Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - coupe SXL (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/407164-e36-coupe-sxl.html)

Marian_nebunu 24-04-14 20:05

E36 - coupe SXL
 
5 Attachment(s)
Va salut pe toti , dupa o absenta de aproape 3 ani revin pe acest forum cu un topic nou , pentru actuala mea masina de suflet anume un Bmw e36 320 i vanos an de fabricatie 1994 !
Cod de culoare :Sienarot Bmw 281
Dotari :obc mare , scaune Recaro (urmeaza sa fie inlocuite cu altceva ) geamuri electrice , trapa electrica , clima .
Detin masina de 6 luni , pana in urma cu 1 saptamana a fost folosita zi de zi . Am achizitionat un Ford Focus 1.4 pentru mersul de zi cu zi si pot spune ca am inceput oarecum un mic proiect momentan !
Va atasez cateva fotografii cu ceea ce am reusit sa fac pana in prezent , cu aceasta ocazie vreau sa multumesc lui Florin Nfs , Florin Tutu , Melcu .
Masina a intrat la vopsit deja in saptamanile ce urmeaza voi posta exact toate modificari aduse mai putin modificarile interiorului ca am fost destul de dezamagit de tapiteriile auto pe care le-am intalnit in Bucuresti (numai oameni de 2 bani , ce vand minciuni , si vrajeli pe preturi enorm de mari ) pana am dat prin ajutorul lui Zeky de baietii din Slatina ce se ocupa cu asa ceva , au recomandari mari si voi apela la ei in scurt timp !
Pana atunci poze :D

Marian_nebunu 24-04-14 20:07

Re: Bmw e36 coupe SXL
 
2 Attachment(s)
Dupa ce am iesit din iarna asta grea , am revopsit jantele la Florin Nfs :D

cu aceasta ocazie ii multumesc pentru asta :D si mentionez ca cel de al 2 lea set de roti (cel ce se va monta pe masina dupa revopsirea integrala este tot la el :D in lucru :D

alin-007 24-04-14 20:09

Re: Bmw e36 coupe SXL
 
Sa vedem ce iese :twisted: Multa bafta !! ;)

KENWOOD1 24-04-14 20:28

Re: Bmw e36 coupe SXL
 
In poze arata f bine vopseaua pe ea,de ce ai ales o revopsire?

Marian_nebunu 24-04-14 23:20

Re: Bmw e36 coupe SXL
 
7 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by alin-007 (Post 5698050)
Sa vedem ce iese :twisted: Multa bafta !! ;)

imi doresc sa iasa ceva frumos , cu bun gust , simplu , si de efect !
Multumesc din suflet

Quote:

Originally Posted by KENWOOD1 (Post 5698052)
In poze arata f bine vopseaua pe ea,de ce ai ales o revopsire?

am 4 elemente pe masina in acest moment ce prezinta mici defecte optice si ma deranjeaza + bara fata - spate - praguri toate de M , elemente ce urmau a fi vopsite oricum in nuanta masinii !

Voi merge pe acelasi cod de culoare 281 - sienna in privinta evacuarii am ales o finala Borla cu 1 intrare pe 63 si 2 iesiri + un traseu facut din fata (anularea catalizatorului ) pana in toba finala :D iar pentru un sunet cat mai placut si gros am ales o toba intermediara marca Stelco de 30 de cm lungime
. atasez poze :D cu finala - intermediara si traseul :D

Tweety_rzw 24-04-14 23:28

Re: E36 - coupe SXL
 
E farmacie pe podea...sa moara mama!

Hai sa te vedem in continuare :) ce ii vei face ! ;)

Alecso 24-04-14 23:39

Re: E36 - coupe SXL
 
Hehe... Bvo mestere hai cu proiectu ca baza o ai ... Idei nu mai zic asa ca Doamne ajuta :D

Neamtzu_e36 24-04-14 23:39

Re: E36 - coupe SXL
 
In primul rand bine ai revenit fratelo, frumos cotoiul sincer si stiu ca o sa scoti ceva frumos ;) sper sa revin si eu cat mai repede la bmw :( , bafta cu proiectul am sa il urmaresc :)

Marian_nebunu 25-04-14 07:07

Re: E36 - coupe SXL
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Tweety_rzw (Post 5698159)
E farmacie pe podea...sa moara mama!



