Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Bilsten B4 + arcuri sport (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/394029-bilsten-b4-arcuri-sport.html)

e36sedan 10-11-13 23:44

Bilsten B4 + arcuri sport
 
Am facut o cautare atenta pe net si am vazut ca pe dincolo si mai ales partea de vest prefera suspensiile bilstein b4 si am citit ca le combina cu arcuri eibach pro insa intrebarea mea este urmatoarea pt cei in masura sa de un sfat!

Citind despre bilstein B4 am inteles ca sunt amortizoare facute sa imi bine utilitatea de condus mult peste cele stock ale masinii oferind un grad de sportivitate si se pot combina cu arcuri care nu coboara mai mult de 30/30 mm!

Intrebarea mea este urmatoarea: ce se intampla daca as combina B4 cu eibach sportline care coboara un undeva la 45-50/30 mm? sau cu alte arcuri care coboara la 60/40 mm? Afecteaza amortizorul?

Intreb deoarece B4 s-ar zice pe site-ul oficial al producatorului ca nu e facut sa fie combinat cu un arc sport precum B8 insa....deja la B8 multi am citit si spun ca e f rigida masina


astept pareri si alte celea

manole74 11-11-13 09:43

Re: Bilsten B4 + arcuri sport
 
B4 este alternativa la echiparea OEM! Daca le imperechezi cu arcuri care coboara prea mult, nu o sa aiba viata prea lunga. De regula la suspensie 60/40 amortizoarele au cursa scurta, tija mai groasa si valvele setate altfel. Incercand un hibrid cu arcuri sport si amortizoare stock nu reusesti sa obtii decat un set-up temporar. Incearca un kit care are deja toate elementele. Incercand sa gasesc la randul meu o suspensie care are compromisul stance/confort, am ajuns la LOwtec. Vezi ce spun cei de pe bimmerforums si te vei convinge tu insuti.NU spun ca e ideala. NU spun ca e perfecta. Asta e raspunsul meu. Succes;)

e36sedan 11-11-13 11:42

Re: Bilsten B4 + arcuri sport
 
Quote:

Originally Posted by manole74 (Post 5610507)
B4 este alternativa la echiparea OEM! Daca le imperechezi cu arcuri care coboara prea mult, nu o sa aiba viata prea lunga. De regula la suspensie 60/40 amortizoarele au cursa scurta, tija mai groasa si valvele setate altfel. Incercand un hibrid cu arcuri sport si amortizoare stock nu reusesti sa obtii decat un set-up temporar. Incearca un kit care are deja toate elementele. Incercand sa gasesc la randul meu o suspensie care are compromisul stance/confort, am ajuns la LOwtec. Vezi ce spun cei de pe bimmerforums si te vei convinge tu insuti.NU spun ca e ideala. NU spun ca e perfecta. Asta e raspunsul meu. Succes;)


am luat legatura cu cei de la Racing Nick si domnul a fost f amabil si mi-a oferit varianta de Bilstein B8 cu arcuri H&R la 25 mil si ceva insa din ce spune lumea ar fi prea dure arcurile astea.....ba mai mult nu mai stiu in postul cui aici pe forum am citit ca ar fi avut B8 ca amortizoare si a renuntat la ea deoarece era rigida si a ales sa puna o varianta ieftina de tuning art ceea ce spun eu si cred ca e o prostie sa dai B8 care doar un amortizor face aproape 150 euro fata de o suspensie care e toata 200 euro.....


Buna ziua,

1. Bilstein B4 – daca doriti sa coborati masina mai mult de 30mm, nu este recomandat sa folositi B4 cu arcuri mult mai scurte deoarece au lungimea celor de serie.
2. Coborare 60/40 – colaboratorii nostri, producatori de arcuri nu ofera arcuri asa de scurte.
Ce va putem oferi :
Suspensie( amortizoare Bilstein b8 – arcuri H&R 60/30) - 2572 RON incl.TVA


Cu stima,
RACING NICK

DEVIL's Style 21-11-13 09:28

Re: Bilsten B4 + arcuri sport
 
Quote:

Originally Posted by e36sedan (Post 5610587)
am luat legatura cu cei de la Racing Nick si domnul a fost f amabil si mi-a oferit varianta de Bilstein B8 cu arcuri H&R la 25 mil si ceva insa din ce spune lumea ar fi prea dure arcurile astea.....ba mai mult nu mai stiu in postul cui aici pe forum am citit ca ar fi avut B8 ca amortizoare si a renuntat la ea deoarece era rigida si a ales sa puna o varianta ieftina de tuning art ceea ce spun eu si cred ca e o prostie sa dai B8 care doar un amortizor face aproape 150 euro fata de o suspensie care e toata 200 euro.....


Buna ziua,

1. Bilstein B4 – daca doriti sa coborati masina mai mult de 30mm, nu este recomandat sa folositi B4 cu arcuri mult mai scurte deoarece au lungimea celor de serie.
2. Coborare 60/40 – colaboratorii nostri, producatori de arcuri nu ofera arcuri asa de scurte.
Ce va putem oferi :
Suspensie( amortizoare Bilstein b8 – arcuri H&R 60/30) - 2572 RON incl.TVA


Cu stima,
RACING NICK

sa pui amortizoare stock sau replacementuri cu arcuri ce au drop mai mare de 30-35 de mm = moarte prematura amortizoarelor :) .... vrei combinatia perfecta? bilstein b12 pro kit sau b12 sport line [ bilstein b6/b8 + eibach pro kit / sportline in functie de aplicatie ]! O alta varianta e h&r cup kit o idee mai ieftine ... [ cauta varianta confort ] !

e36sedan 21-11-13 19:58

Re: Bilsten B4 + arcuri sport
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5617137)
sa pui amortizoare stock sau replacementuri cu arcuri ce au drop mai mare de 30-35 de mm = moarte prematura amortizoarelor :) .... vrei combinatia perfecta? bilstein b12 pro kit sau b12 sport line [ bilstein b6/b8 + eibach pro kit / sportline in functie de aplicatie ]! O alta varianta e h&r cup kit o idee mai ieftine ... [ cauta varianta confort ] !

kit-ul adica arcurile marca h&r nu sunt rigide?

DEVIL's Style 25-11-13 16:26

Re: Bilsten B4 + arcuri sport
 
daca stii ce sa alegi nu... nu sunt rigide :)


All times are GMT +2. The time now is 03:43.

- Copyright 2024 4Tuning