Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Mitsubishi (https://forum.4tuning.ro/131-masina-mea-mitsubishi.html)
-   -   Fericitul posesor al unui Eclipse GSX! (https://forum.4tuning.ro/131-masina-mea-mitsubishi/400053-fericitul-posesor-eclipse-gsx.html)

johny_vip 20-01-14 09:16

Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Salut baieti!
Va scriu aceste randuri plin de entuziasm pentru ca, in sfarsit, imi traiesc visul!

Povestea sta in felul urmator: in urma cu vreo 3 ani, intr-un orasel mic din Transilvania, de unde se trage soata, am vazut o super masina care mi-a luat ochii....nu stiam ce marca este, nu stiam motorizare, nu stiam nimic....doar aspectul exterior m-a impresionat.....timp de 3 ani, am tot vazut masina parcata, necirculata, prafuita, vai de ea.....
....in urma cu vreo luna, am vazut masina cu afis in geam "de vanzare".....nu am mai stat pe ganduri, si m-am interesat.......astfel, masina apartine unei cunostiinte de familie.....a fost adusa acum 5 ani de ginerele batranului si lasata aici....batranul a folosit-o rar, "pe la nunti sa se dea mare", in rest, "e joasa si prea nervoasa"....:D:D....dupa nenumarate discutii "gineriumiu o vinde, gineriumiu nu o mai vinde", miercuri masina va fi pe platforma si va merge direct in service, in posesia mea...:D:D:D....

Detalii tehnice:
Mitsubishi Eclipse GSX - 1999 - 10th Anniversary Edition :D:D
Motor 4g63 turbo, 2000cm3, 4 cilindri, 210 Cp
Transmisie manuala 5 trepte, 4x4 permanent
Kilometraj : 98.000 mile, aprox 150.000km REALI..:lol::lol:
Interior piele neagra, impecabil, necesita curatare...
Jante R18, culoare rosie...discuri fata spate ventilate, perforate si cu striatii pe ele(nu stiu cum se numesc), etrieri cu 2 pistonase(echipare standard):D

Altele:
Masina va ramane inmatriculata pe State, urmand sa primesc anual cartea verde.....masina per total este o adevarata bijuterie, ce are nevoie de o reconditionare atenta...
Urmeaza sa: revopsire totala, verificare tehnica temeinica, curatare motor, turbina, sistem franare.....cu alte cuvinte, masina va redeveni ceea ce era cand a iesit pe poarta fabricii....intrucat mai detin alte 2 autoturisme, "Mitza" va circula numai din primavara pana in toamna....iarna va hiberna in garaj.....am uitat sa mentionez pretul....4000 euro....:D:D....

Urmeaza sa revin joi cu poze asa cum este ea acum...
Va rog pe aceasta cale sa ma sprijiniti cu sfaturi despre ce as putea modifica la ea.....trebuie sa stiti ca nu doresc sa ma dau cu ea la curse, nu vreau sa scot 500 de cai din motorul ala, nu vreau full-tuning.....am in cap.....set nou de jante, evacuare cu o finala cu sunet dragut, retapitare interior in crem sau visiniu, xenon...un sunet dragut in interior....
O zi faina!!!

john88_sbk 20-01-14 17:49

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Felicitari, din ce ne-ai descris mai sus ai o masina de invidiat :) si foarte rara pe la noi. Sa o conduci cu placere.
Acum da-ne motiv sa te invidiem si mai tare .... POZE POZE :)))

johny_vip 20-01-14 21:17

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Quote:

Originally Posted by john88_sbk (Post 5651504)
Felicitari, din ce ne-ai descris mai sus ai o masina de invidiat :) si foarte rara pe la noi. Sa o conduci cu placere.
Acum da-ne motiv sa te invidiem si mai tare .... POZE POZE :)))

maine ma duc dupa ea......nu mai am rabdare pana miercuri....maine seara va prezint si poze....asa cum este masina acum....stau ca pe ghimpi pana o vad in posesia mea....:)

johny_vip 21-01-14 20:20

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
6 Attachment(s)
si pozele....facute in graba....
astept sfaturi...:)
am ceva de bibilit la ea.....dar per ansamblu.....e o adevarata bijuterie:D:D

speedskater 21-01-14 21:43

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Sa o conduci cu placere , am vazut ca mi`ai scris , multumesc frumos ! Suntem PREAFERICITII posesori de mitsubishi eclipse,pe piata din germania nu am gasit nici un gst sau gsx, am ramas pe gs dar am gasit model la un an dragut 99` restu erau numai 96-97 cu 420a motor, bleach, ai grija de tine si bucura`te responsabil de masina la fel cum se va bucura si ea de tine !

john88_sbk 22-01-14 07:09

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Speechless ....