Hai sa te vedem in continuare :) ce ii vei face ! ;)

este , si urmeaza sa fie si terosonata din nou in special pe pasaje pt k am roluit aripile la Florin Nfs

Quote:

Originally Posted by Alecso (Post 5698167)
Hehe... Bvo mestere hai cu proiectu ca baza o ai ... Idei nu mai zic asa ca Doamne ajuta :D


ms mult , o sa apara Hateriii :))))))))))))) :lol:
Quote:

Originally Posted by Neamtzu_e36 (Post 5698168)
In primul rand bine ai revenit fratelo, frumos cotoiul sincer si stiu ca o sa scoti ceva frumos ;) sper sa revin si eu cat mai repede la bmw :( , bafta cu proiectul am sa il urmaresc :)

Ms mult frate , imi pare rau ca nu mai ai Bmw , dar este o masina ce ramane o "pata" in suflet eu asa spun :D

Dupa montarea suspensiei reglabile (desfacuta si intarita la Nea Codescu - multi de pe aici il cunosc ) am fost nevoit sa umflu aripile pe spate pentru jantele ce urmeaza sa le pun pe masina :D .
Pot spune ca la " https://www.facebook.com/NFSanvelope " tot ce tine de "low , roti late , roti inguste , polisate , colorate " se poate realiza ;) puteti apela cu incredere la ei !

RoByNeT 25-04-14 09:52

Re: E36 - coupe SXL
 
Piticu la aparat :))). Hai Marine sa vedem ce scoti. E buna rau baza.

radu715 25-04-14 10:00

Re: E36 - coupe SXL
 
Stiam eu ca n-o sa renunti asa usor la fiare fratele meu :D
Ce sa zic, parerea mea o stii... iti urez spor la treaba in continuare, un sac de bani si hai mai repede cu ea!!! https://www.youtube.com/watch?v=hZTLlAkl6ck

Marian_nebunu 25-04-14 10:30

Re: E36 - coupe SXL
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by RoByNeT (Post 5698244)
Piticu la aparat :))). Hai Marine sa vedem ce scoti. E buna rau baza.

Piticu este un orgasm de nervi cu rola aia in mana :)) dar mi-a felicitat pasajele ca au iesit bine , pasajele nu au avut gram de chit :D !

Quote:

Originally Posted by radu715 (Post 5698248)
Stiam eu ca n-o sa renunti asa usor la fiare fratele meu :D
Ce sa zic, parerea mea o stii... iti urez spor la treaba in continuare, un sac de bani si hai mai repede cu ea!!! https://www.youtube.com/watch?v=hZTLlAkl6ck


ai inceput cu melodiile lu Jakalu si Lafu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

S-a marit armata varule https://www.youtube.com/watch?v=4BRHgnN_IkM :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: vine vara acum ne strangem iar la povesti , fum , caterinca :D !

Sa vezi ca Radu Top si-a luat 2.5 vanos , merge cu 160/h pe strada Toporasi cu ea :lol: :lol: :lol:

NFS_TYRES 25-04-14 10:38

Re: E36 - coupe SXL
 
Salut!

Felicitarile noastre Marian pentru ce ai in cap cu masina ... o baza foarte buna pentru ce ai in cap :) sper sa iasa pe sufletul tau :D

Legat de ce am vb mai devreme cu topicul ... :)))) NU TE LASA FRATELE TAU SINGUR :)))) RABDARE :D

Marian_nebunu 25-04-14 10:44

Re: E36 - coupe SXL
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by NFS_TYRES (Post 5698275)
Salut!

Felicitarile noastre Marian pentru ce ai in cap cu masina ... o baza foarte buna pentru ce ai in cap :) sper sa iasa pe sufletul tau :D

Legat de ce am vb mai devreme cu topicul ... :)))) NU TE LASA FRATELE TAU SINGUR :)))) RABDARE :D

Are fratele tau deja companie , dar un frate in plus nu strica niciodata :lol: :lol: :D :D :D

un batran w124 :D tipla venit de la mama lui din Berlin :D

Marian_nebunu 25-04-14 17:08

Re: E36 - coupe SXL
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by NFS_TYRES (Post 5698275)
Salut!

Felicitarile noastre Marian pentru ce ai in cap cu masina ... o baza foarte buna pentru ce ai in cap :) sper sa iasa pe sufletul tau :D

Legat de ce am vb mai devreme cu topicul ... :)))) NU TE LASA FRATELE TAU SINGUR :)))) RABDARE :D



................ ce bara frumoasa are pe spate :lol: :D

sYdanyel 26-04-14 00:09

Re: E36 - coupe SXL
 
Bafta cu ea Mariane !! E tipla masina :2gun:

SM 88 VOX 26-04-14 09:58

Re: E36 - coupe SXL
 
Te-ai pus serios pe treaba, Mariane! :)

Masina are linie si arata ingrijita. O sa iasa ceva frumos la final.

