![]() |
Problema condensator
Salutare
am incercat azi sa imi instalez in masina sistemul audio si cand am ajuns la condensator am intampinat o problema. Condensatorul este Stealth STC-1000. Eu l-am cumparat acum vreo 2 ani de la cineva care i-l avea pe masina si l-am vazut funtionand. Acum l-am incarcat cu autorul unui bec, dar ramane ledul rosu aprins si pe afisaj arata doar 0 0. L-am descarcat tot cu ajutorul becului si l-am reincarcat tot cu becul, l-am conectat la sistem, l-am lasat vreo ora dar tot asa ramane. Ceva sfaturi idei. Multumesc anticipat, Cristi |
Re: Problema condensator
Cel mai probabil voltmetrul e stricat,condensatorul functioneaza si fara el.
Are fir de remote? |
Re: Problema condensator
Quote:
Salut fir de remote nu are... are decat bornele + si - eu l-am incarcat cu ajutorul unui bec de semnal p21w... incarcarea condensatorui care are 1 farad dureaza aprox. 5-7 sec si descarcarea la fel... condensatorul o fi 100% functional ?... mi se pare ca se descarca putin cam repede... daca ar fi doar voltmetru defect nu m-ar deranja...dar numai sa stiu ca condensatorul isi face treaba si nu doar este pus acolo la numar. P.S. eu avand bateria in spate am tras direct + si - direct din baterie in condesator si mai departe in amplificator... nu am folosit - prin caroseria masinii... logic nu ar avea ce sa dauneze nu ? Multumesc |
Re: Problema condensator
Eu cred ca doar voltmetrul are ceva probleme,din cate stiu cand tensiunea lal borne scade sub 13v sau ceva de genu,se opreste singur ca sa nu consume mult curent cat timp motorul e oprit,si cum simte peste 13v porneste si el;ai incercat si cu motorul pornit?
Daca spui ca se incarca in 5-7 secunde cred ca e ok,poate nu mai are 1F dar nici de aruncat nu cred ca e;cat de mult te ajuta asta de 1F depinde ce consumator ai dupa el,adica ce amplificator si subwoofer,daca sunt prea puternice e slab,iar daca sunt ele slabe,e inutil aproape :lol: |
| All times are GMT +2. The time now is 23:09. |
- Copyright 2026 4Tuning