Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   BMW tuning (https://forum.4tuning.ro/138-bmw-tuning.html)
-   -   Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE? (https://forum.4tuning.ro/138-bmw-tuning/392226-angel-eyes-ilegale-legale.html)

Razvan_Rzv 23-10-13 18:57

Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Ma tenteaza sa pun pe e36, angel eyes intr-0 culoare cat mai apropiata de albul galbui al farurilor ( probabil; undeva intrre 3000 si 4000k ). Intrebarea mea este pt cine stie sau au, daca este sau nu legal? Pentru ca dupa logica mea, daca nu sunt omologate, se incadreaza la incalcarea articolului 112 din regulament si se pedepseste cu retinerea certificatului pe motiv de modificari neomologate ale instalatiei de lumini si semnalizari ? Corect sau gresesc eu?

Florian328 23-10-13 19:24

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_Rzv (Post 5598288)
Ma tenteaza sa pun pe e36, angel eyes intr-0 culoare cat mai apropiata de albul galbui al farurilor ( probabil; undeva intrre 3000 si 4000k ). Intrebarea mea este pt cine stie sau au, daca este sau nu legal? Pentru ca dupa logica mea, daca nu sunt omologate, se incadreaza la incalcarea articolului 112 din regulament si se pedepseste cu retinerea certificatului pe motiv de modificari neomologate ale instalatiei de lumini si semnalizari ? Corect sau gresesc eu?

depinde cum crede nenea militian k este legal sau nu....dupa cum stii si u cam 75%au angel-eyes-uri puse pe masini si nu cred k au avut probleme dak nu au fost alte culori decat cele oem(portocalii)sau cele ccfl....am pe cnv care din cauza unui inel angel-eyes ars a ramas fara talon pe motiv k are becul de pozitie ars,ceea c mi se pare o tampenie deoarece la bmw sunt cate 2 inele pe far...

Budy_ 23-10-13 21:37

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Nu iti pune ca te alegi cu dosar penal si te judecata la urgenta..in maxim 3-4 zile ajungi la puscarie pe 10 ani.

Razvan_Rzv 24-10-13 11:32

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 5598476)
Nu iti pune ca te alegi cu dosar penal si te judecata la urgenta..in maxim 3-4 zile ajungi la puscarie pe 10 ani.

Te rog lasa panarama, si dai un raspuns obiectiv si in tema asa cum a dat colegu de mai sus . Consider ca genu asta de raspunsuri nu fac cinste unui user de 4tuning. Sa zicem ca tu ai angeles si te opreste rutiera si iti ia certificatul pt ele? ce faci? a?

Budy_ 24-10-13 11:35

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_Rzv (Post 5598822)
Te rog lasa panarama, si dai un raspuns obiectiv si in tema asa cum a dat colegu de mai sus . Consider ca genu asta de raspunsuri nu fac cinste unui user de 4tuning. Sa zicem ca tu ai angeles si te opreste rutiera si iti ia certificatul pt ele? ce faci? a?

Cum sa intrebi in 2013 daca sunt legale ANGEL EYES cand ELE VIN DIN FABRICA PE BMW ( modele mai noi ) ?
Sunt la fel ca becurile de POZITIE.
DACA LE AI ALBE SAU GALBENE NU AU CE SA ITI FACA.
Daca ar provoca "probleme" nu ar mai avea 70 % din bmw-uri.:rolleyes2

Razvan_Rzv 24-10-13 14:10

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 5598826)
Cum sa intrebi in 2013 daca sunt legale ANGEL EYES cand ELE VIN DIN FABRICA PE BMW ( modele mai noi ) ?
Sunt la fel ca becurile de POZITIE.
DACA LE AI ALBE SAU GALBENE NU AU CE SA ITI FACA.
Daca ar provoca "probleme" nu ar mai avea 70 % din bmw-uri.:rolleyes2

Ok. Iti accept opinia, insa daca modelul nu a avut angel eyes din fabrica nu inseamna ca se face o modificare ulterioara a sistemului de lumini cu ceva neomologat? oricum eu as pune doar alb sau galben sa fie in culoarea luminii farurilor, nu chestii ozn gen rosu-verde-etc !

