Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - SB 90 TNY (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/400506-e36-sb-90-tny.html)

Paul_ToNy 25-01-14 14:36

E36 - SB 90 TNY
 
Buna , iata ca in sfarsit am reusit sa imi cumpar o masina :D

Este vorba de un BMW e36 316i coupe din 1995

Masina este rosie are suspensi sport bilstein am sa pun si poze cand o sa am timp :D

Momentan sunt in cautarea uleiului potrivit , voi ce imi recomandati? multi zic sa cumpar Castrol Magnatec 10W40 dar din ce am vazut pe el nu apare Bmw pe eticheta , pe siteul official ca recomandare din partea Castrol e produsul Castrol EDGE 5W-40 . acuma nu stiu ce sa zic , cel de la care am luat masina nu mai stie ce ulei a bagat.

Cand schimb uleiul si filtru de ulei ce mai trebuie schimbat?

Momentan nu am planuri cu masina doar sa o pun la punct tehnic si pe urma voi vedea ce modificari am sa ii fac.

Acum trebuie schimbate pe langa ulei toba ca e cam coapta si bucsile iar la vara sa caut un tinichigiu pentru caroserie ca sunt unele zone cu rugina :(

MON-u 28-01-14 13:32

Re: E36 - SB 90 TNY
 
cauta Ulei Motul,Belco..diferenta nu e foarte mare de pret fata de pisaturile care exista la noi pe piata..colegul de mai sus e dezinformat total si nu stie ca si cele made in germany sunt tot contrafacute(turci si romani):lol:..foarte greu sa gasesti castrol,mobil ok..si uleiul OE bmw e futut...
Nu inteleg de ce ar trebui sa te apuci sa schimbi placute,saboti si bucse daca nu sunt probleme la ele...eu am schimbat bucse de 34 ani abia anul asta la masina mea..;)doar daca vrei sa arunci cu bani:-)...furtunele intradevar ar fi bine sa le schimbi:-)Spor

Paul_ToNy 28-01-14 19:42

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Nu stiu ca sa zic in cazul uleiului , o sa merg vineri la iony service sa vad ce zic si ei ca e destul de mare pe sibiu , decat sa bag uleiuri care nu am auzit de ele mai bine bag castrol . tatal meu a bagat in golf 4 castrol si merge ca uns chiar daca e in europa facut .

Placutele de frana nu cred ca le schimb dar saboti ar trebui si bucsile la fel ca am inceput sa aud cum bat prin gropi. dar dupa ulei tre sa vad de toba ca e varza si pe urma trec la bucse

Paul_ToNy 28-01-14 22:27

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Pentru inceput am doar o singura poza facuta:D ce-a cu numerele:D am tot zis ca fac niste poze cu masina dar a venit zapada si nu am mai facut , cred ca o sa fac niste poze cand fac schimbu de ulei dar pe weekend , sper ca asta daca e daca nu cand merg la tara sa o pun pe rampa sa il schimb daca nu la servis dar pana atunci astept salariu de la inceputu luni:D

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...09762550_n.jpg

Skillzu 28-01-14 23:32

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Poate sa fie cel mai mare service, daca te duci la service in ideea ca stiu aia mai bine, se alege prafu de masina si de portofelul tau.
Ei o sa iti recomande ce le convine lor cel mai mult.
Atat la piese, cat si la ulei. (exista multe cazuri in care te pun sa schimbi si lucruri care nu trebuie schimbate)


Castrol se foloseste si in reprezentantele VAG.
Asta nu inseamna ca e bun.
Tot ce e Castrol, Mobil pe europa de est, e un PISAT.
Daca vrei sa ne crezi bine, daca nu, la fel de bine.
Pe noi nu ne intereseaza ce ulei bagi tu in masina.
Ai cerut o parere, noi iti spunem din experienta.
Castrol in teorie e un ulei bun. Si exista Castrol bun, dar nu la noi.

