Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Nissan - Infiniti (https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti.html)
-   -   Din nou in club (https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/406689-club.html)

angelsh 16-04-14 13:16

Din nou in club
 
6 Attachment(s)
Salut,

Ma anunt si eu cu noua achizitie de azi dimineata. :D
Un nissan 200sx din '91, putin damblagit si cu o nevoie mare de afectiune. Dupa multe peripetii am ajuns intr-un final la a doua dragoste mare ( prima a fost tot un sx, cred ca multi dintre voi il stiu, unul verde). Sper ca a doua oara sa fie cu noroc. Oricum ar fi, sa speram ca e intr-un ceas bun.
Masina in sine, dupa cum se vede si in poze, are partea stanga pocnita (aka Audi ), motorul este in pioneze (error 404, cause not found). Urmeaza sa vedem maine la un tinichigiu daca poate repara aripa stanga, fata si spate. Cat despre portiera, ma gandesc sa o schimb complet.
Dupa ce reusesc sa fac toate astea, o asteapta o vopsire completa, la culoare mai ma gandesc inca, dar cred ca tot negru ramane.
Ca si planuri cu ea, ma gandesc ca destinatia finala o sa fie ca masina de oras, sa ajunga undeva pana in 250-300 de cai, si (nebunia mea) sa aiba fata de Silvia. Cred ca definitia corecta ar fi Sileighty. De acolo mai vad ce si cum, important e sa ajung acolo.

Cam asta in mare despre aventura de azi.
Acum urmeaza partea de damage:
1- caut portiera sofer(cu sau fara interioare,fete de usi, geam, etc). Ma intereseaza tabla in principal si manerul de usa.
2-caut o relatie/cunostinta care sa ma poata ajuta cu furtunele de la turbo spre intercooler si din intercooler spre admisie. Daca stiti pe cineva sau aveti de vanzare, dati un semn,va rog.
3-caut un loc bun din care sa cumpar vopsea
4-as fi interesat sa cumpar instalatia electrica a motorului( e doar un moft momentan)
5-caut centuri de siguranta ;) don't ask, doar am nevoie.
6-caut un personaj care sa ma poata ajuta cu o evacuare, fie ea stock sau custom made. Am nevoie de ea doar pentru RAR, daca e stock. Evacuarea finala o sa fie una din inox, sursa ramane inca incerta.

Cam atat momentan, daca mai imi vin in minte diverse chestii de care sa am nevoie, anunt.

Multumesc Mario pentru platforma!

Va salut,

Sa aveti drumuri bune!

angelsh 21-04-14 10:20

Re: Din nou in club
 
S-au gasit din lista de mai sus urmatoarele: portiera sofer, evacuare completa, downpipe, roata de rezerva (asta nu era pe lista).
Saptamana viitoare masina intra in tinichigerie, sper pana atunci sa reusesc sa strang toate elementele lipsa de sub capota, printre care tubulatura de la intercooler, furtunele de vacuum(Samco blue),si sa rezolv cu negativele pe caroserie si pe motor.
Dupa ce le am pe toate, le demontez pe toate si incepe munca la motor.
:lol:

Andrei RS13 21-04-14 11:04

Re: Din nou in club
 
masina e luata din constanta ? am avut si eu s13 negru (ARS) cred ca stiu masina ta....a fost visinie sau doar bara e schimbata ? hristos a inviat si mult noroc cu s13-le

angelsh 21-04-14 12:38

Re: Din nou in club
 
Quote:

Originally Posted by Andrei RS13 (Post 5696640)
masina e luata din constanta ? am avut si eu s13 negru (ARS) cred ca stiu masina ta....a fost visinie sau doar bara e schimbata ? hristos a inviat si mult noroc cu s13-le

Salut,

Masina era in Bucuresti dar inmatriculata pe C-ta. Doar bara a fost schimbata, masina e neagra, dar culoarea in compartimentul motor e rosie.
Bara a fost luata de pe un alt s13. :)
Adevarat a Inviat!

Fugitiv 21-04-14 21:54

Re: Din nou in club
 
Quote:

Originally Posted by Andrei RS13 (Post 5696640)
masina e luata din constanta ? am avut si eu s13 negru (ARS) cred ca stiu masina ta....a fost visinie sau doar bara e schimbata ? hristos a inviat si mult noroc cu s13-le

a ta a ajuns ....senzatie :)

angelsh 22-04-14 08:50

Re: Din nou in club
 
Baieti, aveti vreunu cartea tehnica a masinii, aia in format pdf?
Ca nu imi dau seama cum ar trebui sa vina niste vacuum-uri.:shock:

240sx 22-04-14 14:36

Re: Din nou in club
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by angelsh (Post 5696925)
Baieti, aveti vreunu cartea tehnica a masinii, aia in format pdf?
Ca nu imi dau seama cum ar trebui sa vina niste vacuum-uri.:shock:

ai mai jos manualul pentru RS13

angelsh 22-04-14 16:40

Re: Din nou in club
 
Quote:

Originally Posted by 240sx (Post 5697082)
ai mai jos manualul pentru RS13

Multam fain!

angelsh 24-04-14 19:35

Re: Din nou in club
 
10 Attachment(s)
Putina munca la masina, dupa serviciu si pana la lasatul intunericului.

angelsh 24-04-14 19:36

Re: Din nou in club
 
9 Attachment(s)
Si alte poze.

angelsh 25-04-14 22:20

Re: Din nou in club
 
4 Attachment(s)
Discutii despre vopsea si planuri de vopsitorie....
Am ales deja schema nr.3.
Saptamana viitoare pleaca la tinichigerie, undeva pe vineri. S-ar putea sa achizitionez inca un motor, just in case. Vedem cat costa transportul din Arad pana in Buc.
Intre timp o sa scot motorul meu afara, cel mai probabil maine termin cu chiuloasa, si ajung intr-un final la aspectele importante ale rebuild-ului: chiuloasa si bloc motor. Sunt tare curios sa vad cum arata inauntru, sa il iau de urechi pe piticu ala care da la manivela, al dreacu de figurant....

angelsh 26-04-14 14:19

Re: Din nou in club
 
10 Attachment(s)
Inca un pas inainte: Am dat jos chiuloasa, am analizat pistoanele, valvele.

angelsh 26-04-14 14:21

Re: Din nou in club
 
10 Attachment(s)
Valvele de pe pistonul 1 scapa presiune putin, dar nu exagerat. Testul cu apa arata binisor.

angelsh 27-04-14 10:38

Re: Din nou in club
 
Care stiti de unde pot lua pasta din aia abraziva pentru a reface scaunele valvelor?

angelsh 27-04-14 22:30

Re: Din nou in club
 
17 Attachment(s)
S-a desfacut intr-un final (nu atat de glorios) blocul motor. E vremea surprizelor de acum inainte. Supa de cuzineti, felul doi e cu batai directe in arbore, cu stropi de pilitura pentru asezonare.

Atasate si pozele.
Urmeaza curatarea intregului ansamblu, inlocuirea arborelui, cuzineti noi de palier si de biela,cel mai probabil ACL, re-etansarea valvelor (inca caut pasta abraziva), segmenti noi, dupa care cel mai probabil inchiderea blocului. Chiuloasa o mai pastrez putin afara, pentru scopuri estetice (negru mat), si evident curatare de tot molozul pe care il are.


All times are GMT +2. The time now is 02:24.

- Copyright 2024 4Tuning