Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Curiozitate (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/396024-curiozitate.html)

Tods09 01-12-13 15:30

Curiozitate
 
Am niste boxe de la o combina muzicala Panasonic..boxa pe spate are scris 6 ohmi si la Impendace: 110w low si 110 w high..intrebarea mea este: nu pot conecta boxele la un mp3 player apline cu iesire 4x50 w? :D Se aud tare fain boxele ! Astept un raspuns !

The29031993 10-01-14 07:35

Re: Curiozitate
 
Teoretic poti pentru ca playerele au o gama mai mare de impedanta(intre 2 si 8 sau intre 2 ai 16 ohm). Singura problema ar fi ca vei solicita finalii casetofonului pentru ca boxele sug mai mult curent decat poate da casetofonul. Poti cauta o statie cu 2 canale de putere mica dar nu prea cred ca o sa gasesti stabila in 6ohm. Merge si pe 4 ohm dar nu o sa se auda la adevarata lor valoare:)

keddy_net 08-02-14 11:38

Re: Curiozitate
 
stabilitatea la 6 ohmi nu e nici o problema. Amplificatoare au probleme de stabilitate la rezistente mici gen sub 2 ohm 1 ohm, s
sau 0.5. La 6 ohm nu e nici o problema doar ca din 18w cat are pe canal un player la 4ohm, tie iti va intra in acea boxa undeva la 12-13W. Ia-ti un amplificator in doua canale cu 2 x 150W la 4ohmi si ai rezolvat problema.


All times are GMT +2. The time now is 23:08.

- Copyright 2026 4Tuning