Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Garage diorama (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/420602-garage-diorama.html)

DoruD 10-03-15 19:58

Garage diorama
 
Buna seara,

Ideea de a face un atelier auto la scara nu este de ieri de astazi dar acuma s-a ivit momentul ca sa fie pusa in practica.
Constructia v-a fi la scara 1:24 desi o sa ocupe cam mult spatiu avand in vedere dimensiunile finale - numai atelierul propriuzis o sa aibe 44 x 34 cm la care se adauga suportul care, probabil, o sa reprezinte o bucata de drum/strada si ceva din curtea in care se afla cladirea.
Nu va asteptati la postari fluviu ca nu au cum sa fie deoarece lucrul la diorama, ca la orice tine de machetism, o sa mearga greu conform scuzei generale "nu am timp"

Sa revin la "Garage".

Ca plasare in timp o sa fie undeva in anii '70 deoarece o sa aibe, sper, o urmare.
Asa ca a trebuit sa ma documentez si am fost la biblioteca de unde am selectat periodice si reviste ale vremii

https://i109.photobucket.com/albums/n...h_IMG_1731.jpg

Ca materiale principale pentru baza si pereti voi folosi polistirenul extrudat de 20 mm grosime care, pentru peretii laterali, a suportat un proces de subtiere pana la 10 mm.

https://i109.photobucket.com/albums/n...h_IMG_1702.jpg

Nu prea m-am orientat bine la procurare asa ca m-am ales cu un extrudat galbui, cu densitatea mai mica, care nu se lasa modelat si face cam ce vrea el si m-am convins de asta in urma probelor de gravare

https://i109.photobucket.com/albums/n...h_IMG_1717.jpg https://i109.photobucket.com/albums/n...h_IMG_1720.jpg

Alte materiale si scule: vopsea acrilica - banala vopsea alba pentru zugraveli exterioare, pigmenti sau tempera pentru obtinerea nuantelor dorite, aracet pentru parchet ce ramane transparent dupa uscare pentru imbinari, abs si derivate, carton ondulat, adeziv pentru plastic, pensule de diferite dimensiuni, cutter, liniar, echer, guma, smirghel si tot ce trebuie pentru lucru.


Astazi ma opresc aici.

Bafta!

2010 10-03-15 20:04

Re: Garage diorama
 
Bine ai venit. Cu ce lipesti placile de polistiren??
Bafta in proiectul tau, iar pe viitor te rog sa incarci pozele cu upload-ul forumului.

DoruD 10-03-15 20:17

Re: Garage diorama
 
Multumesc de urare.
Polistirenul il lipesc cu aracet pentru parchet. Ramane transparent dupa uscare. Tot aracet o sa folosesc si pentru ferestre.

Cat priveste urcatul pozelor am o problema. Nu cred ca am cautat suficient si poate de aceea nu am gasit un tutorial.
Pozele le-am inserat cu butonul "Insert image" din caseta de raspuns unde-mi cere un "URL".
Ca sa intru in legalitate as dori mai multe lamuriri sau un link catre un tutorial.

Multumesc.

L.E. Am gasit un buton "Manage Attachment" cu care pot "urca" pozele direct din PC.
Este corect?

2010 10-03-15 20:37

Re: Garage diorama
 
Foarte corect.

Reme 10-03-15 22:00

Re: Garage diorama
 
bine ai venit! Interesanta ideea ta! As fi curios daca va prinde forma. Voi urmarii cu interes acest topic! Iti urez spor la treaba si la cat mai multe masini la service :D

DoruD 10-03-15 22:03

Re: Garage diorama
 
Multumesc pentru incurajari

DoruD 11-03-15 14:28

Re: Garage diorama
 
7 Attachment(s)
Lucrarile continua.
Pana acuma ritmul este bun.

Exteriorul peretilor laterali au primit gravura, zidarie de caramida, si o culoare de baza, lavabila pentru zugraveli si colorant tempera, iar conturul ferestrelor a fost decupat fara a fi finisat
Acelasi tratament l-a primit si fata interioara a peretilor.

2010 11-03-15 14:43

Re: Garage diorama
 
Multa munca la pereti..
La interior nu faci o culoare mai inchisa incat sa se vada mai bine caramida?

DoruD 11-03-15 16:27

Re: Garage diorama
 
Da, este multa munca la pereti mai ales ca este reprezentat un perete cu grosimea de o caramida. Merge destul de repede daca s-a masurat bine si pixul nu zgarie materialul.
La interior, ca sa respect, cat de cat, interiorul atelierelor particulare din anii '70, caramida o sa fie alba - varuita - iar pe o inaltime de 1 - 1,2 m de la pardoseala o sa fie un brau ce o sa incerc sa-l fac sa imite vopsitoria cu vopsea de ulei - un fel de antimurdarie.
Peretii, la interior, cum se vad acuma, sunt culoarea polistirenului.

DoruD 12-03-15 19:56

Re: Garage diorama
 
6 Attachment(s)
Buna seara,

Peretii exteriori.
Vopsitorii, logo garage, ambient

Reme 12-03-15 20:53

Re: Garage diorama
 
a iesit ceva...imi place!

DoruD 12-03-15 21:00

Re: Garage diorama
 
Multumesc

2010 12-03-15 21:26

Re: Garage diorama
 
Frumos! Imi place cum a iesit caramida.

arctix 13-03-15 15:52

Re: Garage diorama
 
arata promitator, succes in continuare

DoruD 13-03-15 18:45

Re: Garage diorama
 
1 Attachment(s)
Multumesc pentru incurajari.

Un mic progres cu peretii care nu trebuie sa arate ca noi ca ... este un "Garage" din anii '60 - '70 la care se adauga un brau - imitatie de tencuiala din polistiren extrudat de 3 mm grosime - momentan nevopsit

Reme 14-03-15 00:55

Re: Garage diorama
 
as putea spune ca e chiar real...

