Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru-eric.b. (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/428429-machete-lucru-eric.html)

eric.b 08-04-16 21:55

Machete in lucru-eric.b.
 
12 Attachment(s)
Salutare tuturor Colectinez de cativa ani machete si cele cu defecte au ajuns la copilul meu (Eric 6 ani) care este inebunit dupa ele si de ceva vreme urmaresc aceasta sectiune a forumului pt a le repara si revopsi ,cateva dintre ele le am reparat doar lucruri simple reparat balamale si revopsit am sa pun poze dar la restul vreau sa le fac ceva modificari .Acum muncesc la BMW M5 Maisto la care vreau sa i fac sa se deschida usile din spate sa polizez nr din fata si siglele bmw si sa l vopsesc "rosu"(nu este cea mai potrivita culoare dar nu aleg eu culorile asa vrea copilul asa se vopseste) este aproape gata 1.FERRARI F50 Hotwheels(1:18)+FERRARI F50 Bburago(1:43) 2.FERRARI 360 Modena Bburago(1:18)+FERRARI 360 Modena Eaglemoss(1:43) 3.FERRARI Testarossa Bburago(1:18)+.FERRARI Testarossa Bburago(1:43)

Reme 09-04-16 19:53

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
interesant, faptul ca incerci sa le faci si la scara mai mica si mai mare...insa observ ciobituri si alte mici defecte.

Frumos ar fi sa le faci tipla si sa le prezinti :D

eric.b 11-04-16 12:12

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
13 Attachment(s)
Machetele alea sunt facute mai de mult acuma la astea la care muncesc incerc sa le fac "tipla".Proiectul acesta este un BMW M5 Maisto la care am decupat usile din spate ,am refacut pasajele unde inchide usa,am montat balamale,refacut panourile de la usile spate,polizat nr fata si semnele BMW de pe capote ,vopsit etriere si interiorul .Macheta este vopsita mai trebuie lacul(aici am nevoie de ajutor nu pot sufla lacul cu aerograful nici cu duza de 0,5 nu stiu de ce? sau sa mi recomandati un spray lac bun care sa nu faca reatie cu vopseau(am folosit vopsea auto Standox))

Reme 12-04-16 22:38

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
interiorul ti-a iesit prea beton! Felicitari! Asteptam continuarea...

eric.b 13-04-16 11:49

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5839016)
interiorul ti-a iesit prea beton! Felicitari! Asteptam continuarea...

multumesc

eric.b 13-04-16 11:55

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
5 Attachment(s)
am incercat vopseau de la m5 si 2 tipuri de lac pe un BMW 850 si BMW e30 ,ramane cel de la e30 parca luceste mai tare

Reme 13-04-16 20:19

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
da e ok, luceste!

arctix 05-07-16 23:34

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
Noutati ceva?

eric.b 08-07-16 15:09

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
9 Attachment(s)
Am abandonat BMW M5 ca nu mi a iesit si trebuie sa l refac , am incercat sa fac un BMW 325 YAT MING scara 1/43 sa arate ca masina mea si la BMW 325 Maisto din poza imi mai trebuie parbriz(daca are cineva?) sa il montez

HAKU 08-07-16 19:04

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
Pune si o poza cu masina pentru comparatie. :-)

eric.b 08-07-16 22:00

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
4 Attachment(s)
Scuze calitatea pozelor dar nu am altele.Seamana??

arctix 08-07-16 22:25

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
Quote:

Originally Posted by eric.b (Post 5844235)
Am abandonat BMW M5 ca nu mi a iesit si trebuie sa l refac , am incercat sa fac un BMW 325 YAT MING scara 1/43 sa arate ca masina mea si la BMW 325 Maisto din poza imi mai trebuie parbriz(daca are cineva?) sa il montez

parbrizul poti sa-l faci din plexiglass (gasesti bucati mici la magazinele care vand materiale hobby-art, pictura etc.). il decupezi cu foarfeca sau o mini freza si-l formezi la cald (de preferat intr-un iblric cu apa fiarta)

sau incearca sa obtii de la magazinele de ochelari lentilele "false" cu care vin ramele de ochelari. Cere-le sa-ti dea cele mai mari lentile pe care le au, avantajul e ca sunt deja curbate, dezavantajul e ca nu se pot decupa cu foarfeca ci doar cu minifreza, altfel se crapa.

Spor la treaba

Reme 09-07-16 15:36

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
vopsitoria ti-a iesit ok, culoarea nu stiu daca e aceeasi, insa ai lucrat frumos. Acum ramane de vazut daca pastrezi rotile alea...

eric.b 22-07-16 12:02

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5844287)
vopsitoria ti-a iesit ok, culoarea nu stiu daca e aceeasi, insa ai lucrat frumos. Acum ramane de vazut daca pastrezi rotile alea...

Culoarea sigur este aceasi este vopseaua ce mi a ramas de la masina

eric.b 22-07-16 12:16

Re: Machete in lucru-eric.b.
 
17 Attachment(s)
Am terminat si BMW M5 Maisto ,am vopsit o de 3 sau 4 ori tot nu mi a iesit cum am vrut eu dar asa ramane .


All times are GMT +2. The time now is 10:58.

- Copyright 2024 4Tuning