![]() |
Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
1 Attachment(s)
Avand ceva bani la ciorap m-am gandit sa imi achizitionez un BMW 318i sau 320I.Ce sfaturi imi dati, care sunt plusurile si minusurile benzinarului? Ce probleme predomina la aceasta masina?
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
Diferenta de putere e enorma...si te poti baza cat de cat pe ea intr-o depasire... + nebuneli. Nu au probleme la modul "general" depinde de la masina la masina cat a fost de ingrijita... |
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Eu cred ca e un motor bun, adica 1.8i ul de 118 sau cati cai are e mai bun? eu nu cred
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Eu am 318i, 118cp, ce pot să-ți zic, minusuri valva PCV (220 lei oem), furtun spate chiuloasă (40 lei oem), consum cam 10-11 în oraș, taxă înmatriculare.
Ca plusuri eu zic că e motorul cât și fiabilitatea lui (nu e motor de nebuneli însă e decent și trage foarte bine pentru greutatea mașinii), impozitul decent pentru un BMW (nu vorbim de 1.6 de e36), costuri de întreținere. Dacă găsești deja înmatriculat ia un 320i 150hp, dacă nu rămâi la ăsta, nu e nici monstru dar nici logan. |
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
Cauta pe google `bmw e46 318i valvetronic problems` si s ar putea sa ti se blocheze google`u de atatea rezultate. |
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Cer e ca si mie cineva mi-a spus ca 1.8 de 140 cp are anumite probleme. Dar sintetizand logic, un motor mai vechi este mai bun ca unul de generatie mai noua?:rolleyes2 totusi, vorbim despre BMW, mai ales ca e motor pe benzina, ce probleme ar putea aparea... Ma gandeam sa iau unu in 6 cilindrii.
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
Eu nu am vorbit de impozite,doar am zis motoarele. Degeaba te ataci si incerci sa imi dai reply mereu contra pt ca ti-am zis de valvetronic,dar eu nu il recomand. e mai bun m52b20 de 1000x. |
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Quote:
|
Re: Opinii in vederea achizitionarii unui BMW E46 318i sau 320i
Ma gandesc la 318 de 118 cp sau cati are si in februarie il fac turbo si merg cu 0. 4 - 0.5 si am rezolvat problema puterii si imi ramane asigurarea mica, impozitul mic. ma gandesc mai bine iar motoarele in 6 cilindrii trebuie sa le bagi benzina calumea, intradevar consuma dar se misca si are sunetul frumos. Dar eu as fii facut si 1.4 de logan turbo dar au intervenit alte planuri.
LA CE sa ma uit cand cumpar un e46 ? Ce ar trebui sa iau in evidenta mai mult? la ce sa ma uit? |
| All times are GMT +2. The time now is 02:07. |
- Copyright 2026 4Tuning