Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Iasi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi.html)
-   -   jante pe 16 17 sau 18 (https://forum.4tuning.ro/36-iasi/42841-jante-16-17-18-a.html)

lawyer2003 03-06-07 23:25

ce se intampla daca de la jenti de 16 vreau sa trec la 18?
care ar fi efectele negative la masina?
se buleste trenul de rulare?
cat de tare scade demarajul?

pe talon am dimensiuni de 16 si 17 si stau in cumpana intre 17 si 18
ma ajuta cineva?

vreau sa iau barracuda vault care cred ca e ma i grea......
dar ma gandesc sa nu scada prea tare demarajul.
eu am 150 hp
alte probleme care ar putea fi?
pe talon am 16 si 17

ESPinoza 03-06-07 23:33

Re: Discutzii/Cafenea/Intalniri Iasi
 
Quote:

Originally Posted by lawyer2003 (Post 932167)
ce se intampla daca de la jenti de 16 vreau sa trec la 18?
care ar fi efectele negative la masina?
se buleste trenul de rulare?
cat de tare scade demarajul?

ai grija sa nu fie mult mai grele decat cele stock tzi se duce pompa de servo

cristi_407 03-06-07 23:35

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
Depinde de janta la faza cu demarajul..Daca optezi pt o janta mai usoara nu prea se simte, cat despre trenul de rulare nu o sa fie probleme, mai ales la c-classe care suporta si jande de 19 sau 20 din cate stiu eu...O sa simti mult mai bine gropile, dar o sa ai si o stabilitate mai buna..

cristi_407 04-06-07 00:56

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
Asa am si eu..Stiu jantele..sunt frunoase, sper sa nu ai probleme cu cromul ca am mai auzit la barracuda undele pareri..oricum sunt superbe..Si eu am in talon tot 16 si 17 si am pe 18..

lawyer2003 04-06-07 07:56

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
si ai avut probleme?
demaraj tren de rulare?

ZyZ 04-06-07 09:09

Re: Discutzii/Cafenea/Intalniri Iasi
 
In primul rand se uzeaza mult mai rapid trenul de rulare (brate, bucse, bielete) din cauza greutatii inerent crescute. In al doilea rand e suprasolicitata caseta de servodirectie si bieletele de directie. La tine fiind tractiune spate, n-ai treaba cu planetarele fata. Alea pe spate se uzeaza mai greu. Dar demarajul scade considerabil, si s-ar putea sa trebuiasca recalibrat vitezometrul, pentru ca creste diametrul total al rotii.

bakal 04-06-07 09:48

Re: Discutzii/Cafenea/Intalniri Iasi
 
in cazul in care nu-si pune jante din magneziu(sunt mai grele) si isi pune din aliaj ushor, chiar optand si pt un model de jante mai usoare, tinand cont de specificatiile cauciucului, si de o alegere cat mai buna, poate evita toate problemele enumerate mai sus.
se poate face trecerea foarte usor de la 16, chiar si la 20, daca iti permite masina(sa nu atinga in aripi) daca alegi cauciucurile care trebuiesc....
bineinteles, ca de la 19 in sus, deja se cam duce confortul, din cauza talonului mic al anvelopei, care mai protejeaza jantele si celelalte subansamble,iar problemele pe care le-ai putea evita cu jante mai mici, aici sigur nu pot fi evitate....


parerea mea...(eu m-am interesat pt mine, la o tranzitie de la 15 la 17, ca sa evit problemele, si cred eu ca m-am interesat bine)

cristi_407 04-06-07 13:04

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
Demarajul e mai slab..Eu am trecut la 17 la 18..Si se simte..La suspensie nu am avut probleme..si le am cam de 40 000 de km..

lawyer2003 04-06-07 16:44

deci in concluzie ce sa fac?
aspectul vizual e mai frumos..............
nu prea vreau sa pierd din demaraj............
nu vreau sa busesc trenul de rulare la gropile din iasi............
deci ce fac 17 sau 18...........................

please help.........

CRyS` 04-06-07 16:50

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
Poi trage singur concluzii din ce au zis baietii! Sau mai bine te intalnesti cu ei si iti explica mai bine ce si cum!

bakal 04-06-07 18:16

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
daca jantele nu sunt prea grele, tinand cont ca ai tractiune spate, poti alege jantele de 18, cu pierderi minime la demaraj

lawyer2003 04-06-07 19:04

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
am de ales intre barracuda vault........mai e un c klasse negru in is dar le are pe 19
si
rial ancona full crom.........nu am mai vazut in is.........maine le vad live la magazin.........voi ce credeti ca s-ar potrivi mai bine?

bakal 04-06-07 20:35

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
rialurile cred ca se potrivesc mai bine

drobet@ 09-03-10 21:01

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
in primul an iti garantez ca nu patesti nimik dar dupa aceea vei vedea cum pleaca cate putin rotile tale in iferite directii iti spun din propria experienta la mecedes am avut jante de 18 inch si cam tie mila sa ei o groapa8)

TuningBoy 09-03-10 21:08

Re: jante pe 16 17 sau 18
 
drobeta, ultimul post a fost in 2007! :lol:


All times are GMT +2. The time now is 04:01.

- Copyright 2026 4Tuning