Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Subwoofer JBL sau Rockford! (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/419620-subwoofer-jbl-rockford.html)

Stoica_F 09-02-15 09:57

Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Va salut! Cer si eu o parere la cunoscatori. in momentu de fata am instalat pe masina o statie Alpine MRV F-405 care are 4 iesiri de 80w sau 2 iesiri de 160w rms 4 ohm si un subwoofer JBL P-1222 12inch de 400w rms cu doua bobine de 2 ohm .Intre timp am gasit o oferta destul de avantajoasa, un Rockford T115 600w rms doua bobine 4 ohm si are 15inch.
Credeti ca e direrenta considerabil de mare incat sa renunt la JBL si sa achizitionez Rockford. Sunt constient ca Rockford este o firma mult superioara JBL ului dar astept parerile voastre.!!!

catalinionut229 09-02-15 10:31

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
salut.. vad ca ai postat aici in dorinta de a fi ajutat .. o sa incerc sa te ajut cat pot .. problema ta ar fi in primu rand amplificatorul care este mult prea slab pt ce iti doresti u .. iti recomand in continoare sa incerci sa treci pe un monoblock mai puternic pe viitor ...
problema nu sta numai in superioritate sta si in puterea care vrei sa o ai si mai consta si in calitatea audio care vrei sa o scoti ... gen vrei sa faci sa iti miste plafonu la masina si parbrizu sau vrei doar muzica pt tine in masina ... in calitate referitor la bass nu prea ai ce discuta doar daca vrei putere mai mare .. mai sunt si alte aspecte gen incinta , tipul masinii, insonorizarea masinii, curentu ( bateria) si multe altele ...
acum u daca schimbi difuzoru nu o sa ai putere mai mare doar daca ti cont de niste reguli:
1. cabluri cat mai groaste,
2. 1-2 baterii de preferat sa fie deepcycle
3. amplificatorul folosit sa fie unu de calitate sau spl
4. incinta sa fie acordata undeva unde sa ii permita la sw sa se miste pt a produce acele frecvente joase de care ai nevoie..
5. depinde unde montezi sw in porbagaju masinii masina e hatchback sau berlina ...

cateva detalii in legatura cu ce doresti... ce muzica o sa asculti ..

Stoica_F 09-02-15 11:26

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Amplificatorul care il am acum la subwoofer il voi monta ca amplificator de medii iar pentru bass vreau sa achizitionez un amplificator monoblock Alpine MRX-M110 (650w@4ohm/1100w@2ohm RMS).Este adevarat si pe parte de elecrica trebuie sa mai lucrez putin (alternator/baterie). Pentru statia asta ma intereseaza sa`mi dai un sfat .Sa achizitionez rockford ul sau sa mai iau inca un JBL p1222 si sa fac incinta cu doua dif?Vreau sa montez sculele pe un opel corsa in doua usi. In general ascult hip hop american ( gen E-40) deci am nevoie de un subwoofer care sa coboare cat mai mult in frecventa.

catalinionut229 09-02-15 11:36

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Alpine MRX-M110 e un amplificator ok dar pt gustu meu cam scump si risipa de bani .. eu iti recomand un amplificator clasa D pt inceput poti incepe prin a achizitiona acest amplificator pe urma schimbi si sw daca nu esti multumit de JBL il poti legas si la 1 ohm dar sa incepi prin a da genu cat mai mic, 1 ohm ar fi minim si pt amplificator ...
http://car-audio.anunturi-auto.4tuni...-14008496.html

Stoica_F 09-02-15 11:49

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Tin neaparat sa achizitionez un amplificator nou si banuiesc ca acest Pioneer nu se mai gaseste in magazine. Pe mine momentan ma intereseaza ce sa aleg intre doua JBL P1222 si Rockford T115 raport calitate/putere si sa coboare cat mai mult in frecventa.

catalinionut229 09-02-15 11:52

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Quote:

Originally Posted by Stoica_F (Post 5779307)
.Sa achizitionez rockford ul sau sa mai iau inca un JBL p1222 si sa fac incinta cu doua dif?Vreau sa montez sculele pe un opel corsa in doua usi. In general ascult hip hop american ( gen E-40) deci am nevoie de un subwoofer care sa coboare cat mai mult in frecventa.

eu unu zic sa incerci in primu rand o incinta mai bine realizata mai de doamne ajuta pt jbl, putin mai mare.. daca nu iti plac notele scoase de jbl poti trece pe rockford linistit ... o sa cante nu numai mai jos si mai tare o sa fie nu numai eficient dar o sa te si multumeasca in materie de bass si note joase

catalinionut229 09-02-15 11:55

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Quote:

Originally Posted by Stoica_F (Post 5779315)
Tin neaparat sa achizitionez un amplificator nou si banuiesc ca acest Pioneer nu se mai gaseste in magazine. Pe mine momentan ma intereseaza ce sa aleg intre doua JBL P1222 si Rockford T115 raport calitate/putere si sa coboare cat mai mult in frecventa.

nu e pioneer :D e Phonocar e o firma mult mai buna ca alpine .. nu zic ca e mai buna in materie de sunet poate ca suna mai bine alpine sau poate ma insel dar in materie de putere si ce vrei u Phonocar e peste cu mult garantat ... amplificatoru e impecabil acum u sti daca vrei cu garantie sau sh dar eu asta iti recomand oricum e algerea ta :)

uite aici il gasesti si in magazin..
http://mmag.ro/Componente/Accesorii-...ar-PH260D.html

Stoica_F 09-02-15 12:00

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Am o incinta de 55litri acordata la 35hz si se aude destul de bine , destul de jos (se auzea destul de bine in masina la fratele meu pe un amplificator Rockford R1000.1D) pe amplificatorul meu nu se aude asa bine:)) , dar parca as vrea sa se auda putin mai tare. Tocmai de asta vreau sa trec la Rockford de 15inch

Stoica_F 09-02-15 12:08

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
uite aici il gasesti si in magazin..
http://mmag.ro/Componente/Accesorii-...ar-PH260D.html[/QUOTE]


Woww destul de bazat amp asta:))

catalinionut229 09-02-15 12:11

Re: Subwoofer JBL sau Rockford!
 
Quote:

Originally Posted by Stoica_F (Post 5779318)
Am o incinta de 55litri acordata la 35hz si se aude destul de bine , destul de jos (se auzea destul de bine in masina la fratele meu pe un amplificator Rockford R1000.1D) pe amplificatorul meu nu se aude asa bine:)) , dar parca as vrea sa se auda putin mai tare. Tocmai de asta vreau sa trec la Rockford de 15inch

Rockford R1000.1D e super amp e exact ce iti recomand eu numai ca e tehnologie mai noua deaia are asa putine piese asta nu inseamna ca suna mai bine ca Phonocar eu iti garantez ca le da clasa oricand si ca putere scoate dublu cat scot alea micute si nu ma refer la 100 hz ma refer si la fecvente mai joase gen 30-40 hz eu l-am avut pe masina si pot sa zic ca am ramas uimit de ce putere poate sa scoata ... sa nu mai vb ca e clasa d si e foarte eficient .. oricum eu nu te pot influenta sa iti iei ceva u singur decizi ce vrei sa iti iei .. poate vrei un amp micut compact ... eu doar ti-am dat niste sfaturi ;)


All times are GMT +2. The time now is 02:14.

- Copyright 2026 4Tuning