DoruD 15-03-15 09:36

Re: Garage diorama
 
2 Attachment(s)
Multumesc Reme,

La interior lucrurile stau destul de bine.
Peretii au primit zugraveala alba, braul are si el o culoare ce v-a fi schimbata deoarece mi se pare prea inchisa, urmeaza la rand stalpii ce imita zidaria de caramida

Reme 15-03-15 10:18

Re: Garage diorama
 
capata forma si ma bucura treaba asta...

DoruD 18-03-15 16:01

Re: Garage diorama
 
4 Attachment(s)
Si eu ma bucur ca lucrul avanseaza cum trebuie.
Au sosit ferestrele.
Sunt compuse din trei parti: doua tamplarii si geamul.
1.Componente
2.Ansamblu
3.Vedere din exterior - montaj la rece
4.Vedere din interior - montaj la rece

arctix 18-03-15 16:16

Re: Garage diorama
 
Laser frate! ca sa zic asa.

Bravo!

DoruD 18-03-15 19:48

Re: Garage diorama
 
Chiar la laser au fost facute. Era peste poate sa tai 20 de bucati.
Chiar daca am zis ca o sa fac investitii minime uite ca a trebui sa apelez la laser pentru ferestre.

Multumesc

arctix 18-03-15 20:58

Re: Garage diorama
 
Cat a costat lucrarea cu laser?

DoruD 18-03-15 21:08

Re: Garage diorama
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5787829)
Cat a costat lucrarea cu laser?

60 de lei in care intra materialele si taierea pieselor

Reme 18-03-15 23:36

Re: Garage diorama
 
arata senzatie...suuperb! keep it on..

DoruD 21-03-15 18:39

Re: Garage diorama
 
2 Attachment(s)
Multumesc,

Peretele frontal cu poarta de acces auto si frontonul secundar cu usa pietonala.
Am schimbat extrudatul si s-a dovedit ca am facut bine. Se lucreaza mult mai usor.

Spoor la colectionat si modificari!

DoruD 24-03-15 21:33

Re: Garage diorama
 
5 Attachment(s)
Un mic pas inainte ca daca s-au uscat vopselele putem face poze.
In ordine:

1.Fatada secundara - exterior - la care mai trebuie ceva vopsele, uzura, usa, ancadrament usa si un brau
2.Fatada secundara - interior
3.Fatada principala, recent renovata, ce asteapta un brau, ancadrament porti si portile de acces auto
4.Un colt de garaj din combinatia fatada principala cu laterala stanga
5.Al doilea colt de garaj din fatada secundara cu aceiasi laterala stnga

Pentru moment facem o scurta pauza cu lucrarile la "Garage" si "Jaguar C-Type".

Spoor!

Reme 25-03-15 20:54

Re: Garage diorama
 
ce bine arata...

DoruD 27-03-15 18:58

Re: Garage diorama
 
Multumesc

2010 27-03-15 19:10

Re: Garage diorama
 
Incepe sa prinda viata..
Ai sa amenajez si interiorul?

DoruD 27-03-15 22:24

Re: Garage diorama
 
Da si sper sa il "agrementez" cu tot felul de accesorii adica voi incerca sa-l fac cat mai real chiar daca este la scara.

D Florin 03-04-15 06:47

Re: Garage diorama
 
Bravo. Sa ai spor in continuare.
Pe ebay gasesti lucruri ce se potrivesc la tine: butoaie si accesorii pt ulei, tablouri, rafturi...

DoruD 03-04-15 15:26

Re: Garage diorama
 
Multumesc.
Stiu ca se gasesc dar unele le am deja altele incerc sa le fac de la zero.
A fost cam lunga pauza de lucru dar de luni reiau.

danyflo 04-04-15 00:30

Re: Garage diorama
 
E super proiectul!!!

DoruD 04-04-15 22:23

Re: Garage diorama
 
Multumesc
Mi-a placut ideea si am zis s-o pun in practica.

DoruD 17-04-15 22:13

Re: Garage diorama
 
1 Attachment(s)
Bna seara!

O proba de realizare a pavajului cu arce de cerc.
A fost cam gros instrumentul de gravat si cred ca trebuie umblat putin si la dimensiunile pietrelor.

DoruD 18-04-15 16:01

Re: Garage diorama
 
1 Attachment(s)
Am refacut desenele si m-am apropiat ceva mai mult de dimensiunile la scara.
Cred ca arata mult mai bine.
Este doar o tiparitura ce trebuie transferata pe polistirenul extrudat bleu ce o sa constituie baza garage-ului.

2010 19-04-15 07:10

Re: Garage diorama
 
Se va vedea super!

Reme 19-04-15 10:37

Re: Garage diorama
 
asa imi pare si mie ca da super, insa cum il vei colora sa para real?

DoruD 19-04-15 23:00

Re: Garage diorama
 
De colorat am sa-l colorez cum am colorat polistirenul in prima poza.
In a doua poza este un print, de proba, ca sa vad cum iese desenul si daca ma apropii de dimensiunile la scara.
Polistirenul il vopsesc cu tempera negru, culoarea de fond, peste care vin cu o pensula, nr 4 sau 5, cu vopsea aproape uscata pe ea, o nuanta de gri, cu care doar "sterg" suprafata. Evident ca operatia se repeta. Daca fondul se da dintr-o mana griul necesita mai multe treceri succesive.

Spoor!


All times are GMT +2. The time now is 07:06.

- Copyright 2024 4Tuning