Mult succes sa ai in continuare!

Marian_nebunu 26-04-14 10:15

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by sYdanyel (Post 5698583)
Bafta cu ea Mariane !! E tipla masina :2gun:

cand era Stock si am venit la anumite evenimente te-ai facut ca nu exista , nu ai venit sa spui hai Mariane sa vad si eu masina :lol: !

erai fascinat de alte masini cu capu pe sub capote (Desii tu nu intelegeai nimic din ceea ce este acolo )

ca sa nu mai spun ca te-ai uitat la mine de 2 ori si "nu m-ai vazut" si acum ca ma apuc de masina spui ca este "e tipla masina " nu am nevoie de asemenea linguseli , sau cuvinte de prisos !

Ii prefer pe oamenii ce mi-au vorbit si atunci cand "nu am avut" , nu pe cei ce mi-au vorbit doar atunci cand "am avut " sau acum cand "am " :)

Marian_nebunu 26-04-14 10:16

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by SM 88 VOX (Post 5698632)
Te-ai pus serios pe treaba, Mariane! :)

Masina are linie si arata ingrijita. O sa iasa ceva frumos la final.

Mult succes sa ai in continuare!


Multumesc mult , ceea ce am de la tine este aproape de final :D , se vor aseja la locul lor in momentul in care masina iese de la vopsit si ajung la Florin Nfs pentru ultimul set-up !

Multumesc mult , si sa stii ca in continuare iti urmaresc topicul :D

motzu 26-04-14 16:47

Re: E36 - coupe SXL
 
welcome back bro!
cu siguranta o sa iasa ceva frumos8)
bafta cu masinuta!

Auras 26 26-04-14 18:50

Re: E36 - coupe SXL
 
Salut , succes cu masina pe mai departe !

Marian_nebunu 26-04-14 20:24

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by motzu (Post 5698743)
welcome back bro!
cu siguranta o sa iasa ceva frumos8)
bafta cu masinuta!

multumesc mult , nu stiu daca va fi pe placul tuturor pentru ca voi "Dezamagii" in prinvinta unor accesorii ce mie nu imi plac :D dar oricum e greu sa fi cu o masina chiar pe placul tuturor ! In orice caz multumesc , si stii ca sunt acolo in umbra....te urmaresc :D


Quote:

Originally Posted by Auras 26 (Post 5698764)
Salut , succes cu masina pe mai departe !

Auras multumesc mult :D ... in cel tarziu 3 saptamani :D masina va fi gata :D

astept sa achizitionez maine 2 lucruri foarte importante pentru masina :D :D :D

sprinter 27-04-14 03:45

Re: E36 - coupe SXL
 
Bine pantofareeeee :lol::lol::lol: fa o frumoasa ca tu esti urat si sa compenseze la femei :))))) sa moara de ciuda toti soferii de maxi taxi cand te plimbi prin comuna :lol:

Marian_nebunu 27-04-14 09:15

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by sprinter (Post 5698878)
Bine pantofareeeee :lol::lol::lol: fa o frumoasa ca tu esti urat si sa compenseze la femei :))))) sa moara de ciuda toti soferii de maxi taxi cand te plimbi prin comuna :lol:

Pentru aceste cuvinte marete fratele tau te cinsteste cu o ceafa de porc la gratar la mine aici in comuna , dar daca stau bine sa ma gandesc , LA NOI AICI IN COMUN :lol: :lol: VECINE :lol:


stiind ca esti vegetarian va fi PA SUFLETUL TAU :lol:


dar tu ce ai de gand cu masina aia ? Ai abandonat proiectul Black Beam ???

Marian_nebunu 27-04-14 19:09

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by exploitu (Post 5699082)
Am vazut masina live pe calea ferentari acum ceva timp. Arata bine dar mergea cu 1,5 km/h, incurca biciclistii :)
Ca idee, ai luat in calcul sa o vopsesti in culoarea de 1M? E o culoare apropiata dar putin mai vibranta.
Spor!

