Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Beginner (https://forum.4tuning.ro/698-beginner.html)
-   -   Gabi VT (https://forum.4tuning.ro/698-beginner/392036-gabi-vt.html)

gabi04 21-10-13 20:26

Gabi VT
 
12 Attachment(s)
Salut,as vrea sa va prezint si eu VT-urile mele,avand in vedere ca-s incepator.astept parerile voastre,fie ele bune sau rele.pun si pozele originale ca sa se vada modficarile aduse.

PS:sper ca nu e cu suparare daca modific si masini de pe forum

lovenady 21-10-13 20:38

re: Gabi VT
 
de apreciat ca ai inceput cu ceva simplu ,imi place loganu (din spate,cel studio). iti recomand niste tutoriale de pe youtube sau anumite site-uri ,si deasemenea sa particip si la competitiile de aici ;)

Lycan. 21-10-13 21:15

re: Gabi VT
 
Frumos inceput, cum a spus si lovenady, ai inceput simplu, fara sa te bagi sa faci " avioane " ;) Studiaza tutoriale in continuare si incearca sa lucrezi din ce in ce mai mult.

UndergroundDesigns 21-10-13 21:37

re: Gabi VT
 
Cum ziceau mai sus colegii e foarte bine ca ai inceput cu chestii mai minore dar care au un impact vizual destul de mare viziteaza sectiunea de tutoriale :https://forum.4tuning.ro/158-tutoriale-and-help.html si youtube-ul care e arhi-plin de tutoriale care or sa te ajute sa evoluezi.Cat despre lucrari sunt bune pentru inceput ;).

dany2good4u 21-10-13 21:44

re: Gabi VT
 
bine ai venit(de asta asta unde pe sectiunea corecta) ai lucrari destul de bune pt inceput.cum spun si colegii mai sus,vizioneaza ceva tutoriale pe youtube,si chiar si cele de la underground,si incearca sa faci modificari din ce in ce mai complexe.

Reme 21-10-13 22:10

re: Gabi VT
 
Bine ai venit pe Sectiunea de VT. Inceputul e f bun! Imi place ca inceput cu ce e usor ca sa cresti in evolutie. Cum au zis si colegii mei pana acum cel mai bine se prezinta Loganul vedere 3/4 din spate in studio, ca sa continui proiectul schimbai jantele / capacele si repozitioneaza-le un pic mai bine :D in rest e bine! Bafta la tunat virtual!

gabi04 22-10-13 14:16

re: Gabi VT
 
Multumesc pt sfaturi si aprecieri...faza e ca la jante mai am de lucru foarte mult,cu pozitionarea,cu perspectiva...la loganul cu capacele marite,initial am vrut sa-i pun jante,dar nu prea mi-a iesit si m-am gandit sa incerc asa,pe fata stiu ca "am dat cu capacul de pereti"..se vede ca e din alta lume :))..am trecut de mult de "treapta" cu masini gen avioane,neoane sau alte chestii,incerc sa fac ceva simplu si de efect :D.
PS: o sa iau o pauza involuntara,ca sa zic asa,deoarece nu stiu cand o sa reusesc sa-mi platesc netul :| :),dar mai mult ca sigur or sa mai vina si alte vt-uri,poate ceva mai profi.
STIMA!

gabi04 22-10-13 14:23

re: Gabi VT
 
PS2: daca nu ma insel,jantele trebuiesc puse inainte de a lasa masina in jos!?

gabi04 22-10-13 15:19

re: Gabi VT
 
1 Attachment(s)
mai mult de-atat nu am putut sa fac cu rotile...daca trag de-acolo,se strica in cealalta parte..:-??
sper sa va placa macar modelul de jante ASTRA G BERTONE.

cannonball 22-10-13 15:45

re: Gabi VT
 
Cauta donori doar peste 1600x1200

gabi04 22-10-13 16:28

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by cannonball (Post 5597490)
Cauta donori doar peste 1600x1200

am luat baze de pe http://www.netcarshow.com/ dar cu rezolutia 1024x768 si alte poze cu masini cu jante "de schimb" pt baze de pe www.stancenation.com,dar nu le stiu rezolutia,oricum cred ca-s HD,daca pot sa zic asa...anyway..mi-am facut "provizii" de poze pt editat,majoritate fiind dacia :)),am eu o boala pt logan :D,sunt si poze cu vw in plan pt vt.

dany2good4u 22-10-13 19:33

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5597450)
PS2: daca nu ma insel,jantele trebuiesc puse inainte de a lasa masina in jos!?

