Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   ROVER - MG (https://forum.4tuning.ro/424-rover-mg.html)
-   -   PROBLEMA VENTILATOR ROVER 75 (https://forum.4tuning.ro/424-rover-mg/414302-problema-ventilator-rover-75-a.html)

masascaun4 20-09-14 00:49

PROBLEMA VENTILATOR ROVER 75
 
Salutare tuturor !

Sunt posesorul unui rover 75 2.0 cdti din 2003 care are 199 mii km. Acum cateva zile am intampinat o problema la masina si anume: am plecat din parcare cu clima pornita am mers circa 5 km prin oras, am parcat si am inchis masina insa am constatat ca ventilatorul mare din fata motorului merge continuu si nu se mai opreste cum se oprea de obicei la circa 5 secunde dupa oprirea motorului. Am pornit masina din nou am inchis clima din masina am mai ramas pornita cu ea 3 minute dupa care am oprit din nou insa ventilatorul a continuat sa mearga pana cand mi s-a consumat bateria de tot. Am sunat un amic mi-a dat curent am plecat ajuns acasa am oprit si ventilatorul s-a oprit dupa 5 secunde cum era normal. Crezand ca am bateria slabita am fost la service am pus baterie noua si surpriza dupa 3 zile din nou aceiasi problema. Am scos borna de minus de la bateria am asteptat 5 minute am pus borna din nou si ventilatorul a pornit din nou singur. Am plecat cu masina cam 5 km am oprit si ventilatorul s-a oprit la 5 secunde cum era in mod normal. Va rog ajutati-ma ! Tin sa precizez ca in bord nu mi se aprinde vreun martor de apa, ulei etc, singura chestie din bord este senzorul de temperatura exterioara care imi arata ca sunt minus 30 grade afara. Acest senzor imi apare de circa 3 luni in urma cand am luat o groapa mai cu viteza. Multumesc si astept ceva pareri.

ioancara 09-02-15 19:39

Re: PROBLEMA VENTILATOR ROVER 75
 
Ceau,

Stiu ca exista o comanda de verificare a sistemului de clima. La apasarea , simultana, a unor butoane de la clima se intra intr-un ciclu automat de verificare. La final o sa primesti un cod de eroare. Nu mai stiu link-ul ( de pe forum-ul englez ) unde sunt descrise toate erorile generate....
Mai mult ca sigur sunt colegi, de forum, care stiu acest lucru.....

Personal am inlocuit electroventilatorul ( cel cu 3 viteze ) - are un bloc de comanda cu 3 relee, montat in vecinatatea radiatorului, e posibil sa ai un releu blocat....Daca dai google si images o sa gasesti poze

Bafta,


All times are GMT +2. The time now is 09:09.

- Copyright 2026 4Tuning