Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   Mitsubishi Lancer - power by Focal (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/391943-mitsubishi-lancer-power-by-focal.html)

alpine_clarion 21-10-13 00:01

Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
11 Attachment(s)
Va salut! De curand am luat un Mitsubishi Lancer din `96 pe care doresc sa montez un sistem audio. Din pacate, masina fiind foarte veche, nu v-a fi antifonata deoarece e posibil sa nu o tin mult. Totodata sistemul va fi unu sh deoarece nu am bani pentru unu nou.
In principu sistemul va fi acesta:
H.U. - Pioneer AVIC-F930BT
Amplificator subwoofer -SinusLive SL-A1500 V2
Difuzoare - Focal k2 power
Cablu alimentare - Orion 0AWG
Amplificator boxe - probabil Rockford Fosgate Power 750x

La capitolul subwoofer am de ales intre patru variante:
-Focal 38KX-SPL ( nu am incinta)
-Rockford Fosgate t210d2 (nu am incinta)
-Hertz energy es 300 in incinta rockford fosgate.

Este posibil ca sistemul sa sufere modificari, astept propuneri, indrumari si pareri din partea dumneavoastra!

Cateva poze cu masina si boxele ce urmeaza a fi montate:

alpine_clarion 22-10-13 18:10

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
9 Attachment(s)
A sosit si dvd-ul, din pacate fara urmatoarele accesorii: rama 2 din, fata ce cele 3 butoane, antena gps si mufa cu iesirile si intrarile RCA. :(

Problema majora este lipsa mufei cu RCA-uri, v-a trebui sa o confectionez dar inca nu am schema si nu stiu ordinea firelor. Partea buna este ca iesirea pentru woofer este direct pe player.

Am reusit sa montez un set de tweetere in portierele din fata, montat amplificator si woofer momentan provizoriu.

Amplificatorul pentru boxe si boxele mai au de asteptat pana rezolv problema cu preout-urile din player.

adyxz 22-10-13 19:25

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
frumos frumos, multa bafta si asteptam noutati 8)

alpine_clarion 23-10-13 15:25

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by adyxz (Post 5597598)
frumos frumos, multa bafta si asteptam noutati 8)

Multumesc Adi, astept sa-ti prezinti si tu sistemul audio.

Am gasit o pereche de tweetere de la JBL Titanium TC25 model destul de vechi, ce parere aveti, se merita montate pe stalpii din spate? sau sa caut ceva mai mic?

sharkky 25-10-13 14:08

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
Ai putea sa cumperi mufa cu totul: http://www.ebay.co.uk/itm/Pioneer-Av...item3f2aa20ac7

alpine_clarion 11-11-13 02:01

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
6 Attachment(s)
am montat boxele, ca si probleme majore : boxele lovesc in panourile de la usi , lafel si cele din spate lovesc in capacele cu care era dotata masina...cu alte cuvinte trebuie sa renunt la ele avand cursa prea mare fata de difuzoarele oem.
cateva poze...

suvi_xxx 11-11-13 02:14

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
nu ai cumva si grilele de la difuzoare? s-ar vedea frumos daca decupezi fetele de usi si montezi grile, sa nu lasi gaura

raresvintea 16-11-13 18:13

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
Sau montezi difuzoarele pe partea celalalta a adaptorului pe fata si in spate in spatele tablei si prinse bine si castigi mm corespunzatori cursei.

SlyB 09-01-14 18:36

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
1. Ai pus tweeter-ele invers? sau nu sunt de la k2 power 165 kr
2. Cum se aude cu doua sisteme k2 power? Eu am doar pe fata si inca nu stiu in ce sa fac urmatoarea investitie: al doilea set de difuzoare sau intr-un player mai bun

SlyB 09-01-14 20:49

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
ok, sari peste primul punct :))))) era in gluma; ale mele nu arata asa. dar chiar sunt curios cum se aude inconfiguratia pe care o ai, si daca ti-ai pus tweeter-ele in spate, unde le-ai pozitionat

alpine_clarion 13-02-14 11:19

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
Quote:

Originally Posted by SlyB (Post 5645030)
ok, sari peste primul punct :))))) era in gluma; ale mele nu arata asa. dar chiar sunt curios cum se aude inconfiguratia pe care o ai, si daca ti-ai pus tweeter-ele in spate, unde le-ai pozitionat

in primul rand acele difuzoare nu au fost amplificate deci nu stiu cat de bine cantau. oricum s-a renuntat la ele deoarece nu se incadrau bine . tweetere-le nu erau focal, iar daca te-ai fi uitat mai sus ai fi vazut ca pe spate doresc sa montez acele tweetere JBL titanium.

adyxz 26-02-14 19:46

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
tomorrow :lol:

alpine_clarion 27-02-14 19:14

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
Quote:

Originally Posted by adyxz (Post 5671855)
tomorrow :lol:

si s-a facut "tomorrow" , iar phantomul (alpine cda-7998r) a ajuns la mine!:twisted: m-am bucurat ca un copil mic cand primeste in dar o jucarie teleghidata!:lol:
vreau sa-ti multumesc adyxz pentru promptitudinea de care ai dat dovada ! fara pontul si ajutorul tau nu as fi putut intra in posesia lui!:oops:
cat de curand playerul v-a fi testat si montat pe masina!

adyxz 27-02-14 20:24

Re: Mitsubishi Lancer - power by Focal
 
sa l folosesti cu placere asteptam un filmulet:D


All times are GMT +2. The time now is 09:46.

- Copyright 2024 4Tuning