eu le pun mereu dupa ce o las mai jos...si cred ca toti fac asa

gabi04 22-10-13 20:03

re: Gabi VT
 
dany2good4u: eu am intrebat,deoarece in cazul in care lasi masina foarte jos,incat sa vina peste janta...ceva de genul foarte stance,desi nu cred ca ar fi cazul,nu cred ca ar face cineva un vt atat de...:-?? mie mi se pare ridicol :)

gabi04 22-10-13 20:58

re: Gabi VT
 
2 Attachment(s)
M-am gandit ca asa ar arata mai bine...ceva mai jos si niste jante de tabla mai mari.

Reme 22-10-13 22:51

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5597736)
M-am gandit ca asa ar arata mai bine...ceva mai jos si niste jante de tabla mai mari.

arata f bine, bravo! continua munca asta ca e de bine :D

dany2good4u 22-10-13 23:25

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5597680)
dany2good4u: eu am intrebat,deoarece in cazul in care lasi masina foarte jos,incat sa vina peste janta...ceva de genul foarte stance,desi nu cred ca ar fi cazul,nu cred ca ar face cineva un vt atat de...:-?? mie mi se pare ridicol :)

nu e problema man...se taie janta si se adauga o umbra pe ea,sa se vada ca e sub aripa.nu e obligatoriu sa faci ca mine sau ca altcineva,ci cum ti se pare tie mai usor.atata timp cat rezultatul e ok poti sa faci cu orice metoda vrei.

Reme 23-10-13 09:37

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by dany2good4u (Post 5597876)
nu e problema man...se taie janta si se adauga o umbra pe ea,sa se vada ca e sub aripa.nu e obligatoriu sa faci ca mine sau ca altcineva,ci cum ti se pare tie mai usor.atata timp cat rezultatul e ok poti sa faci cu orice metoda vrei.

dany - cred ca e inca e destul de complict pt baiat sa adauge umbre si reflexii :) tu vorbesti de treburile astea ca le stii, dar el nu stie cu siguranta. Momentan trebuie sa se axeze pe lucruri simple, gen montat roata, coborat masina, folie geamuri si cu timpul va evolua :D intai sa faca treburile astea foarte bine!

dany2good4u 23-10-13 17:30

re: Gabi VT
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5598016)
dany - cred ca e inca e destul de complict pt baiat sa adauge umbre si reflexii :) tu vorbesti de treburile astea ca le stii, dar el nu stie cu siguranta. Momentan trebuie sa se axeze pe lucruri simple, gen montat roata, coborat masina, folie geamuri si cu timpul va evolua :D intai sa faca treburile astea foarte bine!

probabil ai dreptate,dar nu mi se pare greu sa faca o umbra(reflexiile sunt mai greu de facut) daca decupeaza janta in forma dorita,ii poate da cu burn tool setat cam pe 8-10% si pe soft round(prima bulinuta mai difuza) ar trebui sa ii iasa ok

gabi04 26-10-13 19:45

re: Gabi VT
 
7 Attachment(s)
Multumesc...ma stradui sa fac cat mai bine si cat mai frumos..
dany2good4u: ce program folosesti?oricum,nu cred ca e greu sa incerc cu umbre si alte chestii,dar eu folosesc gimp si nu stiu cum e..am avut photoshop cs2,dar mi s-a parut cam greu :-??

si niste vt-uri noi...la "polonicu'" clean,pe la usi mai trebuia lucrat,zic eu...dar eh

PS:uneori prefer sa maresc jantele existente,decat sa stric masina cu altele care nu se aseaza perfect,cum vreau eu :D

AGamerPedobear 26-10-13 20:23

re: Gabi VT
 
sfat de la mine: coboara-i suspensia, dar mult. si apoi pui rotile, ca asa, nu prea.

gabi04 26-10-13 21:16

re: Gabi VT
 
"nu prea" te referi in general?oricum...pregatesc un logan ph2,vedere din lateral+jante..sa vedem ce-o iesi :))

dany2good4u 27-10-13 01:49

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5600506)
Multumesc...ma stradui sa fac cat mai bine si cat mai frumos..
dany2good4u: ce program folosesti?oricum,nu cred ca e greu sa incerc cu umbre si alte chestii,dar eu folosesc gimp si nu stiu cum e..am avut photoshop cs2,dar mi s-a parut cam greu :-??

si niste vt-uri noi...la "polonicu'" clean,pe la usi mai trebuia lucrat,zic eu...dar eh

PS:uneori prefer sa maresc jantele existente,decat sa stric masina cu altele care nu se aseaza perfect,cum vreau eu :D

folosesc pshop cs5.nu mi se pare foarte greu,asta pt ca am invatat putin din el..m-am obisnuit.nu stiu cum e gimp,nici nu am auzit sincer sa fiu.