La aceiasi bani cu Castrol, gasesti Motul. Poate chiar mai ieftin cu cativa ron.
Un alt ulei bun, dar destul de scump, este Liqui Moly.
Mi-a mai fost recomandat si Eneos de cateva persoane.

de asemenea cum spunea un coleg de forum:
Quote:

Originally Posted by MRKXMI
Castrol, Mobil - o gaselnita romaneasca ce intoxica consumatorul cu reclama platita de firmele mama din strainatate, promitand o calitate superioara, dar realitatea fiind alta. Nimeni nu vrea sa inteleaga ca in Romania exista targeturi ireale daca doresti sa importi sau sa primesti un pret bun pentru Mobil si Castrol si astfel marea majoritate a "importatorilor" sprijina idea de imbuteliere la Sibiu, Brasov sau in Bulgaria. Cine mai stie daca Castrol e Castrol sau Mobil e Mobil???


Paul_ToNy 28-01-14 23:42

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Nu am zis ca nu va cred , am sa vad ce gasesc acolo si nu am sa cumpar pe loc , nu pot gasi nicaieri in romania castrol din germania? nu exista reprezentanti oficiali?

Motul e produs in germania sau e mai bun din cauza ca se stie ca nu e clona la el!

Skillzu 29-01-14 00:55

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Quote:

Originally Posted by Paul_ToNy (Post 5656216)
Nu am zis ca nu va cred , am sa vad ce gasesc acolo si nu am sa cumpar pe loc , nu pot gasi nicaieri in romania castrol din germania? nu exista reprezentanti oficiali?

Motul e produs in germania sau e mai bun din cauza ca se stie ca nu e clona la el!

Nu gasesti Castrol de care trebuie la noi.
Toata lumea care ti-l vinde o sa iti garanteze ca e din germania, ca e adus printr-o combinatie, ca e bun, ca face, ca drege.
E text universal.
Eu nu mai cred vrajelile astea.

Motul nu este facut in germania (nu toate lucrurile nemtesti sunt cum trebuie, exista si jante replici facute in germania).
La motul deocamdata nu exista replici.
Sau cel putin eu nu am vazut/auzit.
Inafara de asta, are calitati bune.

La Castrol am intalnit intr-un hyper-market, 2 tip-uri de castrol (acelasi produs, acelasi raft, etichete identice, existau diferente la capac), iar la magazin, al 3-lea tip. Produs care trebuia sa arate identic peste tot.

P.S.: Sa spunem ca gasesti un reprezentat oficial care se presupune ca ar avea Castrol 'dinala' bun. Pretul va fi foarte mare (nejustificat fata de motul de ex). Nu ti-ar vinde tie ca persoana fizica, si in final nu as avea incredere, pentru ca mai mult ca sigur e un Dorel la depozit care si-a luat si el de acolo niste ulei, si l-a inlocuit cu ce gasesti la colt de strada.

parerea mea

Paul_ToNy 29-01-14 10:19

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Am vazutt caulta lume zice ca Motul e bun , am vazut pe forum ca multi l-au folosit si sunt multumiti. Mai erau si care au folosit si castrol de la noi si nu au vazut nici o diferenta majoră.

Sa vad daca nu gasesc Motul poate iau Liqui moly daca e acceptabil la pret

Din cāte am inteles motul se gaseste mai greu. Exista mai multe modele de motul 10w40? Am vazut ca cei dede la motul au o solutie pentru curatarea motorului (engine flash) dar nu stiu cīn see numeste si daca ajuta.

Īn cazul filtrelor care sunt mai bune, cele MANN sau cele Bosch, euu as lua bosch dar nuu stiu dacadacă sunt mai bune ca cele MANN

OdorogLGV 31-01-14 23:06

Re: E36 - SB 90 TNY
 
din experienta vorbesc,inainte foloseam castrol,si motorul avea un sunet ciudat,se comporta destul de urat.in schimb cu motul,mai mult decat multumit!recomand!

Paul_ToNy 17-02-14 22:29

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Am aflat si ce ulei a fost folosit in ultimul schimb si anume ulei Divinol 10W40 si a fost facut acuma aproximativ 4000 km deci nu are rost sa fac schimbu acuma mai las pana la 8000-10000km si au fost schimbate si filtrele tot atunci doar cel de combustibil nu a fost schimbat.


Am revenit si cu niste poze care le-am facut pe fuga , nu sunt prea reusite dar na :D sa aveti o idee .


