Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   BMW E46FL d vs i (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/425964-bmw-e46fl-vs.html)

Adyftw 25-10-15 17:25

BMW E46FL d vs i
 
Va salut. Peste 2-3 luni am de gand sa imi cumpar un e46 facelift dupa 2003.. Sunt nehotarat intre 320d 150ps si 320i(2,2 6cil) 170ps.. Personal as merge pe diesel,deoarece in prezent conduc o masina diesel si imi place la nebunie cuplul la turatie joasa. Dar cativa prieteni m-au sfatuit sa merg pe 320i deoarece e mai sportiva ,cica. Acum,nu sunt vreun vitezoman,imi place doar sa am forta in depasiri. Asadar,astept pareri,in special de la posesorii acestor motorizari. Va multumesc!:!:

GTR 27-10-15 12:30

Re: BMW E46FL d vs i
 
Quote:

Originally Posted by Adyftw (Post 5823103)
Va salut. Peste 2-3 luni am de gand sa imi cumpar un e46 facelift dupa 2003.. Sunt nehotarat intre 320d 150ps si 320i(2,2 6cil) 170ps.. Personal as merge pe diesel,deoarece in prezent conduc o masina diesel si imi place la nebunie cuplul la turatie joasa. Dar cativa prieteni m-au sfatuit sa merg pe 320i deoarece e mai sportiva ,cica. Acum,nu sunt vreun vitezoman,imi place doar sa am forta in depasiri. Asadar,astept pareri,in special de la posesorii acestor motorizari. Va multumesc!:!:

Tinand cont ca e o masina sh destul de veche si cu destul de multi km te sfatuiesc sa-ti iei benzina pentru diferenta foarte mare la intretinere. Legat de performante, dieselul este clar avantajat de optiunea de tuning, iare legat de consum, la benzinar ai optiunea de GPL cu care iesi la costuri mai bine decat cu dieselul.
Pe langa astea benzinarul mai are avantajul unui 6 cilindri BMW, motor foarte placut in exploatare.

Eu personal as merge pe benzinar.

Bryan 27-10-15 15:52

Re: BMW E46FL d vs i
 
De luat in calcul pretul unei instalatii GPL pentru motoare in 6 cilindrii.

Adyftw 30-10-15 21:27

Re: BMW E46FL d vs i
 
Habar nu am cum merge o masina pe gpl... Dar sunt sigur ca nu iti ofera aceeasi senzatie ca benzina.
Mersi de sfat GTR, dar sper totusi sa gasesc un diesel in mintile lui.

GTR 01-11-15 09:22

Re: BMW E46FL d vs i
 
Quote:

Originally Posted by Adyftw (Post 5823737)
Habar nu am cum merge o masina pe gpl... Dar sunt sigur ca nu iti ofera aceeasi senzatie ca benzina.
Mersi de sfat GTR, dar sper totusi sa gasesc un diesel in mintile lui.

Daca este o instalatie buna si bine reglata, nu faci nicio diferenta intre benzina si GPL, cel putin pana in ~5000 rpm. Iar o instalatie buna, la turatia fixata de tine trece automat pe benzina cand depasesti pragul fixat si revine pe GPL cand ai revenit sub prag, asta fara ca tu sa simti ceva.

Andrei80 06-11-15 09:28

Re: BMW E46FL d vs i
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 5823818)
Daca este o instalatie buna si bine reglata, nu faci nicio diferenta intre benzina si GPL, cel putin pana in ~5000 rpm. Iar o instalatie buna, la turatia fixata de tine trece automat pe benzina cand depasesti pragul fixat si revine pe GPL cand ai revenit sub prag, asta fara ca tu sa simti ceva.

Corect, a mea asa face, pana la 4000rpm sta pe gaz, dupa trece pe benzina. Impaca si capra si varza, mergi normal si ieftin sau profiti de toti caii si scoti bani din buzunar. Mai si protejeaza supapele pe deasupra.


All times are GMT +2. The time now is 10:43.

- Copyright 2024 4Tuning