Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/39399-seat-leon-2-cupra-dyno-mastertuner.html)

MasterTuner 24-04-07 20:57

Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
1 Attachment(s)
Masina e stock si are 1 500 km. Interesant e ca face presiune max. cu 500 rpm mai sus decat motorul de 200 cp datorita turbinei mai mari. Asta e si motivul pentru care cuplu ramane ridicat pana spre capat. Am masurat pana la 6 500 pentru ca masina are limitare de viteza care in treapta a sasea inseamna 6 500.

AlecsM 24-04-07 22:14

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
aha ...mijto ...pai si puterea ? cat a iesit ? :D

bogdan_wrc 25-04-07 08:47

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
ma scuzati, dar imi puteti explica de ce la unii le-a iesit mai mult?
http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=118751
prima data am zis ca bhp nu sunt chiar hp, dar din moment ce il compara cu S3, deci e clar ca tot pe acolo a iesit...
inteleg diferentele de clima, de aer, de tempertaura, dar chiar 25 de cai?

AlecsM 25-04-07 11:59

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 869775)
ma scuzati, dar imi puteti explica de ce la unii le-a iesit mai mult?
http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=118751
prima data am zis ca bhp nu sunt chiar hp, dar din moment ce il compara cu S3, deci e clar ca tot pe acolo a iesit...
inteleg diferentele de clima, de aer, de tempertaura, dar chiar 25 de cai?

poate au uitat sa puna limitarea pt cupra ..... :P

MasterTuner 25-04-07 12:06

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Noi doar am masurat-o asa cum e ea stock , deocamdata se rodeaza ... Din forumul ala vad ca Superchips da valori similare pe GTI 30 edition:

http://www.superchips.co.uk/curves/V...IEdition30.pdf

Ce imi place mie la firmele de chiptuning e ca graficele sunt "stilizate", in sensul ca nu apare exact o fisa standard de dyno, cu fabricantul dynoului and stuff... ci e mai simpla asa ca sa placa ochiului.

mpa 25-04-07 22:40

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Ce masina a fost masurata?
In cateva zile mai aducem una sa vedem daca da la fel.
Am condus Cupra si pot sa zic ca nu spune prea multe. Acum ramane de vazut si la o liniuta cum se comporta. Din date pana la 100 e similara cu un Civic Type R

AlecsM 25-04-07 22:43

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Quote:

Originally Posted by mpa (Post 871209)
Ce masina a fost masurata?
In cateva zile mai aducem una sa vedem daca da la fel.
Am condus Cupra si pot sa zic ca nu spune prea multe. Acum ramane de vazut si la o liniuta cum se comporta. Din date pana la 100 e similara cu un Civic Type R

pai cum e similara cu ctr ...din cate stiam ctr ul are 6.6 ...cupra are 6.4 ....e slabutza masina nu spune prea multe :D :D :D :D :D

mpa 25-04-07 22:54

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Da. Alea sunt date oferite de fabricant. Cupra face mai greu decat ce e in acte, CTR face mai usor.
La Cupra am cronometrat singur. La CTR ma iau dupa ce mia comunicat Achim.
Plus ca C are avantajul de autoblocant.

Race 26-04-07 01:26

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Quote:

inteleg diferentele de clima, de aer, de tempertaura
Tinand seama ca se fac corectii la curbele masurate asta nu ar trebui sa conteze absolut la nimic.Toata lumea da curbe corectate,nu pe cele masurate.

Achim 26-04-07 05:45

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Hai sa facem putina lumina... :D

Cupra din "imagini" este a lui AlecsM... masina are doar 1500 de km si ca atare se rodeaza. A ajuns pe bancul MasterTuner tocmai in urma unei discutii pe care eu am avut-o cu Florin si ii spuneam ceea ce citisem pe alt topic, si anume cum ca motorul de Cupra ar fi acelasi cu cel de S3 si implicit puterea aceiasi ;) Curiozitatea a fost partial satisfacuta... probabil ca dupa ce vor mai trece km, puterea va creste si ea, sau poate va fi doar "livrata" altfel ;)

Cat despre date, eu stiu ca CTR'ul meu a vazut multe zile in care de la 0 la 100 km/h au trecut doar 6.5/6.6 secunde, asa cum spun ei si in carte...

Din ce am auzit si despre Cupra lui Alecs, e rapida, si sunt 90% sigur ca la o "liniutza" ar avea avantaj in fata mea, dar e vba de 40 de cp si 100 de Nm in plus ;) (ma rog, si cam 100 de kg da' se compenseaza in bine pt el :p)

Din interior, Cupra e o masina mult mai "docila". Cuplu de turbo se simte, dar nu te sperie. Toate astea pt ca probabil ca e gandita si ca o masina "user friendly"... Totusi pe asfalt treaba sta bine pt ea...

AlecsM 26-04-07 11:09

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
parerea mea este ca ...400 m sunt in fata ctr ului ...asta din cum simt io masina! e cu dus si-ntors asta cu cartea si ce iese pe strada ....am mai auzit ca si alfa GTA 250 CP ...are in carte 6.2 si cica ar scoate pe strada 5.8 - 5.9 ...mi-e ft ft greu sa gred pt o tractiune fata :( !

mpa 27-04-07 01:02

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
@AlecsM - Ori te vezi cu CTR si imi ziceti si mie cum stati... sau si mai bine te vezi cu mine si iti zic cum stai si cu CTR. Ce zici?

AlecsM 27-04-07 10:58

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Quote:

Originally Posted by mpa (Post 873322)
@AlecsM - Ori te vezi cu CTR si imi ziceti si mie cum stati... sau si mai bine te vezi cu mine si iti zic cum stai si cu CTR. Ce zici?

as prefera cu tine :D

mpa 27-04-07 12:43

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Pai astept sa discutam detaliile in privat

dogarel 30-04-07 12:46

Re: Seat Leon 2 Cupra pe dyno la MasterTuner
 
Pana una alta m-am vazut eu cu alecs pe 400 de metri si e diferenta de 2-3 masini.


All times are GMT +2. The time now is 22:54.

- Copyright 2026 4Tuning