![]() |
Intrebare impendanta
Sa incepem.
Vreau sa fac un sistem LOW-COST si am gasit urmatoarul subwoofer Sal XPRO 30100 (nu ma intereseaza firma nici 1% ci pretul ) cu o singura bobina de 4 ohmi si 250 rms . O sa vreau sa-mi cumpar 4 bucati si am urmatoarea intrebare la care nu am gasit raspuns pe nicaieri ,ori nu am cautat bine : 2 puse in paralel dau o impendata de 2 ohmi si mai apoi puse toate 4 (2 cate 2 ,adica impendanta de 2 ohmi in paralel cu ceallalta de la celalte difuzoare ) nu ar trebuie sa rezulte o impendanta de 1 ohm ? Daca nu e impendata de 1 ohm e mult fum . Rog sa mi se raspunda daca e posibil sau daca delirez in ultimul hal (asta fac cand gandesc prea mult :)))) ) |
Re: Intrebare impendanta
Impendanta finala va fi 1 ohm, daca le conectezi dupa cum ai zis.
|
Re: Intrebare impendanta
Da o sa fie 1 ohm.
Ce amplificator ai? spuneai ca nu te intereseaza marca ci pretul...insa calitatea si fiabilitatea te intereseaza?,sau vrei sa crape repede si sa se auda cum or putea si ele? Decat 4 proste mai bine unul si bun.Parerea mea de amator... |
Re: Intrebare impendanta
Pioneer 400 rms bucata in 2 ohmi .
E firma destul de fiabila si calitativa,nu ? Atunci de ce cand am dat cu 800 la 1 ohm in amandoua ,fara nici un pic de distorsiune ,rodate complet si corect ,in 3 saptamani m-au lasat amandoua ? De aici revin : ma intereseaza LOW COST si nu fiabilitatea pentru ca este FOARTE ieftin unul (190 lei ) si daca se intampla ceva mai bine sa schimb cu bani mai putini. SAL-urile din cate stiu sunt facute pentru sisteme de casa (asa stiu eu) si pentru sistemele de casa nu cred ca faceau un sub chiar asa de prost,sa zic. SI plus de asta cu o incinta bine facuta dau mai bine decat ceva la fel de puternic dar un singur difuzor. Mai este cineva cu sal-uri pe masina si nu mi s-au parut niste difuzoare chiar asa ca pretul lor (daca ma intelegi :))) . Mersi de sfaturi |
Re: Intrebare impendanta
imi place cum gandesti. de ce sa cumperi ceva bun de la inceput, care sa te tina cativa ani, cand poti sa cumperi zece gunoaie pe care le schimbi lunar :)
si legat de pioneer, singurul lucru bun pe care il fac acum sunt playerele. nu mai suntem in anii 90, lucrurile au evoluat. JBL pioneer si alpine nu mai sunt de referinta cand vorbesti despre car audio. |
Re: Intrebare impendanta
https://forum.4tuning.ro/553-subwoofe...ml#post5701719
Vinzi Digital Design si vrei SAL,ceva e putred... |
Re: Intrebare impendanta
Da,ceva miroase rau de tot.
Ala nu e al meu :))) . Edit : Cred ca miroase de la SAL-uri :)) . |
Re: Intrebare impendanta
Lasand gluma la o parte, 1012-le ala o sa faca mai mult bass decat 10 sal-uri
|
Re: Intrebare impendanta
Am avut norocul si neplacerea de a asculta 2 sal-uri. Dezamagire totala..
In schimb m-am reprofilat pe altceva SPL Dynamics minim 2 bucati (unde-s multi,puterea creste,pe asta merg eu) . Acum sa vedem ce serie aleg , ce numar si ce amplificator decent(ca bani) gasesc. Multumesc pentru raspunsuri :)) |
Re: Intrebare impendanta
ce bani ai pentru difuzoare si separat pentru amplificator?
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:02. |
- Copyright 2026 4Tuning