Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Sfat achizitie (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/398778-sfat-achizitie.html)

morpheusP 06-01-14 00:41

Sfat achizitie
 
Urmand sa fac 18 ani ma confrunt cu o problema destul de mare .. Am un buget de ~3000 de euro si ma tot uit de ceva timp la o masina pe placul meu . Ce masini imi recomandati la ~3000 de euro? ( cerintele ar fi : minim 100cp , consum relativ mic , motor mic (sub 1.8) , an peste 2000 ) . Astept parerile voastre ..

Scuzati-ma daca am gresit sectiunea..
O seara frumoasa!

JDV 06-01-14 02:19

Re: Sfat achizitie
 
Orice Golf 4 dupa 2000.
Toate motoarele au peste 100 de cai (in afara de 1.4)
Stabile pe curbe, consum decent, calitate destul de buna, stai in spate ca in Cadillac, portbagaj ok, piese la fel de ok, fiabilitate foarte buna.
Daca vrei consum dus la extrem, atunci 1.9 tdi.

b01uxd 06-01-14 15:05

Re: Sfat achizitie
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5642593)
Orice Golf 4 dupa 2000.
Toate motoarele au peste 100 de cai (in afara de 1.4)
Stabile pe curbe, consum decent, calitate destul de buna, stai in spate ca in Cadillac, portbagaj ok, piese la fel de ok, fiabilitate foarte buna.
Daca vrei consum dus la extrem, atunci 1.9 tdi.

stabil pe curbe? stai in spate ca in cadillac?...omg

ekofresh 06-01-14 21:43

Re: Sfat achizitie
 
Daca astia sunt toti banii, ar trebui sa iti iei o masina de clasa mica, gen Colt, Micra, Ibiza, Fiesta, Aveo,.... etc. cu un an de fabricatie cat mai bun, deci cat mai noua si cu un motor pe benzina.
Asa la corason...Alfa Gtv sau Spider dar sigur nu stii la ce te inhami, un Hyundai coupe, Astra Bertone, un Bmw coupe, poate si o Tigra, din astea :)

JDV 06-01-14 23:02

Re: Sfat achizitie
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 5642890)
stabil pe curbe? stai in spate ca in cadillac?...omg

Impartasesc impresiile astea, datorita faptului ca atunci cand e sa bag niste prieteni in masina, se cearta pur si simplu pentru locurile din spate.
Stabila pe viraje...eu zic ca sta destul de bine pe asfalt pentru o masina de 15000e initiali.

aleks 07-01-14 14:16

Re: Sfat achizitie
 
Probabil tii scaunele trase mai in faţă, ca in spatele meu nu incape nici un copil de 5 ani :lol:

JDV 07-01-14 14:20

Re: Sfat achizitie
 
adevarat, in spatele meu stai putin mai cracanat, insa, nu stai ca in logan, sa iti amorteasca cur`u dupa 100 km.
Plus ca e in 2 usi, si stai mai bine decat in 4 usi.

GTR 07-01-14 17:48

Re: Sfat achizitie
 
Deci fanii astia VW au un "dealer" prost. :))

De la "Stabile pe curbe, stai in spate ca in Cadillac" s-a ajuns la "eu zic ca sta destul de bine pe asfalt pentru o masina de 15000e initiali." si "in spatele meu stai putin mai cracanat" si "e in 2 usi, si stai mai bine decat in 4 usi." si "atunci cand e sa bag niste prieteni in masina, se cearta pur si simplu pentru locurile din spate."

Lesin de ras! :)))))))))))))))))))))))))0

aleks 07-01-14 18:34

Re: Sfat achizitie
 
Ei, fiecare cioara isi lauda puiul, e vorbe de trairile fiecaruia, de experientele anterioare, sa nu fim rai :)

JDV 07-01-14 21:24

Re: Sfat achizitie
 
Asa e cum zice alex...fiecare isi lauda masina...incerc sa fiu cat mai onest aici....spre exemplu, eu nu pot sa gasesc nici o pozitie pe scaunul meu unde sa nu ma doara spatele.
Si iti dai seama ca exageram, nu era cazul sa o iei in serios.
Si da, in spate la coupe stai mai bine ca la aia in 4 usi. Incearca sa stai, si apoi impartaseste experienta. Si nu me refer la perna pe care stai, ci la toata zona spate.
Cel putin astea sunt impresiile mele dupa 4 luni de golf.

ekofresh 07-01-14 22:44

Re: Sfat achizitie
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5643821)
..spre exemplu, eu nu pot sa gasesc nici o pozitie pe scaunul meu unde sa nu ma doara spatele.

Asta pt ca nu ai suport lombar, incearca sa pui o perna mica jos pe spatar care sa iti sustina mijlocul, e fac asta la calculator si e mult mai bine.

steffan 08-01-14 07:34

Re: Sfat achizitie
 
si cel mai probabil ai si spatarul foarte lasat. asa faceam si eu si la fel ziceam ca nu am ce sa-i fac pana cand mi-am gasit pozitie, sa imi ajunga incheietura mainii cu spatele lipit de scaun la ora 12 pe volan. in pozitia asta nu am deloc probleme, stau foarte comod si in ford care are scaune sport cu lombari, dar si in astra cu scaune normale.

morpheusP 13-01-14 22:05

Re: Sfat achizitie
 
S-a cam depasit subiectu .. si nu mi-ati dat niciun sfat folositor.. ce parere aveti de bertone? Raport consum ,fiabilitate , pret consumabile cum e fata de golf?

zpzpzpo 13-01-14 22:17

Re: Sfat achizitie
 
bertonele arata bine,in rest e o troaca de masina.
motor mare,putere putina...trage de zici ca e dacie.
nu impresioneaza decat prin aspectu exterior,in rest nu merita luata ca mai sunt sunt alternative.

PS : mersi admin ca mi am sters threadu care e pe acelasi subiect.
daca te iau n balon...te superi

ekofresh 13-01-14 22:33

Re: Sfat achizitie
 
E un Opel astra cu alta forma, motorizari 1.6, 1.8, 2.0t, 2.2. Niciuna nu este motorizare rea, toate sunt fiabile dar si consumatoare de combustibil.
Ti-am spus in postarea de mai sus, o masina de clasa mica ar fi mai indicata, mai ales in privinta consumului si al pieselor. O masina cu un an mai bun de fabricatie mai bun ar fi o sansa pentru costuri mai mici in timp.
Bugetul tau e mic de aceea ar fi bine sa alegi cu capul si cu buzunarul. Masinile pe care le vrei, la banii astia sunt destul de uzate moral si invechite ca sa merite.


All times are GMT +2. The time now is 14:57.

- Copyright 2024 4Tuning