AnduGTR 22-01-14 07:27

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Superba masina, mai ales cu motorizarea care o are. Si un model rar pe deasupra. Pot sa zic ca Eclipse-ul din aceasta generatie mi-a placut din copilarie...Tot respectul si sa o stapanesti sanatos. :-)

johny_vip 22-01-14 17:13

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Bun...avem ceva de lucru.....dupa o verificare sumara a starii tehnice, am ajuns la concluzia ca este o masina neslefuita....stata si neintretinuta de nenea care a avut-o.....asadar......
-piese pentru mecanica gasesc in tara la preturi acceptabile???...un link, un contact ceva daca aveti.....
-intentionez sa dau toata mecanica jos, sa sablez piesele pe care s-a depus rugina, sa curat tot subsolul masinii si sa-l tratez cu ce trebuie....nu sunt probleme, dar nu imi place cum arata...
-urmeaza remontarea cu destule piese ce trebuiesc schimbate.....
-motorul:....curatare, schimbat toate furtunele, vopsit lacasul motor, curatat turbo, tot, tot...
-interior....curatare mocheta, scaunele si fetele de usi sunt in stare foarte buna...
-vopsire integrala + jante si cauciucuri....jante pe 18, gume 225/40/r18....

E un pic de munca si investitie....dar la final va fi tipla masina....in vara va invit pe la Brasov.....:))

Astept sfaturi de la voi, propuneri si contacte...

john88_sbk 22-01-14 18:03

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
dsmtuners.com , streettunemotorsport.com , extremepsi.com , built4g63.com ... spor la cumparaturi :). user-ul dan_eclipse4g63t are foarte multe cunostinte in privinta modelului cat si a motorizarii.
Bafta!

magnex265 23-01-14 16:55

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Quote:

Originally Posted by john88_sbk (Post 5652780)
dsmtuners.com , streettunemotorsport.com , extremepsi.com , built4g63.com ... spor la cumparaturi :). user-ul dan_eclipse4g63t are foarte multe cunostinte in privinta modelului cat si a motorizarii.
Bafta!

Si eu cu adusul lor:))) ( nu glumesc)

Una peste alta , masina e super, si multi si-o doresc/ doream!
Sa te bucuri de ea si sa faci tot ce iti propui la ea, cu grija si cu cap!
Cum spunea si un coleg de al nostr de forum, poti vb linistit cu Dan. Chiar stie omul cu ce se mananca si nu e cu sf uri.

Bafta multa!

john88_sbk 23-01-14 17:15

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Quote:

Originally Posted by magnex265 (Post 5653296)
Si eu cu adusul lor:))) ( nu glumesc)

Una peste alta , masina e super, si multi si-o doresc/ doream!
Sa te bucuri de ea si sa faci tot ce iti propui la ea, cu grija si cu cap!
Cum spunea si un coleg de al nostr de forum, poti vb linistit cu Dan. Chiar stie omul cu ce se mananca si nu e cu sf uri.

Bafta multa!


Recomand cu incredere, de mai bine de un an i-au piese din state prin intermediul domnului Daniel (magnex265).

O seara buna!

johny_vip 23-01-14 22:29

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
1 Attachment(s)
in acest caz...fa-mi o oferta la lista pe care o atasez si discutam...

magnex265 24-01-14 16:15

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Quote:

Originally Posted by john88_sbk (Post 5653310)
Recomand cu incredere, de mai bine de un an i-au piese din state prin intermediul domnului Daniel (magnex265).

O seara buna!

Aoleuuuuu, daca imi mai zici domnu Daniel nu iti mai aduc:))

magnex265 24-01-14 16:17

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
Quote:

Originally Posted by johny_vip (Post 5653574)
in acest caz...fa-mi o oferta la lista pe care o atasez si discutam...

Ideea e asa: Cel mai bine e sa te uiti sg pt ca tu stii ce bani ai de dat/ investit!
Poti gasi toata lista aceea, ideea e ce vrei sa alegi. Adica spre ex gasesti discuri si la 50 $ si la 150, sau placute si la 15$ si la 115.
Cam la fel ar fi si cu restul!

Cel mai ok ar fi sa imi dai/ lasi tu linkuri atunci cand gasesti sau cand poti!
Te salut,
MS!

ocs82 24-01-14 16:43

Re: Fericitul posesor al unui Eclipse GSX!
 
daca apuci sa vorbesti cu dan_eclipse iti faci gaura-n buget:lol:
stie fiecare surubel al 4g63-ului si mai mult ca sigur are sa te convinga sa iti donezi toti banutii masinii tale .Concluzia-vrei ca masina sa functioneze ca la carte suna-l pe dan....vrei sa o iei batraneste citeste pe forumuri:D


All times are GMT +2. The time now is 22:06.

- Copyright 2024 4Tuning