Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 5 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5.html)
-   -   E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5/425274-e34-520i-24v-ruby.html)

Mihai91ilie 16-09-15 22:03

E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
3 Attachment(s)
Salutare tuturor, recent am achizitionat un E34 din 1991(de-o seama cu mine :D)de culoare rosie si cu motor de 2.0 24v vanos. Ce m-a incantat foarte mult este caroseria care nu are gram de rugina si se prezinta impecabil peste tot. Ce nu mi-a placut la ea este vopseaua putin cam matuita de timp soare si fosti proprietari, dar se poate rezolva si asta in timp.

*Ca dotari/modificari, aceasta are:
-oglinzile electrice
-trapa electrica
-OBC mic cu 6 butoane
-ABS
-servodirectie
-geamuri reglate de forta mainilor :)
-fara ac
-proiectoare ceata
-diferential autoblocant (asa am luat-o si ma incanta enorm :D)
-kit arcuri eibach street kit
-toba finala cu 2 iesiri de la Borla

Am luat masina cu un set de jante pe 19 de e46 m3 CSL in 2 latimi (8,5j fata si 9,5J spate), acestea vin incaltate cu anvelope yokohama parada spec2 215/35 ZR19 pe fata si pe spate cu anvelope marca syron 225/35 ZR19. Si un set de roti pe 15 de tabla cu capace originale de BMW si cu anvelope de 205/65 R15.

Ca planuri de viitor pentru masina acestea vor fi urmatoarele:
-bagat benzina la greu :))))
-cat mai multe dotari OEM
-interior custom in 2 culori (scortisoara si negru)
-kitul complet de elemente care imita lemnul
-volan imbracat in piele culoare scortisoara
-lampile de semnalizare fata si spate albe ca de M5
-inca un set de roti cu buza, ceva mai mic pe 18 sau 17 (un model deosebit) poate BBS :D
-si alte idei ce imi vor veni pe parcurs

O sa pun momentat putine poze ca doar atatea am putut sa fac, dar promit ca vor veni si altele facute profi pe viitor.

AxL MoDo 16-09-15 22:31

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Sa o stapanesti sanatos ! De cat timp o ai si ce pareri pro/contra ai asupra ei ? Care este consumul ?

Mihai91ilie 17-09-15 12:31

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc mult, o am de o saptamana si ceva si pot spune ca nemultumiri inafara de vopsea nu am, dar ma si gandesc ca are si ea o varsta totusi. Iar cat despre consum, la drum intins daca mergi frumos cu ea tine cu casa si consuma undeva la 7-8l. In oras consuma undeva la 13l/100km, nu ma sperie asa mult devreme ce focusul care l-am avut consuma 11l cu un motor de 1.6 100hp.

catalin1 25-09-15 07:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Salut, cat te-a ajuns masina? Intreb ca si eu caut una.. :)
S-o porti sanatos!

Mihai91ilie 07-10-15 22:02

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Masina m-a dus cam 1700 E sa zic asa. Dar daca vrei sa faci o treaba buna si chiar vrei sa o tii, te duci si iti iei una impecabila din afara si o inmatriculezi. Problema la ele este taxa :(

marcelbigboy 13-10-15 16:45

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
:) sa-l stapanesti sanatos si fara incidente

P.s. :
Daca te intereseaza un interior (fete de usi cu trimuri mahon) + scaune fata recaro din piele + bancheta spate din piele cu tetiere electrice - 250e .. Te astept la Ploiesti :D

Mihai91ilie 28-10-15 18:54

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc pentru oferta de interior, o sa ma mai gandesc si e posibil sa iti dau un telefon.
In alta ordine de ide, azi au venit semnalizarile fata, nu sunt m5 original si nici alb simplu, au o tenta fumurie dar mie imi plac. Acum ramane sa le mai iau si pe cele de pe spate.

Mihai91ilie 29-10-15 20:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
1 Attachment(s)
Si o poza cu semnalizarile.

73dy 09-11-15 09:30

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Felicitari pentru achizitie si mai asteptam poze cu E34 :D

Sparkle_81 10-11-15 20:31

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by Mihai91ilie (Post 5819212)
Multumesc mult, o am de o saptamana si ceva si pot spune ca nemultumiri inafara de vopsea nu am, dar ma si gandesc ca are si ea o varsta totusi. Iar cat despre consum, la drum intins daca mergi frumos cu ea tine cu casa si consuma undeva la 7-8l. In oras consuma undeva la 13l/100km, nu ma sperie asa mult devreme ce focusul care l-am avut consuma 11l cu un motor de 1.6 100hp.

Adevarat !

Felicitari pentru masina !

Mihai91ilie 10-11-15 20:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc, am o veste destul de trista, si anume ca iarna asta masina va intra la hibernare din mai multe motive. Unu ar fi sa o protejez de solutiile de dezapezire ca sa nu imi faca surprize rugina.Altul ar fi sa o protejez de ciobani in trafic care nu stiu sa tina masina dreapta pe drum cu zapada. Si in ultimul rand ar fi pentru ca a ramas fara itp si asigurare. Nu are rost sa le fac pentru ca am masina cu care sa merg iarna asta si este pe GPL :D. De aceea va comunic ca nu vor fi modificari prea multe la ea, in mare parte punem banii deoparte si intram in forta de la primavara cu modificari.

Mihai91ilie 10-11-15 21:19

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
6 Attachment(s)
Voi pune niste poze de la ultima intalnire din buzau. Zona Monteoru :D. Scuzati jantele dar a intrat in modul iarna.

Dede21 11-11-15 17:52

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Si fara jante are o linie frumoasa, tine-o cat mai stock :D

Mihai91ilie 11-11-15 19:33

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Asta este si planul, sa fie old school masina, mergand pe OEM modificarile. Probabil arunc cate una alta pe acolo dar fara sa-i stricam linia si caracterul.

Mihai91ilie 02-12-15 23:24

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
2 Attachment(s)
Se mai amana putin planul cu pusu la naftalina pentru ca am reusit sa o inmatriculez.


All times are GMT +2. The time now is 03:02.

- Copyright 2026 4Tuning