Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 5 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5.html)
-   -   Un nou proiect E34 520i (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5/403435-proiect-e34-520i.html)

Cosmin-SNR 03-03-14 14:57

Un nou proiect E34 520i
 
19 Attachment(s)
Salutare, asa cum spune si titlul, am achizitionat inca un e34, un proiect abandonat, a ajuns la mine, si a mai primit o sansa la viata..
Masina este un 520i 12v m20b20, din 1988, cu scaune de piele pe fata, dubluclimatronic, geamuri electrice fata+spate, tweetere pe coltul usii, volan M-tech(1 sau 2, nu stiu exact) faruri cu angel eyes si sticle clare, proiectoare ceata, si cam atat. Masina pe capitolul tablaraie sta foarte bine, este impecabila, spre surprinderea mea, nici un punct de rugina nu are :shock: a fost lovita putin in spate, nu foarte grav, dar a fost ... Mecanica este ok, motorul cam lasa de dorit.. A fiert, nu are termostat, a fost schimbata garnitura de chiuloasa, si tot a fiert... Cred ca pompa de apa este... Sau nu este aerisita corespunzator, detaliile o sa le discutam pe parcurs, ah, si inainte sa o desfac, cand am mers cu ea, treapta a1a a2a pana la 40 km/h se aude o huruiala ciudata, cred ca diferential, sau... nu stiu :rolleyes2 Am ambitia sa o fac, pentru ca merita, este o baza buna de plecare, am vazut altele mai rele care acum sunt masini, asa ca nu ma sperie ! Am si cateva poze, nu sunt foarte clare, tin sa precizez, ca si la instalatia electrica, cineva care nu a fost prea priceput, si-a bagat nasul in ea, si a taiat fire aiurea, iar acum, eu trebuie sa o iau toata la puricat, si sa o pun la punct, sa functioneze fiecare buton, si beculet in parte, la fel ca la e34-ul meu TDS.

FlorinSsv2014 05-03-14 09:52

Re: Un nou proiect E34 520i
 
Felicitari , s-o stapanesti sanatos. E foarte frumoasa Ce planuri ai pe viitor cu ea? :shock:

Cosmin-SNR 05-03-14 22:17

Re: Un nou proiect E34 520i
 
20 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by FlorinSsv2014 (Post 5675213)
Felicitari , s-o stapanesti sanatos. E foarte frumoasa Ce planuri ai pe viitor cu ea? :shock:

Multumesc frumos ! Inca nu este asa frumoasa, dar toate se fac, la timpul lor, incet, incet !
Planurile sunt destule, si o sa le duc la bun sfarsit asa cum pot. Masina va fi restaurata incet incet, vopseaua din cate se vede este originala, ii trebuie un polish, si in unele locuri gen bare fata+spate vopsite, si portbagajul unde a fost lovita .. Momentan ma ocup de instalatia electrica, se pare ca la aeroterma de dubluclimatronic cineva si-a bagat nasul aiurea, a fortat clapele, a ars niste motorase, a rupt niste suporti de la unele motorase.. Si nu imi mai inspira incredere, si motorase, nu da nimeni separat.. Asa ca am ales sa renunt la Aer Conditionat, pentru ca oricum nu avea freon , si nici compresorul nu schita nimic.. Am de pe cea alba care am dezmembrat-o, aeroterma, cu comanda cu absolut tot.. Am desfacut-o azi, am curatat-o, vai mama mea ce era in ea... Dar cu rabdare, si munca de chinez batran, am stat de ea, si a iesit la lumina, si acum o sa mearga si ea in parametrii ei ok, am gresat toate clapetele acelea care se deschid in functie de cum vrei... Am reparat o parte din instalatia electrica inainte sa dau aeroterma jos, multe fire taiate si puse aiurea, oare de ce?! Nu pot sa inteleg... Acum pun cateva poze, unele de aseara, cand am stat 3 ore fara oprire sa restaurez instalatia electrica, diferentele se vad in poze, si majoritatea de azi :D Si a mai primit un set de stopuri de la un foarte bun prieten, la fel ca cele de pe e34-ul meu TDS, dar mai trebuie si ele bibilite putin, la o prindere, la un fasung, una alta, dar toate se fac, si incet, incet, ies toate ! :D

Cosmin-SNR 09-03-14 20:19

Re: Un nou proiect E34 520i
 
10 Attachment(s)
Se pare ca este ceva neinteresant aici pentru lume, ca nu posteaza nimic ...:rolleyes2 Atunci postez eu.

Am decis sa-i mai dam o sansa acestui motor, poate coopereaza de data aceasta.. Am dat totul jos de acolo, toate instalatiile, am spalat cu benzina uleiul si tot ce era mizerie pe acolo... A primit si jante Oem, pe 15" ca tot le aveam in plus, si s-a schimbat aspectul, urmeaza suspensia, sa fie coborata serios, urmeaza instalatia electrica de la motor si tot ce este pe acolo montat, dat jos, spalat, curatat, reparat, pus la punct cum trebuie, urmeaza garnituri noi, ulei nou, filtre, etc. I-am dat jos si radiatorul de a/c pentru ca sta degeaba acolo, impreuna cu conductele si compresorul, si o sa spal pe acolo cu spuma, si cu jet puternic de apa, sa curat toata mizeria aia. Am dat si farurile alea negre jos, pentru ca nu suport tigania aia care a fost facuta, cu folie si cu vopsea neagra, o sa le fac la fel ca cele de pe TDS, arata altfel, ii daun aspect mai luminos, asa cu faruri negre, pare prea urata, prea naspa..Am mai pus si cateva poze, nu prea clare, incet incet, revine la linia de plutire !

tabokubmw 09-03-14 20:33

Re: Un nou proiect E34 520i
 
Ambitios proiect! Bafta iti doresc in tot ceea ce faci.

