Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ) (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/411827-leon-cupra-micro-precision-and-sinfoni-sq.html)

Mihai B. 23-07-14 01:44

Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
9 Attachment(s)
Va salut pe toti !
M-am hotarat sa-mi prezint si eu proiectul audio. Din pacate cunosc putine date tehnice despre piese, montaje si toate cele care implica un asemenea proiect :oops:. Totusi ce stiu este ca sunt pasionat de audio de cand lumea si in mare parte de SQ. Nu ma laud ca sunt cunoscator in domeniu, dar cu siguranta stiu sa remarc un sunet de calitate.
De cativa ani am fost la diverse show-uri auto prin Europa si am ascultat multe linii audio, dar cand am auzit pentru prima data Micro Precision :shock::shock: ... sa terminat tot, a fost dragoste la prima ascultare :rolleyes2 , dupa parerea mea am auzit pentru prima data muzica.
In momentul acela am decis ca trebuie sa am asa ceva si eu in masina si dupa cativa ani a venit si acel moment. Asa ca va prezint proiectul meu:

Leon Cupra Custom 360 CP, dupa un an de modificari exterioare si mecanice am ajuns la interior. In prima etapa sa demontat tot interiorul si sa izolat fonic, apoi au urmat modificarile la bord si la usi pentru a se instala difuzoare, din pacate inca nu am poze cu ele.
Apoi va fi montata o linie audio formata dintr-o unitate Pioneer Dex-P99RS, 5 amplificatoare Sinfoni, 3 seturi de difuzoare Micro Precision si doua subwoofere Brax Matrix 10,1

Deocamdata nu am mai multe poze, dar pe parcurs mai revin cu poze si sper sa va pot raspunde in mare parte la intrebari, chiar daca va spuneam, nu ma pricep atat de bine la date tehnice legate de piese sau montaj. Sper doar ca va face placere sa urmariti acest proiect si va este util la unii.
Pe curand!

tm-65-mir 26-07-14 13:36

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Wow frumoasa masina si frumos sistemul ce vrei sa il faci, bafta in continuare 8)

Mihai B. 31-07-14 00:28

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
tm-65-mir Multumesc :-)

11tun 31-07-14 02:01

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Am vazut masina live in atelier si am fost impresionat. Componentele alese sunt de top si cu ajutorul lui Marian va iesi ceva unic.

Numai bine.

Mihai B. 31-07-14 21:49

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
11tun Multumesc :D , la fel cred si eu ;)

adyxz 06-08-14 17:59

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
asteptam poze si detalii :-)

Flasher 04-12-14 14:40

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Ceva noutati? Cum merge treaba? :D

alecspc 04-12-14 16:42

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
nu pot sa zic decat wow..se vede ca au lucrat profesionisti...iar insonorizarea aia..mai bine nu se putea...cata precizie..nu am vazut o cuta aiurea frate..
cat despre componente..n-are cum sa nu iasa ceva de vis.

Mihai B. 10-12-14 20:03

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
alecspc Merci, cu toate ca laudele se cuvin lui Marian :)

Se lucreaza inca la masina si nu am alte poze, dar sper ca intr-o luna va fi gata si atunci va voi prezenta rezultatul final. :D

Pe curand!

cogdao 25-12-14 16:03

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Am vazut masina live la Marinu acum ceva vreme, chiar ma gandeam ca e o lucrare de amploare.
S-a umblat si la forma bordului?

Mihai B. 25-12-14 20:01

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Nu se va modifica forma, va fi imbracat in piele, volanul da se va modifica putin si se vor face incinte in bord. Sus langa parbriz cele de medii-inalte si jos cele de bass, iar plasticurile se vor imbraca in carbon.

harry26 06-02-15 12:21

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Din pacate cunosc putine date tehnice despre piese, montaje si toate cele care implica un asemenea proiect.

Mihai B. 19-11-15 00:26

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
10 Attachment(s)
In cele din urma am ajuns la final. In toata aceasta perioada am incercat sa imi imaginez cum va suna linia audio, iar oadata cu trecerea luniilor si a baniilor incepusem sa cred ca rezultatul nu va putea egala efortul financiar sau asteptarile mele vor fi prea ridicate. In cele din urma primul impact a fost interiorul, dupa ce l-am vazut prima data am zis ca merita fiecare ban, dar dupa ce am ascultat prima melodie...parca tot ce am ascultat pana atunci au fost tentative de sunet, in acel moment primul gand mi-a fost ca totul e prea ieftin, ca nu se poate sa ai asemenea fidelitate intr-o masina. Acum probabil multi dintre voi care sunteti in domeniu sau ati avut norocul sa mai ascultati linii audio de inalta calitate o sa zici ca uite si la asta a ajuns si el la oras :D si da poate aveti dreptate si poate sunt subiectiv, dar mai apoi mi-am dat seama ca linia audio e altceva de pe chipul celor care au intrat in masina. Parca la sablon se intampla de fiecare data cand cineva ma oprea in trafic sa vada masina, toti aveau un zambet pe buze, toti intrebau sau priveau curiosi, dar in momentul in care intr-un inauntru si ascultau o melodie dintr-o data deveneau seriosi, apoi cu tristete imi spuneau....Acum eu cum o sa mai ascult muzica la mine in masina?
In fine din poate credeti ca am dato in basme :rolleyes2 dar o linie audio de inalta calitate parerea mea ca o recunoaste oricine, chiar daca habar nu are si va dau un ultim exemplu. A dus pe cineva invarsta cu masina si am pus o melodie cu volum aproape maxim si la final cand sa putut vorbi acea persoana a spus ca este pentru prima data in ultimii ani cand aude muzica tare si nu simte nevoia sa fie oprita sau coborat volumul, ba dimpotriva.
Respect pentru toti cu linii audio, respect pentru cei cu linii audio de presiune...dar pt mine e pentru prima data cand am ascultat muzica nu galagie.
Toate cele bune!

ecsTazy 22-11-15 21:18

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
super frumoasa masina. felicitari! Un interior perfect, o masina perfecta.
Iar despre "muzica" pe care o ai in aceasta masina superba...jos palaria.
sunt sigur ca suna foarte frumos, m-as simti onorat sa am ocazia sa ascult o asemenea linie audio :D
bravo!

Mihai B. 23-11-15 09:59

Re: Leon Cupra - Micro Precision & Sinfoni (SQ)
 
Multumesc de aprecieri!
In luna Mai poti sa o asculti daca treci prin Alba Iulia :-)


All times are GMT +2. The time now is 23:43.

- Copyright 2024 4Tuning