ionutz_njd 24-10-13 15:25

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_Rzv (Post 5598924)
Ok. Iti accept opinia, insa daca modelul nu a avut angel eyes din fabrica nu inseamna ca se face o modificare ulterioara a sistemului de lumini cu ceva neomologat? oricum eu as pune doar alb sau galben sa fie in culoarea luminii farurilor, nu chestii ozn gen rosu-verde-etc !

teoretic ai dreptate...si poti ramane fata talon ..asta daca gassesti unu jegos... dar majoritatea stiu ca se pun si cum multe masini ai asa ceva nu zice nimic.... acelasi luucru este si cu xenon-ul...si cu lupa si fara eu am pe masina ccfl si bat spre albastru un pic... pana acum nu a zis nimni nimic da cine stie

Razvan_Rzv 24-10-13 15:59

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by ionutz_njd (Post 5598966)
teoretic ai dreptate...si poti ramane fata talon ..asta daca gassesti unu jegos... dar majoritatea stiu ca se pun si cum multe masini ai asa ceva nu zice nimic.... acelasi luucru este si cu xenon-ul...si cu lupa si fara eu am pe masina ccfl si bat spre albastru un pic... pana acum nu a zis nimni nimic da cine stie

Deci sa inteleg de la voi ca daca agentul cauta nod in papura, chiar poate retine certificatul ! Ca in practica multe bmw au angels eyes si atata timp cat culoarea corespunde cu lumina becului marea majoritate a echipajelor de politie nu zic nimic se pare ca e partea a doua. Dar practica e una si litera de lege este alta ! Pe mine m-ar fi interesat litera de lege. Aveti careva angel eyes cu ceva omologari?exista asa ceva?

e36sedan 24-10-13 17:17

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_Rzv (Post 5598982)
Deci sa inteleg de la voi ca daca agentul cauta nod in papura, chiar poate retine certificatul ! Ca in practica multe bmw au angels eyes si atata timp cat culoarea corespunde cu lumina becului marea majoritate a echipajelor de politie nu zic nimic se pare ca e partea a doua. Dar practica e una si litera de lege este alta ! Pe mine m-ar fi interesat litera de lege. Aveti careva angel eyes cu ceva omologari?exista asa ceva?

ticule lasa litera de lege si pune sa fie frumos niste ccfl-uri (dupa parerea mea nu smd pt ca is prea tari si parca nu dau bine)....

sunt altii care au motoarele schimbate si nu ii opreste nimeni in trafic sa ii ia la intrebari si sa fuga dupa ei pt asta decat cei ghinionisti! nu iti va omologa nimeni produsele aftermarket decat daca acestea nu vin cu certificat si omologare TUV din fabrica gen farurile de e36 cu tot cu angel eyes si avand in vedere ca politistul cu siguranta a mai vazut el angel eyes la bmw-uri cu siguranta nu se va lua si de tine si daca se ia ii spui da dom'le este optiune la faruri cu asa ceva si mi-am cumparat faraul cu tot cu "alea"...

dupa cum spun si colegii pune ceva frumos nu ozn-uri si nu vei avea probleme si tantalaii cu xenon pe faruri fara lupa nu stiu cum de nu au probleme si nu ma refer doar la cei cu bmw...e strigator la cer sa ai xenon pe far fara lupa atat pt mine ca si participant la trafic insa si pt cel care conduce pt ca lumina este absorbita mai ales pe timp de ploaie si nici nu bat tare...dar na lor le place japan style:rolleyes2

S38B38 24-10-13 17:24

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Majoritatea au folii neomologate pe geamuri fata + spate si merg fara frica, si tu nu ai curaj sa pui niste angeluri? :)))

e36sedan 24-10-13 18:44

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by S38B38 (Post 5599027)
Majoritatea au folii neomologate pe geamuri fata + spate si merg fara frica, si tu nu ai curaj sa pui niste angeluri? :)))

exact....acuma bine ca baiatul vrea sa fie legal insa prea o dai cu legea razvi...daca legea-i nu-i corecta...nu suntem nici noi!...ne ard? nu-i bai..fac ei si cumparaturi si dam nas in nas8)