Multumesc de aprecieri , imi e groaza sa dau in gropi , si intradevar merg incet in general :D

Nu am luat in calcul nuanta despre care spui tu , am vrut sa o fac un candy red , insa am renuntat la vopsea cand am achizitionat un motor de 2.8 ce urmeaza sa fie pus pe masina :D.
Pe langa toate cele Siena rot este o culoare rara e E36 , chiar vreau sa ii pastrez prestigiul :D

Florian328 27-04-14 19:25

Re: E36 - coupe SXL
 
bv mariane....astept sa vina data de 15mai sa vin sa o vad terminata cum iti doresti si miai spus la tel...bafta inncontinuare:D

Marian_nebunu 28-04-14 09:23

Re: E36 - coupe SXL
 
5 Attachment(s)
Multumesc Florian , si eu sunt putin nerabdator :D


In urma cu cateva posturi eram intrebat de ce am ales o revopsire :D :D :D ...


cu aceste fotografii voi raspunde la intrebare :D :D





+ ceva ce urmeaza facut de la 0 , segmenti , cuzineti , garnituri , role , curele , ambreiaj , volanta , etc :D :D :D

M52B28 cu admisie de m50 si galeriile de evacuare de m52 din inox :D !!!

john88_sbk 28-04-14 18:53

Re: E36 - coupe SXL
 
Treaba BUNA :) !!! La ce jante te-ai gandit?

Marian_nebunu 28-04-14 19:03

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by john88_sbk (Post 5699507)
Treaba BUNA :) !!! La ce jante te-ai gandit?

le am deja :D :D :D vor fi 8.5 j pe et 13 :D toate 4...dimensiunile pe fata sunt 205-40...iar spatele va fi 215-40 ....

multumesc de aprecieri :D

DEVIL's Style 28-04-14 22:09

Re: E36 - coupe SXL
 
Subscribed ! atat am avut de zis !

Marian_nebunu 28-04-14 22:15

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5699620)
Subscribed ! atat am avut de zis !

:lol: nu o sa vezi decat o pisica cu pachetul m :D ...cu suspensie reglabila :Dn niste roti "decente" :D pe care le-am visat mult timp (chiar sunt decente nu exagerez ) un interior simplu din velur si cam atat . . . chiar nu va fi ceva iesit din tiparele acestui forum :D !

este masina mea de suflet si la destul de multe insistente am ales sa deschid acest topic , de dragul vremurilor trecute !

sper sa iti placa rezultatul final si iti multumesc pentru sustinere , mereu ai fost un baiat de caracter care spune lucrurilor pe nume si stiu ca o sa ma "certi" daca fac un pas gresit in privinta unui lucru pt k asa esti tu :lol: :lol: :lol: !

DEVIL's Style 28-04-14 22:21

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by Marian_nebunu (Post 5699624)
:lol: nu o sa vezi decat o pisica cu pachetul m :D ...cu suspensie reglabila :Dn niste roti "decente" :D pe care le-am visat mult timp (chiar sunt decente nu exagerez ) un interior simplu din velur si cam atat . . . chiar nu va fi ceva iesit din tiparele acestui forum :D !

este masina mea de suflet si la destul de multe insistente am ales sa deschid acest topic , de dragul vremurilor trecute !

sper sa iti placa rezultatul final si iti multumesc pentru sustinere , mereu ai fost un baiat de caracter care spune lucrurilor pe nume si stiu ca o sa ma "certi" daca fac un pas gresit in privinta unui lucru pt k asa esti tu :lol: :lol: :lol: !


Nu ma astept la ceva wow mariane ... ma astept la ceva intretinut...cu piese cel putin decente.. dar vad ca te ai infipt serios in ea ... felicitari si stii ca o sa te urmaresc din "umbra" ...

PS : poate revii si pe fb ca vad ca profilul tau e dezactivat ! activitatea mea aici [ pe forum ] e foarte slaba.. pentru ca sunt satul de agarici si "experti" ! prefer sa mi vad de proiectele mele fara sa le mai postez pe aici !

jakal 29-04-14 14:20

Re: E36 - coupe SXL
 
a venit nebunu de salam....aaa...marean, cu sistemu "nambar oan"...

bine mareane, esti pa sistem.......pa persoana fizica...care este
sunt sigur ca iese ceva belea din cate mi-ai povestit la tel............

succesuri :)

te asteptam la cupa cocean, inaugurarea s-a facut, pista te asteapta :))

Marian_nebunu 29-04-14 14:35

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by jakal (Post 5699900)
a venit nebunu de salam....aaa...marean, cu sistemu "nambar oan"...

bine mareane, esti pa sistem.......pa persoana fizica...care este
sunt sigur ca iese ceva belea din cate mi-ai povestit la tel............

succesuri :)

te asteptam la cupa cocean, inaugurarea s-a facut, pista te asteapta :))