Reme 27-10-13 08:58

re: Gabi VT
 
iti dau un sfat. Nu mai marii pozele jantele deja existente pe masina, pentru ca dandu-le resize ele devin blurry si nu se vor mai vedea clar :) incearca sa coopiezi daca vrei acelasi model de jante din alte poze rezolutie superioara a celei pe care o lucrezi :D Bafta!

gabi04 27-10-13 11:35

re: Gabi VT
 
dany2good4u: mie mi se pare mai simplu si mai usor de folosit gimp-u decat photoshop,desigur,sunt unele chestii pe care nu poti sa le faci cu gimp.o sa incerc sa ma descurc si cu photoshop.

reme:aha,am inteles,daca poza donatoare are rezolutie de 1600x900 spre exemplu,merge pe 1024x768?

dany2good4u 27-10-13 13:19

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5600829)
dany2good4u: mie mi se pare mai simplu si mai usor de folosit gimp-u decat photoshop,desigur,sunt unele chestii pe care nu poti sa le faci cu gimp.o sa incerc sa ma descurc si cu photoshop.

reme:aha,am inteles,daca poza donatoare are rezolutie de 1600x900 spre exemplu,merge pe 1024x768?

da.merge.merge si de pe aceeasi rezolutie daca de ex piesa e mai mare in poza

gabi04 27-10-13 18:27

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by dany2good4u (Post 5600884)
da.merge.merge si de pe aceeasi rezolutie daca de ex piesa e mai mare in poza

ok,am inteles

gabi04 27-10-13 20:27

re: Gabi VT
 
1 Attachment(s)
TEASER...:))

dany2good4u 27-10-13 21:46

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5601195)
TEASER...:))

frumos.baga mare!

gabi04 28-10-13 14:42

re: Gabi VT
 
3 Attachment(s)
Gata si cu Loganul...sper sa va placa
sfaturile si criticile sunt bine venite

Reme 28-10-13 17:56

re: Gabi VT
 
Quote:

Originally Posted by gabi04 (Post 5601641)
Gata si cu Loganul...sper sa va placa
sfaturile si criticile sunt bine venite

mai bine arata pe argintiu! Continua munca buna...

gabi04 28-10-13 18:14

re: Gabi VT
 
@Reme: daca stau sa ma gandesc mai bine...cred ca ai dreptate
am avut eu o viziune,dar nu prea a fost buna :))

gabi04 28-10-13 23:47

re: Gabi VT
 
2 Attachment(s)
Un Renault Clio 1...acum am prins ideea cu jantele,mai bine zis cu pozitionarea lor...chestie de layer-e dom'le :))
as fi vrut sa-i pun niste Ats Cup-uri sau jantele de pe Clio 1 Wiliams dar sa moara Stelu de-am gasit rezolutia buna...ce sa mai zic de unghi,nici macar opus..:|

gabi04 28-10-13 23:59

re: Gabi VT
 
PS: Urmatorul VT va fi (cel mai probabil) Renault Megane 2 Estate..posibil ca maine sau poimaine sa-si faca aparitia :D

Reme 29-10-13 09:59

re: Gabi VT
 
e bine ca ai inceput si unghiurile astea, hai ca merge treaba...

dany2good4u 29-10-13 10:01

re: Gabi VT
 
hai ca astea merg destul de bine.incearca sa faci si ceva mai complex...o schimbare de bara,ceva praguri...

cannonball 29-10-13 10:09

re: Gabi VT
 
1 Attachment(s)
In caz ca te mai ajuta.......

gabi04 29-10-13 13:36

re: Gabi VT
 
multam cannonball pt poza...o sa vina si un update la clio,dar peste ceva timp..cel mai important,sa vad daca arata asa cum mi-am inchipuit eu :D
aaa..multumesc dany pt idee,sa vad daca gasesc bara de RS pt megane si sa vad daca prind ideea cum se schimba,poate gasesc un tutorial pt Gimp.am si photoshop cs3 dar nu prea ma descurc cu el :(

gabi04 29-10-13 15:05

re: Gabi VT
 
1 Attachment(s)
Hai c-am facut mai intai Clio-ul.
bara de RS pe megane nu se mai pune...nu imi iese de niciun fel.

gabi04 29-10-13 15:38

re: Gabi VT
 
2 Attachment(s)
cred ca e cea mai proasta alegere :|

gabi04 29-10-13 17:48

re: Gabi VT
 
2 Attachment(s)
o "babuta"...va place?e buna ideea cu sticker bomb-u?


All times are GMT +2. The time now is 01:10.

- Copyright 2024 4Tuning