![]() |
ajutor sfaturi subwoofer ars
Salutari tuturor.
Astazi am cumparat un amplificator DLS CA 23 pentru a-l conecta in punte la un subwoofer Alpine http://www.************/produse/Subwoofer ... /SWG-1244/ diametru difuzor : 12" (30 cm) putere max : 800 W putere RMS : 250 W raspuns in frecventa : 28 Hz - 1kHz impedanta : 4 ohmi sensibilitate : 89.8 dB Amplificatorul este second hand.am facut proba si totul ok. Inainte am avut sub-ul tot in punte pe un dls ca41 care scotea 200w rms in 4 ohmi (clasa AB) dar vroiam ceva mai potent gandindu-ma ca daca sub-ul duce mai mult va fi mai bine pentru ca DLS CA23 scoate in punte 400w rms la 4 ohmi (vreo 430 la 14volti). Astfel setez la jumate gain-ul (pre-out-ul RCA de la head unit Alpine are 2v) LPF la 80hz merge super ,il misca mai tare ca puntea pe 200w de pe CA41. Astfel ajung acasa si zic sa dau mai tare adica la 75%volumul din HU (fara bass boost sau alte egalizatoare active nici din HU nici din amplificator) Bag un dubstep care se aude super si dupa vreo 4 minute de sunet tare nu mai aveam bass.Ma uit in portbagaj sa vad daca a intrat amp-ul in protectie dar nu avea nimic. Verific sub-ul si bobina se misca libera in interiorul subwooferului. Omul de la care am luat-o mi-a zis ca i-a ars tweeter-ele niste hetz-uri dar ma gandeam ca n-are nici o treaba poate a dat prea tare in ele. Intrebarea e : A fost prea multa putere pentru subwoofer (a mers ok cu puntea de 200w pe DLS CA41 la 75% volum) sau are amplificatorul ceva,dar ce?, ca merge ok. Ii rog pe cei care se pricep sa ma ajute cu ceva sfaturi. Multumesc. |
Re: ajutor sfaturi subwoofer ars
Ai probat si alt difuzor dupa?
Sunt foarte multe posibile probleme: 1.verifica cu un multimetru si vezi daca mai este bobina intreaga, este suficient sa se intrerupa undeva si adio. Fie la spira fie la lipiturile cu firele leonice etc. 2.cablurile de alimentare subdimensionate, lipsa de curent 3.vreo lipitura proasta in amplificator Etc |
| All times are GMT +2. The time now is 04:43. |
- Copyright 2026 4Tuning