Apar cu trasura mea si 200 + de cai la ea....
Insa tre sa o duc sa vada marea ...
E motorul nou
Nu vreau sa fiu un bou :lol:
Cand o sa raman pe loc
Pentru ca a iesit biela prin bloc :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zi lu Salam sa faca o melodie din versurile mele :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tre sa o rodez macar 1500 de km ca sa apar la Kocean :lol: :lol: ...dar aduc un urs cu 3.0 dublu vanos :D cu un grup misto (4.27 :dance: :dance: ) :D :D

jakal 29-04-14 14:39

Re: E36 - coupe SXL
 
mare sukarime.....bengaves :))))

Marian_nebunu 30-04-14 17:00

Re: E36 - coupe SXL
 
Arbore cotit M52B28 :D cota 0 :D

segmenti +cuzineti + planat - portat chiulasa + supape noi !
Multumesc lui Vulturica pentru axa de 3.0 :D ce va fi montata pe admisie :D !!!

astazi a inceput lucrarea pentru motorul de 2.8 ce urmeaza a fi pus pe masina

Marian_nebunu 30-04-14 23:27

Re: E36 - coupe SXL
 
9 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Marian_nebunu (Post 5700438)
Arbore cotit M52B28 :D cota 0 :D

segmenti +cuzineti + planat - portat chiulasa + supape noi !
Multumesc lui Vulturica pentru axa de 3.0 :D ce va fi montata pe admisie :D !!!

astazi a inceput lucrarea pentru motorul de 2.8 ce urmeaza a fi pus pe masina

atasez cateva poze cu masina in fuler :D

ceva lucrari ale mecanicului ce urmeaza sa imi faca acest 2.8 de la 0 :D cativa dintre voi il stiti , sau probabil din auzite stiti de el , Melcu :D , un baiat bun , cu suflet si devotat pentru marca Bmw (detine un e34 2.5 24v turbo ) si are in acest moment 3 lucrari ( un e34 2.5 12v turbo , un Ford Sierra cu motor de 1.8 is turbo , si al meu 2.8 pe aspirat cu mici modificari )

scz pentru calitatea pozelor sunt facute cu un telefon ce detine o camera cu 2 megapixeli

DEVIL's Style 01-05-14 04:47

Re: E36 - coupe SXL
 
Quote:

Originally Posted by Marian_nebunu (Post 5700576)
atasez cateva poze cu masina in fuler :D

ceva lucrari ale mecanicului ce urmeaza sa imi faca acest 2.8 de la 0 :D cativa dintre voi il stiti , sau probabil din auzite stiti de el , Melcu :D , un baiat bun , cu suflet si devotat pentru marca Bmw (detine un e34 2.5 24v turbo ) si are in acest moment 3 lucrari ( un e34 2.5 12v turbo , un Ford Sierra cu motor de 1.8 is turbo , si al meu 2.8 pe aspirat cu mici modificari )

scz pentru calitatea pozelor sunt facute cu un telefon ce detine o camera cu 2 megapixeli

Nu "s-au lipit" de mana ta niste interne de m54b30? iesea un stroker de toata frumusetea de vreo @240-250 de cai [ daca e facut corect ]

Marian_nebunu 01-05-14 07:22

Re: E36 - coupe SXL
 
13 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5700625)
Nu "s-au lipit" de mana ta niste interne de m54b30? iesea un stroker de toata frumusetea de vreo @240-250 de cai [ daca e facut corect ]

la un moment dat gasisem unul insa nu am considerat ca merita investitia avand in vedere ca in toamna intentionez sa cumpar un motor de m3 e46 !
eu am ascultat de "batrani" (Dani Laf , Adi Oprisan , Marius Txa ) care spuneau asa : nu iti lua direct 2.5 sau 2.8 ca e prea puternica pt tine , tractiunea spate pentru un incepator e periculoasa , mai ales daca o ruleaza si un motor potent !
fac o ierarhie de-a lungul aniilor :
1-Bmw e46 1.8 i -118 cai
2-Bmw e36 1.8 is - 140 de cai
3-Bmw e36 320(cu interne 2.5 si admisie ) - 170 de cai
4-Bmw e36 320 vanos - 150 de cai
5 Bmw e36 328 vanos - (incerc sa scot 230 de cai )

atasez poze cu Bmw e46
Bmw e36 Boston Grun Motorsport International Limited Edition !
Bmw e36 cotet de gaini :lol:

asta in cazul in care unii de pe aici au uitat ce masini am avut inainte !

:D :D :D :D

bebe no1 01-05-14 10:12

Re: E36 - coupe SXL
 
Mariane bafta cu masina are potential si vad ca o sa iasa ceva frumos!


All times are GMT +2. The time now is 16:44.

- Copyright 2024 4Tuning