 - 318 is
 
Chiar nu mai e nici un ursar pe aici?nu raspunde nimeni,e pustiu bate vantul! :))

Razvan_E30 21-11-16 17:08

Re: E30 - 318 is
 
6 Attachment(s)
Am nevoie de incurajari,sunt deznadajduit,am pus azi cauciucurile si am vazut ca pe partea dreapta freaca,am fost la mecanic si am constatat ca ,,jugul'' este sudat,si cred ca nu drept pentru ca in partea stanga intre roata si aripa bagi 4degete in partea dreapta bagi doar 2,mecanicul asta de duminica de aici de la service a zis ca asta ar fi cauza,nu stiu ce sa fac pentru moment pun pe fata cauciucuri cu talon mai mic acum am pus 205 55 16 fata si 215 55 16 spate arata urat dar cauciucurile sunt foarte bune,si le am luat la un pret foarte bun,acum pe fata incerc sa pun 215 45 16 sper sa rezolv problema momentan,stau rau cu banii,toata lumea imi zice ce targ prost am facut,la masina am o gramada de facut....pun 2 poze poate va dati cu parerea.ceva stiu sigur nu vreau sa renunt la masina asta am luat asta am,o sa incerc sa fac cum pot..

Razvan_E30 22-11-16 09:34

Re: E30 - 318 is
 
3 Attachment(s)
In dimineata asta am constatat ca roata care imi freaca fata dreapta este si mult iesita in afara fata de cea din stanga,cam cu 2 3 cm ,am si distantiere pe fata de 1 cm poate fi asta cauza?
Pun niste poze sa vedeti cat e de mare diferenta..nu stiu cum sa fac,precizez ca doar roata asta de pe dreapta imi freaca bineinteles.

jakal 22-11-16 14:52

Re: E30 - 318 is
 
ursul este o masina care iti mananca bani,nervi, etc.....

referitor la roata fata, uita-te pe jantele fata si vezi daca ET'urile sunt identice. Iar daca zici ca o roata sta mai in spate, posibil ca masina sa fi fost lovita si lonjeronul nu a fost sudat/indreptat cum trebuie pe pozitie.....sau bucsile bascule uzate

Razvan_E30 23-11-16 07:43

Re: E30 - 318 is
 
Am rezolvat problema,am pus pe fata 205 45 16,roata era asa din geometrie,asa e cand te iei dupa mecanici de duminica,ieri m am plimbat toata ziua cu batranul,am fost si pe un drum frumos cu curbe in padure,a fost beton,urmatorul pas este scoaterea mochetei si dusa la spalat ca lumea,schimbarea pompei servo,si pus o finala normala nu sport.

Razvan_E30 24-11-16 21:23

Re: E30 - 318 is
 
5 Attachment(s)
Azi am lucrat vreo 2 ore sa asez bara fata ca era foarte prost asezata si cand am terminat am zis sa dau o tura,ies pe drumul national merg 500m opresc la o trecere de pietoni,si ma trezesc cu un audi a6 infipt in spate,era un baietas tanar de vreo 25 de ani cu mama lui si femeia,eu m am suparat credeam ca e spatele varza le ce izbitura am primit cred ca avea vreo 40 50 la ora,cand m am dat jos surpriza era doar bara sparta si sarita de la loc de pe o parte,m-am inteles amiabil cu baiatul a platit si fiecare sa dus pe drumul lui...m am bucuratca am scapat asa usor doar cu bara lovita... am prins bara la loc si o sa o repar...atasez cateva poze

Razvan_E30 09-12-16 09:54

Re: E30 - 318 is
 
2 Attachment(s)
Salutari,nu am abandonat masina circul cu ea,maine o sa i fac tabla din portbagaj fiind deteriorata,alte modificari nu i am mai adus momentan,ma bucur de ea,o conduc zilnic,peste cateva saptamani o sa devin tatic si momentan am stagnat putin dar din primavara vad de ea asa cum trebuie,o sa mai pun poze pe parcurs,ce mai vreau sa i fac neaparat este shadowline,daca era masina classica il lasam sau daca era neagra dar asa nu imi place...va salut!

ryoraul 10-12-16 06:54

Re: E30 - 318 is
 
Ce va fi , baiat sau fata? Sa fie sanatos/sanatoasa.

