Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/397939-e30-user-vechi-lumea-bmw-my-e30.html)

topser 23-12-13 11:30

E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
5 Attachment(s)
Bine v-am gasit pe aceasta sectiune :)
Sunt vechi pe forum ,poate cativa ma stiti, dar nou in lumea bmw-urilor...
Mi s-a indeplinit unul din vise ,de a avea propriul meu E30.
L-am cumparat de pe forum de la utilizatorul GSI1987 , caruia ii multumesc ca a fost cat de cat sincer si mi-a spus problemele pe care le are.

Este un E30, adus din Germania in 2009.Initial a fost 325i, dar din motive necunoscute mie , acum are un m20b20 , care este trecut si in acte.
Am venit cu ea pe roti de la Brasov la Medgidia, am bagat benzina de 200 ron si mi-a si ramas de plimbarica prin oras, deci eu zic , consumul este ok.

Ca si probleme....nu ii merge turometrul si nici indicatorul de fuel economy, martor abs aprins care , rareori se stinge, computerul de bord se aprind butoanele dar pe display nu afiseaza absolut nimic, rugina pe la praguri si diferentialul sudat.

Puncte bune : Masina este teapana, nu bate , nu troncane, bucsaraie Powerflex, suspensie sport Bilstein omologata TUV, Interior curat, motorul ok(zic eu), este o baza buna de plecare...

Interiorul este ok , ingrijit, umezeste mocheta la sofer...

O sa am nevoie de ajutorul vostru , ca sa aduc acest urs pe calea cea buna, sa mai salvam un urs, altii nu se mai fabrica :)

Am atasat si cateva poze cu starea lui actuala.

morpheusmaster 23-12-13 22:37

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Felicitari! Inca unu care de la buburuza a ajuns la urs! O sa'ti placa, e marfa!

Carpeta umezeste ca probabil a umblat cineva in comp motor si nu a mai etansat una din garniturile de pe la cutia de sigurante. Turometrul cel mai probabil nu merge ca e stricat senzorul care citeste turatia din diferential...nimic grav! Totul se rezolva, sunt masini foarte simple, e o placere sa lucrezi la ele.

Iar din poze "baza" e foarte buna! BAAFTAAA!

alin-007 24-12-13 05:00

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Frumoasa masinuta ! Faza cu umezitul mochetei este probabil din cauza la praguri , asa le aveam si eu ruginite fix in locul unde arunca roata toata apa . Bafta cu noul proiect !

Sparkle_81 24-12-13 06:51

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Felicitari pentru achizitie ! Ro sau Bg ?

topser 24-12-13 07:51

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Multumesc baieti , ma voi apuca de ea la primavara,acum nu are rost...
Pe 26 acum imi expira numerele astea , dupa care mai am un set de nr. rosii...dupa care inmatriculare pe Romania bineinteles...are deja RAR-ul facut si cartea scoasa.

Turometrul este legat cu indicatorul de fuel economy cumva? ca nici ala nu merge...:rolleyes2
Nici obc-ul mic nu merge...
Am urcat-o pe elevator si am vazut zonele cu cancer...se vor remedia la primavara :D

Tzzantaru 24-12-13 14:00

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Quote:

Originally Posted by morpheusmaster (Post 5636199)
Turometrul cel mai probabil nu merge ca e stricat senzorul care citeste turatia din diferential...nimic grav!

Ce treaba are turometru cu diferentialu'??
Senzoru' ala de pe diferential e kilometraju'.


La partea cu mocheta vezi sa nu fie infundata vreo scurgere de la trapa.Au prostu' obicei sa-ti bage apa in praguri si in masina.

Sparkle_81 24-12-13 15:39

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Quote:

Originally Posted by topser (Post 5636294)
...dupa care inmatriculare pe Romania bineinteles...are deja RAR-ul facut si cartea scoasa.

Ma bucur. Mult succes !

marius3030 24-12-13 19:34

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Quote:

Originally Posted by topser (Post 5636294)
Multumesc baieti , ma voi apuca de ea la primavara,acum nu are rost...
Pe 26 acum imi expira numerele astea , dupa care mai am un set de nr. rosii...dupa care inmatriculare pe Romania bineinteles...are deja RAR-ul facut si cartea scoasa.

Turometrul este legat cu indicatorul de fuel economy cumva? ca nici ala nu merge...:rolleyes2
Nici obc-ul mic nu merge...
Am urcat-o pe elevator si am vazut zonele cu cancer...se vor remedia la primavara :D

cel mai probabil ca turometrul ala nu-ti merge din cauza erorii de ABS.
la E39 este la fel,cand se duce senzorul stanga spate,nu mai merge turometrul si consumul instant.

ryoraul 24-12-13 22:49

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Apa poate sa mai vina si de la scurgerea de la parbriz, poate ca sunt infundate snaturile.

topser 25-12-13 14:14

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
2 Attachment(s)
Intre timp am mai descoperit de ce nu merge ABS-ul, rulmentul pe partea dreapta este de model fara ABS, iar firul este taiat....
O scurgere la trapa este astupata cu silicon ...nu-mi dau seama de ce , cealalta este ok, voi scoate siliconul si voi vedea ce se intampla, nu vreau sa o las asa...

Voi verifica si scurgerile de la parbriz...:rolleyes2

Multumesc mult sparkle ,morpheus !

inca 2 pozici !

Tzzantaru 26-12-13 17:25

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Uitandu-ma la poza cu interioru' , OBC nu-ti afiseaza nimic ca display-ul e dus.

topser 26-12-13 18:16

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Se poate repara , sau altul?

O sa il desfac sa vad ce gasesc in el :))

edit : acum mi-am dat seama de ce ai zis tu ca e dus displayu, pata aia portocalie e reflexie , nu e spart displayu....

Tzzantaru 26-12-13 19:03

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Sigur e doar o reflexie?Ca prea arata doar a reflexie.

https://img138.imageshack.us/img138/6107/pc090027lh3.jpg

morpheusmaster 26-12-13 21:21

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Quote:

Originally Posted by Tzzantaru (Post 5636454)
Ce treaba are turometru cu diferentialu'??
Senzoru' ala de pe diferential e kilometraju'.


La partea cu mocheta vezi sa nu fie infundata vreo scurgere de la trapa.Au prostu' obicei sa-ti bage apa in praguri si in masina.

Era tarziu si eram obosit cand am scris, mai greseste omul. Ma bad...

marius_81 27-12-13 08:06

Re: E30 - User vechi,dar nou in lumea BMW.MY E30
 
Bafta cu ia o sa te lase fara bani in buzunar)))))


All times are GMT +2. The time now is 09:24.

- Copyright 2024 4Tuning