![]() |
Alimentare 2 amplificatoare
Salutare tuturor.
Intenționez sa montez 2 amplificatoare ( RF R300x4 si un R500x1 ) , pentru ambele se recomandă cablu 4awg si cate o siguranță de 50A . De la baterie pana īn spate la distribuitor voi merge cu un cablu de sudură de 35mm (de cea mai bună calitate, cupru 99,9%, foarte maleabil ), din distribuitor pana la amplificatoare voi merge cu același tip de cablu , inclusiv pentru masă. Īntrebarea mea este urmatoarea : dacă se recomandă cate o siguranță de 50A / amplificator , atunci ar trebui sa folosesc o siguranță de 100 A sau una de 50 A este de ajuns? V-as fi foarte recunoscător dacă m-ati ajuta cu nelămurirea aceasta. Si o a 2a intrebare : aveți idee unde as găsi un distribuitor 1 intrare 2awg - 2 ieșiri 2awg? Pe beloud nu am prea găsit. Aștept păreri :) |
Re: Alimentare 2 amplificatoare
2 Attachment(s)
sal siguranță de 50A pusa pe fiecare statie previne statia sa nu se arda in caz de suprasolicitare ... da poti pune o siguranta de 100a da merge si de 150 daca vrei sa tragi ceva mai mult curent fara sa sugrumi ampurile ... distribuitoare am eu ceva de genu daca te intereseaza la 100 lei
|
Re: Alimentare 2 amplificatoare
Stiu pentru ce sunt, dar nu stiu unde sa le pun. Teoretic siguranța se pune după baterie , dar un cazul meu am 2 amplificatoare. Deci nu stiu unde sa le pozitionez.
As fi interesat dacă ai exact ce īmi trebuie mie . |
Re: Alimentare 2 amplificatoare
Deci siguranta principala se pune pe firul + cam la distanta de 15-20 cm de baterie .. distribuitoru de curent te ajuta la fel sa poti pune siguranta pt fiecare amp in parte respectiv 50A/50A
|
Re: Alimentare 2 amplificatoare
Perfect , ăsta vroiam sa stiu. Deci după distribuitor mai pun cate una de 50A pentru fiecare īn parte. Mersi de răspuns !
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:12. |
- Copyright 2026 4Tuning