Razvan_E30 10-12-16 08:54

Re: E30 - 318 is
 
Baiat,multumesc la fel!!

trafy-vr6 14-12-16 18:41

Re: E30 - 318 is
 
Felicitari si pentru masina si pentru junior in primul rand ! Sa fie sanatos si fericit !
In alta ordine de idei, incearca sa colantezi nasul ala in negru lucios sau mat ( eu as merge spre lucios ).
Pana la urma ce faruri ai lasat pe ea ?
Multa bafta !

Razvan_E30 15-12-16 13:35

Re: E30 - 318 is
 
mersi! o sa fac si grila si cromul, negru mat, pe ea am farurile originale non facelift fara lupa, arata foarte bine!

Razvan_E30 25-12-16 20:12

Re: E30 - 318 is
 
Salutare,si Craciun fericit tuturor!!
Ieri seara de ajun am plecat intr o plimbare si am avut un mic accident cu masina,
Veneam spre casa cu familia,am iesit dintr un giratoriu,am intrat pe linie dreapta si am accelerat,in viteza 2 ,am mai facut asta de sute de ori chiar si pe ploaie si pe zapada si pe polei,precizez ca eram in linie dreapta,in stanga aveam parapeti de beton despartitori de sensuri,dintr o data fundul masinii pleaca brutal spre drepta si ma arunca catre parapetii de beton cu botul spre stanga,am luat invers masina a plecat d ea latul am luat iar invers am reusit sa reduc din viteza dar totusi am ras toata partea dreapta de calendrele din dreapta,
Din fericire nimeni nu a patit nimic,sunt constient ca era polei pe jos dar am accelerat de sute de ori mult mai brutal pe drept fara sa se intample asa ceva,asi dimineata vazut pe net la 20 de minute dupa mine un ford focus s a accidentat dauna totaa in accelasi loc tot in aceeasi parapeti,m ia intarit convingerile ca ori a fost ceva pe jos motorina sau ulei ori o parte din carosabil era ud si una uscata adica o roata a prins uscat si alta gheata,ceea ce nu cred ca tot carosabilul era ud din ce am vazut,m am ales cu bara fata rupta,aripa fata langa far infundata vreo 5 cm ,la aripa spate la fel lovita imi freca in cauciuc si asa o fundatura in prelungire la aripa spate pana langa stop de vreo 4 cm si usile zgariate...o sa fac poze dupa craciun...va salut si va spun sa aveti grija la drum nu ca mine..

trafy-vr6 26-12-16 08:27

Re: E30 - 318 is
 
inconstienta se numeste, atunci cand ai si FAMILIA in masina

Ingerasul99 26-12-16 23:42

Re: E30 - 318 is
 
Salut , daca nu ma insel te am pe facebook la prieteni . Ursul asta al tau nu vrea sa tina mai deloc cu tine. Cum zicea si Jakalu , asta e sac fara fund. Daca ai nevoie de sfaturi cauta-ma. Spor la treaba cu ursachele si sa ne vedem pe strazi , apropo sa traiasca baiatul .

Razvan_E30 28-12-16 10:08

Re: E30 - 318 is
 
Mersi frumos,oricum trebuia sa intre la tinichigiu pentru tabla,nu il abandonez asa cum este
Sa vedem la anul ce voi putea face,va salut pe toti si va doresc sarbatori fericite!!

Razvan_E30 29-12-16 12:51

Re: E30 - 318 is
 
Salut,azi mi s au adeverit banuielile,in seara cu pricina am ramas fara ulei in grup,si s a blocat o roata,probabil ceva pe la pinioane,stiam ca nu avea cum sa fie derapaj natural ce am patit eu,fiind pe drum drept si smuceala fiind prea puternica,bine ca nu s a intamplat la viteza mai mare,si am reusit sa evit parapetii in prima instanta,aveti grija si verificati mereu sa aveti ulei in grup si sa nu picure...

bmw316compact 11-04-18 18:08

Re: E30 - 318 is
 
ceva joaca cu 318 is



https://www.youtube.com/watch?v=rTrw2-Ba_Ic


All times are GMT +2. The time now is 06:19.

- Copyright 2024 4Tuning