Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   Salut,problema cu bmw e46 (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/421991-salut-problema-bmw-e46.html)

Cristalin 21-04-15 18:47

Salut,problema cu bmw e46
 
Am cumparat un bmw e46 an 2000 din germania,uleiul era pot spune varza(apa) nu am avut timp sa schimb uleiul,tacaneau acceptabil tachetii,dar mergeam cu ea drum scurt 2,3 km pe zi,fara pic de problema motorul mergea ok(rotund)dar am avut nevoie sa plec pe o distanta de 80km dus intors pe autostrada,si pot spune si eu prost,am bagat piciorul in ea ceva gen 140.180km/h...mi-a mers in jur de 75km,dupa pana acasa cu 5km aprox,la 180km/h a luat-o razna gen: a facut turometru' de 3,4 ori maxim minim si tot se prostea,100turatii/1000tur maxim,apoi am avut refugiu sa trag,am tras dar cand m-am oprit trurometru'facea aiurea 200,300,500.100 etc deci nu era stabil,am vrut sa accelerez mi-a murit motorul imediat,deci acum asa face,porneste mai greu dar nu pot sa fac un metru cu ea,turometru' nu e stabil nici o secunda motorul merge foarte intrerupt ceva gen(dacie maxim in 2 pistoane)nu se tureaza doar maxim 1000ture,dar luata ft ft incet,dar turandu-se intrerupt,ma puteti ajuta cu un sfat,nu am mai intalnit astfel de intrebari,va multumesc anticipat..!

VwV~GLF~ 22-04-15 11:11

Re: Salut,problema cu bmw e46
 
Poate scrii de motor are sau vrei sa dam cu banul ? Ai pus un tester pe ea ? asa din ghicite e mai greu...

Cristalin 22-04-15 18:00

Re: Salut,problema cu bmw e46
 
E Bmw e46 318i... testar nu am pus,inca.!urmeaza sa o duc la mecanic,eu sunt in Germania,dar eram curios daca cineva a mai trecut prin asa ceva,ca sa stiu ce si cum,daca pot eu sa o testez cumva? etc,ca nah orice mecanic iti baga pe gat sa cumperi fel de fel de piese,ca sa ii ramana cele ''vechi''

alynex 23-04-15 13:35

Re: Salut,problema cu bmw e46
 
Inceaca sa-i scoti debitmetrul(mufa), daca merge la fel de prost, nu el e devina, daca merge bine, posibil sa fie el.
Vezi sa nu pierzi vacuum pe la vreun furtun.

In rest fara diagnoza e prea general, pot fi lambdele, ICV, DISA, toate, niciuna, sau altceva.

Cristalin 23-04-15 20:47

Re: Salut,problema cu bmw e46
 
Ms,am sa tin cont de tot ce mi se spune...vreau sa bag testar prima dat,vreau sa o fac asa cum trebuie,sa fie un motor,''top''eu lucrez in germania,in iulie vin in tara,vreau sa merg fara teama ca ma lasa pe drum...cineva mi-a spus ca de la viteza si de la uleiul ''varza''posibil sa fie 1,2 supape indoite,si tacheti buliti,dar... nu stiu,prin ce am trecut acum nu am crezut ca se intampla vre'odata,asa brusc sa o ia razna total pot spune,cunosc cat de cat mecanica si electrica la masina,dar nu-mi explic...din doua una ori electronic ori mecanic sa stricat ceva,nu are ambele de-o data ..! parerea mea,ms oricum Alynex...


All times are GMT +2. The time now is 17:43.

- Copyright 2026 4Tuning