Razvan_Rzv 24-10-13 20:02

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by e36sedan (Post 5599067)
exact....acuma bine ca baiatul vrea sa fie legal insa prea o dai cu legea razvi...daca legea-i nu-i corecta...nu suntem nici noi!...ne ard? nu-i bai..fac ei si cumparaturi si dam nas in nas8)

Am prins cum e ideea cu omologatul. Dar intreb, caci eu nu stiu, exista faruri cu lupa pe e36 care a aiba si angels din fabrica? deci omologate? sau angels omologat? eu nu am cunostina de asa ceva !

Cat despre postarea colegului de mai sus, da, e bine sa fi preventiv, caci ala cu folia pe fatza merge pe riscu sau, pe mine ma intereseaza ce fac eu si nu vreau ca pt asa ceva sa ti sa retina certificatu ? Mi se pare logic ce zic

Florian328 24-10-13 20:25

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Pune.ti fara frik k nu o sa iti zik nimeni nimik...pe mn m.a oprit sapt trecuta unul k aveam folie pe fata 100%si nu mi.a zis absolut nimik de angel eyes k dc am cate unul pe fiecare far(am unul ars si se vedea urat 2pe un far si pe celalalt doar unul si am lasat cate unul pe fiecare far)sau dc am semnalizarile aprinse...ma pus sa dau folia jos si mi.a dat drumul,asa k pune.ti fara frik

Budy_ 24-10-13 20:25

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Razvan_Rzv (Post 5599136)
Am prins cum e ideea cu omologatul. Dar intreb, caci eu nu stiu, exista faruri cu lupa pe e36 care a aiba si angels din fabrica? deci omologate? sau angels omologat? eu nu am cunostina de asa ceva !

Cat despre postarea colegului de mai sus, da, e bine sa fi preventiv, caci ala cu folia pe fatza merge pe riscu sau, pe mine ma intereseaza ce fac eu si nu vreau ca pt asa ceva sa ti sa retina certificatu ? Mi se pare logic ce zic

Da,exista cu angel din fabrica.Dar sunt FOARTE FOARTE FOARTE PROASTE...nu vezi nimic cu ele pe faza scurta/lunga,sunt urate si SCUMPE.
Pune-ti angel pe ce faruri ai...daca vrea sa ia de tine...stie el ce sa tte intrebe...
-gumele din talon
- trusa medicala
- becuri de rezerva
- vesta si triunghi
- etc
crezi ca esti 100 % in regula si singura problema e angel eyesu ?

Eu am avut un e36 cu 1.6 in acte...2.0 pe masina,alta seria,alt proprietar,jante pe 17 si in talon pe 15,toba sport se auzea super tare... si nu mi a zis nimeni nimic de cate ori m a oprit.

e36sedan 25-10-13 16:26

Re: Angel eyes- ILEGALE sau LEGALE?
 
Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 5599158)
Da,exista cu angel din fabrica.Dar sunt FOARTE FOARTE FOARTE PROASTE...nu vezi nimic cu ele pe faza scurta/lunga,sunt urate si SCUMPE.
Pune-ti angel pe ce faruri ai...daca vrea sa ia de tine...stie el ce sa tte intrebe...
-gumele din talon
- trusa medicala
- becuri de rezerva
- vesta si triunghi
- etc
crezi ca esti 100 % in regula si singura problema e angel eyesu ?

Eu am avut un e36 cu 1.6 in acte...2.0 pe masina,alta seria,alt proprietar,jante pe 17 si in talon pe 15,toba sport se auzea super tare... si nu mi a zis nimeni nimic de cate ori m a oprit.

in general astia mai vechi la circulatie nu prea au treaba...numa tinereii sau aia cu tzeapa in fund si sper sa nu ofensez pe nimeni si si daca o fac....blow me:shock:


All times are GMT +2. The time now is 17:55.

- Copyright 2024 4Tuning