![]() |
Cum sa maresc puterea Motorului (VW Bora 99' 1.6 8v )
Buna , sunt nou pe forum si m-ar interesa darca pot mari cumva puterea motorului pe masina mea , un VW Bora 1.6 benzina din 99' in 8v , astept pareri , multumesc anticipat .
|
Re: Cum sa maresc puterea Motorului (VW Bora 99' 1.6 8v )
Poti incerca una din urmatoarele variante:
> Chip tuning > Filtru de aer sport > Bujii sport > Pistoane forjate... Este o lista enorma cu cate lucruri poti face pentru a creste performanta unui motor. Cel mai bine spui un buget in care vrei sa te incadrezi si cam ce asteptari ai si in functie de asta se pot alege modificarile mai usor :lol: |
Re: Cum sa maresc puterea Motorului (VW Bora 99' 1.6 8v )
:o Mersi fain , cred ca o sa incep cu un filtru de aer sport K&N si bujii sport , ma interesa daca se poate monta un compresor mecanic , sau probabil un turbo , se poate pune chip tunning daca nu are computer de bord ? Cu pistoanele actuale si bujiile (pe care trbuie sa le schimp ) merg pana la 4000 - 4200 RMP maxim 145 km/h . Astept opinii :arrow:
|
Re: Cum sa maresc puterea Motorului (VW Bora 99' 1.6 8v )
Pentru chip tuning la masina ta vei obtine urmatoarele :
> 154 KW / 210 CP pentru modelul de 132 KW / 180 CP > 140 KW / 195 CP pentru modelul de 110 KW / 150 CP Filtrul de aer sport iti va creste puterea si teoretic va ajuta la scaderea consumului si il gasesti pe la 60 de euro . Toba sport gasesti intre 200 si 400 de ron de la Pilot sau Borla Daca mai ai nevoie de info let me know :lol: |
Re: Cum sa maresc puterea Motorului (VW Bora 99' 1.6 8v )
Victoras -mama....omul zice de 1.6 ,8v si tu-i dai valori de 1.8T.
Concret mare lucru nu-i poti face.Adica nimic semnificativ cu costuri reduse. Eventual un transplant de motor....dar ala aduce cu sine si alte cheltuieli adiacente. |
Re: Cum sa maresc puterea Motorului (VW Bora 99' 1.6 8v )
1.6 MPI
76 Kw / 102 Hp 86 Kw / 116 Hp 148Nm 179 Nm 250€ 1.6 16v 78 Kw / 105 Hp 86 Kw / 116 Hp 152 Nm 179 Nm 250€ Mea culpa, am atasat valorile pentru motorizarea de 1,6 :lol: Cum spuneai si tu in postul de mai sus , pentru motorizarea aceasta din pacate nu se poate face chip tuning,sau chiar daca s-ar putea nu ar renta. |
excrementis dinononino
:shock: Cel mai mare castig de putere il ai daca masori masina la unii care masoara in GHP.
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:37. |
- Copyright 2026 4Tuning