Daca nu mai fac shimbu acum ma voi ocupa de toba de esapament care trebuie inlocuita si sunt in cautari de un furtun de admisie de la debitmetru ca e crapat si din cauza aia mai am probleme in viteza 1 , imi da in nas pe urma tre sa schimb niste bucse si capete de bara si arcurile de la suspensie sau toata suspensia cred.

https://imagizer.imageshack.us/v2/64...0/560/kpqv.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/64...90/32/pjyb.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/64...0/268/yrpp.jpg

Paul_ToNy 24-05-14 03:50

Re: E36 - SB 90 TNY
 
6 Attachment(s)
Ceva poze cu masina dupa ce am cumparat-o deoarece nu mai apar in postarea de mai sus :

Attachment 2988872Attachment 2988873

Am reusit sa inlocuiesc si furtunu de la debitmetru si toba finala , din pacate nu am poza cu toba noua decat pe pusa masina dar o sa fac una cand merg la service sa schimb pivoti ca din cate mi-a zis mecanicul pivoti si bucsile de la bara de stabilizare de pe fata sunt "varza" dar voi vedea dupa ce le schimb daca mai bate ceva

Ceva de care am scapat dar mai sunt multe :( se pare ca fostu proprietar ma lasat pe mine sa ma ocup de ele . dar incet incet voi pune masina la punc .

Attachment 2988875Attachment 2988876Attachment 2988877Attachment 2988878

Voi reveni cu poze cu ele inlocuite :D

Paul_ToNy 26-05-14 22:12

Re: E36 - SB 90 TNY
 
9 Attachment(s)
Am reusit sa ajung si la servis pentru schimbarea Pivotiilor , bucsilor de la bara de stabilizare fata si Bieletele antiruliu acestea erau cele mai afectate , cand o sa am bani voi schimba si restu dar mai merg :D

Attachment 2990037Attachment 2990033Attachment 2990034Attachment 2990035Attachment 2990036Attachment 2990038Attachment 2990039

Acuma sa vad ce voi face pe viitor , in principiu dupa ce am vazut cum sta treaba cu caroseria cred ca multi bani nu voi baga in ea , doar strictul necesar legat de mecanica si putin de design. daca voi face rost de o caroserie de e36 cu mai putina rugina poate fac o recarosare asta doar daca am norocul sa gasesc una buna fara sa fi fost palita si pe urma sa incep sa fac reconditionarea cum a facut si alin-007 dar asta mai vedem pe viitor , cred ca daca as gasi o caroserie in conditii cat bai bune as fi cel mai fericit sa am un e36 care sa nu bata nimic la el si sa mearga foarte bine :D ex : CT69LOW sau masina lui shaun quill

Imi place mult modelul e36 fata de e46 sau e49

alin-007 27-05-14 02:03

Re: E36 - SB 90 TNY
 
Caroseria mea , nici daca o aduceam de la remat nu era asa de zob... :lol: Dar cu putin mai multa ambitie se face ! Frumoasa roscata ;)

Marian_nebunu 27-05-14 08:49

Re: E36 - SB 90 TNY
 
rabdare multa , bani multi , si nervi de otel !

Paul_ToNy 02-06-14 20:46

Re: E36 - SB 90 TNY
 
14 Attachment(s)
Attachment 2992492Attachment 2992491

Ceva ce nu mergea cand am luat masina este incuietoarea de la rezervor , se pare ca avea motorasul ars, nu stiu cauza dar sper sa nu se repete:D

Attachment 2992493Attachment 2992494Attachment 2992495Attachment 2992496Attachment 2992497Attachment 2992498

Am montant si niste neoane pe care le aveam din 2008 :D de la 4TuningDays si care le-am avut puse pe masina familiei:D. Cel din spate este cu "cristale" si are mod BASS, stiu ca poate nu mai e la moda sau ca pare putin "cocalar" dar mie imi plac si ori cum le folosesc doar cand ies cu prieteni la o iesire in oras sau parcare la o poveste.

Attachment 2992500Attachment 2992501Attachment 2992502Attachment 2992503Attachment 2992504Attachment 2992505

cam atat pana acum :)


All times are GMT +2. The time now is 19:27.

- Copyright 2024 4Tuning