Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Instalare 2x subwoofer pe 1 masina (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/394221-instalare-2x-subwoofer-1-masina.html)

shoby13 12-11-13 19:04

Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
Salutare ! Vreau sa cumpar 2 subwoofere si sa le instalez in portbagaj ! In principiu as vrea 2 tuburi ( unul in stanga unul in dreapta ) ! Trebuie sa cumpar o statie speciala ( cu doua iesiri pentru subwoofer ) sau pot sa le amplific de pe o singura statie ? Nu am nimic momentan ( nici statie nici subwoofere) insa sunt gata gata sa ma apuc de micul meu cadou de craciun :D si acela este sigur un portbagaj care sa contina 2 subwookere ! Nu vreau sa cumpar o cutie cu 2 pentru ca as vrea ca atunci cand mai am nevoie de spatiu sa imi calc pe inima si sa renunt la unul dar unul sa ramanda mereu ! Si m-ar mai interesa ceva as vrea pe spate niste difuzoare care sa fie ok pe partea de BASS am vazut la un prieten 2 difuzoare Magnat si au ceva bass ma intreb ceva cat de cat ok si mai bazate pe bass ce recomandati ? Se merita o investitie si intr-un DVD ?

costy_suceava 13-11-13 15:10

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
Decat 2 "tuburi" proaste mai bine un dif de 12" mai potent si un amp Mono

shoby13 14-11-13 11:27

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
sunt un amator nu un disperat dupa sound ! 2 tuburi de la JBL blaupunkt sau Magnat cred ca sunt ok nu sunt "proaste" ! Dar vreau sa stiu dca imi trebuiesc doua statii sau ma pot juca cu una singura ! si as vrea niste recomandari la subwoofere ce subwoofer pot gasii ( SH ) la 300 ron sa zic ?

alex_bmw1992 14-11-13 11:46

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
renunta la ideea cu tuburile. Mai bine faci cum spune si costy... astfel vei ocupa si spatiu mai putin in portbagaj, sunet superior etc

shoby13 14-11-13 12:23

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
ok ce imi recomandati ?

shoby13 16-11-13 11:35

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
mda....cred ca merg pe player de la sony Xplod o statie sony Xplod si un subwoofer sony xplod sa fie de la cap la coada aceasi firma si pe spate doua difuzoare de la magnat

costy_suceava 16-11-13 14:19

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
Proasta alegere!!! Incearca sa cauti la bursa ceva Ex: un Spl Dynamics XTR300d2 + un amp mono care sa aiba cam 1000 w rms la 1 ohm

alex_bmw1992 16-11-13 17:13

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
playerul este ok, difurile spate lafel, insa amplifu si subu nu, nu sony. Acum depinde si ce buget ai pentru bass...

shoby13 16-11-13 20:10

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
la amplif chiar nush subwoofer as opta si pentru magnat dar de statie chiar nu stiu

Korned 16-11-13 23:53

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
Quote:

Originally Posted by shoby13 (Post 5614133)
la amplif chiar nush subwoofer as opta si pentru magnat dar de statie chiar nu stiu

Scuza-ti "interventia" dar eu sunt de parere ( si nu cred ca-s singurul) ca magnat-urile sunt doar niste pocnitori de 80W, :lol: ~ 300W RMS care daca le dai 150 W reali isi pierd suflul ... ia si asculta sfaturile baietilor de pe aci ca sunt destui care sunt demni sa faca asta ...

alex_bmw1992 17-11-13 09:16

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
hai sa-ti arat cateva exemple din bazar de aici care mi se par ok raportat la pretul cerut, amplif+subwoofer:
1: https://forum.4tuning.ro/560-pachete-...er-400rms.html
2: https://forum.4tuning.ro/560-pachete-...oofer-jbl.html
3: https://forum.4tuning.ro/560-pachete-...or-magnat.html
4: https://forum.4tuning.ro/560-pachete-...subwoofer.html

shoby13 09-12-13 13:42

Re: Instalare 2x subwoofer pe 1 masina
 
se poate inchide ! multumesc !


All times are GMT +2. The time now is 16:39.

- Copyright 2026 4Tuning