FlorinSsv2014 10-03-14 08:51

Re: Un nou proiect E34 520i
 
ai de munca la ea spor la treaba

Alex4u 11-03-14 05:54

Re: Un nou proiect E34 520i
 
E o baza buna de plecare cu timpul ,cu multa rabdare si multi bani o sa ajunga sa arate cel putin la fel ca tds-ul de bine :twisted:

Cosmin-SNR 11-03-14 14:34

Re: Un nou proiect E34 520i
 
Quote:

Originally Posted by tabokubmw (Post 5677435)
Ambitios proiect! Bafta iti doresc in tot ceea ce faci.

Multumesc frumos.

Quote:

Originally Posted by FlorinSsv2014 (Post 5677610)
ai de munca la ea spor la treaba

Mersi mult !

Quote:

Originally Posted by Alex4u (Post 5678078)
E o baza buna de plecare cu timpul ,cu multa rabdare si multi bani o sa ajunga sa arate cel putin la fel ca tds-ul de bine :twisted:

:D Multumesc, ea are nevoie momentan de suspensie, si alte jante ca sa arate ca tds-ul, ah si un polish :lol: Dar, toate la timpul lor, se fac, incet incet.. Cu rabdare si tutun, vorba aia ! :lol: O sa revin in week-end cu alte noutati :arrow:

dragomir_tibi 11-03-14 19:42

Re: Un nou proiect E34 520i
 
daca vrei am de vanzare suspensia ce am avut-o montata pe masina mea

Cosmin-SNR 12-03-14 18:30

Re: Un nou proiect E34 520i
 
Quote:

Originally Posted by dragomir_tibi (Post 5678381)
daca vrei am de vanzare suspensia ce am avut-o montata pe masina mea

Nu, multumesc ! Dar o sa tai niste arcuri, ca am altele, si le tai pe alea, ar fi ok 2 spire fata, si 2 spate ??

dragomir_tibi 12-03-14 18:34

Re: Un nou proiect E34 520i
 
ma sincer nu stiu ca nu am taiat niciodata da incearca cu cate o spira sa nu tai prea mult

liviu91 12-03-14 21:00

Re: Un nou proiect E34 520i
 
Quote:

Originally Posted by Cosmin-SNR (Post 5678839)
Nu, multumesc ! Dar o sa tai niste arcuri, ca am altele, si le tai pe alea, ar fi ok 2 spire fata, si 2 spate ??

Cel mai ideal e sa tai 2 spire fata si maxim 1 jumate pe spate....pentru ca spatele e mai jos decat fata in general la e34. Si inca ceva daca tai 2 spire , dupa ce ai taiat arcul cu o lampa de gaz incalzeste varful arcului sa il duci la forma normala ( adica sa fie drept , tu cand tai 2 spire o sa stea orientat in sus si o sa iti forteze in flansa de la telescop si nu o sa se aseze bine arcul pe flansa) Sper ca ai inteles ceva din ce ti-am scris...Bafta

Ps: cu 2 spire pe fata arata bestial masina ;)

Cosmin-SNR 17-03-14 22:03

Re: Un nou proiect E34 520i
 
29 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by liviu91 (Post 5678930)
Cel mai ideal e sa tai 2 spire fata si maxim 1 jumate pe spate....pentru ca spatele e mai jos decat fata in general la e34. Si inca ceva daca tai 2 spire , dupa ce ai taiat arcul cu o lampa de gaz incalzeste varful arcului sa il duci la forma normala ( adica sa fie drept , tu cand tai 2 spire o sa stea orientat in sus si o sa iti forteze in flansa de la telescop si nu o sa se aseze bine arcul pe flansa) Sper ca ai inteles ceva din ce ti-am scris...Bafta

Ps: cu 2 spire pe fata arata bestial masina ;)

Multumesc de sfat, m-am mai informat, si da, e mai bine 2 spire fata si 1 spate. Si o sa le incalzesc apoi le aduc la forma, si pun un furtun subtire pe ele, sa nu bata in flansa :)

Am mai lucrat una alta pe la masina intre timp.
Am terminat cu compartimentul motor, cu instalatia electrica, cu spalatul, si lustruitul, in sfarsit dupa mii de injuraturi, maini julite, si frecat la greu, a iesit la lumina ! Am reparat instalatia electrica acolo unde a fost nevoie, unde au fost improvizatii facute la greu, cred ca nu este un fir pe toata masina asta sa fie taiat.... Dar cu rabdare le-am adus la lumina, si am facut totul ca la carte, sper sa functioneze corect, si sa nu fie pom de Craciun:lol::lol: Am reparat bara fata, suportii de la proiectoare, partea de jos a barii unde era faramata, nu sparta... Apoi am vopsit-o negru mat, si partii de sus, i-am dat doua straturi de lac.. Am inceput prin a monta toate la locul lor, si se vad schimbarile, am refacut si farurile doar cele de pe stanga, ca pe dreapta am gasit un angel spart... Restul se vede in poze. Destuule poze ! :lol: Si am mai facut si mici glume cu cealalta masina :lol: :D

Cosmin-SNR 17-03-14 22:13

Re: Un nou proiect E34 520i
 
9 Attachment(s)
Tura a 2a:arrow:

davidmafiotu 17-03-14 22:23

Re: Un nou proiect E34 520i
 
Frumoase gemenele :D


All times are GMT +2. The time now is 19:38.

- Copyright 2024 4Tuning