Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E92 - 320d M3 look (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/389853-e92-320d-m3-look.html)

racerVTM 24-12-13 23:11

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by masacruuu (Post 5636642)
Masina a fost verificata la bmw si pe inca 2-3 testere si a iesit ok la km si am si istoric full insa nu am scos niciodata din calcul faptul ca se pot aranja f bine sa nu iasa nimic .. Cat despre masina de flota clar nu cred ca ia cineva masina full la interior ptr asa cva.

Cat despre cost nu pot sa zic ca am dat mult sau putin .. am dat cam cat a fost pretul pietei,dupa cum spui tu toate pana in 2011 au problema asta deci ca as fi dat mai mult sau mai putin nu cred ca mai conta.

Interesant ce imi spui despre uleiul acela insa mie mi-a fost recomandat de catre un mecanic la service sa pun 5w in loc de 0w .. insa o sa caut uleiul acela race despre care mentionat

Cu putere redusa sunt multe acolo pentru ca taxele sunt f mari(am o ruda acolo si mi-a explicat ce aberatii de bani dai ptr 150+ cai)

E o rusine ptr bmw o asemenea defectiune ..

Pana la urma decat sa dau 3000+ la bmw pentru schimbat distributie imi caut la dezmembrari un 320d din 2011 si termin problema :D

Nu este o rusine , se numeste MARKETING . Si repet , nu ai cum pune un E47 din 2011 in locul unuia din 2008 .Al tau nu are clapete pe fiecare cilindru , ala din 2011 are clapete pe fiecare cilindru . Tu ai injectoare electromagnetice si ala din 2011 are injectoare piezo ,deci iti trebuie si alt calc ECU la motor si apoi ala tip nou nu se potriveste cu interfata de la masina ta . NU este atat de simplu cum ai schimba motoarele intre ele la o DACIA. Tu nu ai cablaj cu fibra optica , ala din 2011 are cablaj cu fibra optica si gestiunea CAN bus diferita.
Nu ai decat un simplu lucru de facut , schimbi tot ce este nevoie la motor , profi , si totul va fi bine , inca 100 mii , mai mult nu mai duce motorul tau daca nu ii schimbi si injectie si pompa de injectie , si multeeeeee. repet , marketing si asta este motivul prin care nu intelege romanul , ori cumperi masina noua , ori bagi bani de te doare capul in aia SH , deoarece de afara nu exista nimic bun , adica , NU VINDE NIMENI O MASINA DEGEABA .

racerVTM 24-12-13 23:14

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by masacruuu (Post 5628336)
Din cauza ca a trebuit sa schimb volanta,kit ambreiaj si racordul flexibil de la evacuare nu am mai facut mare lucru pe exterior .. doar grile M performance originale
La interior am curatat pielea cu Rejuvinator Oil & Prestine Clean pe care le recomand,pielea e curata si mai moale :D

daca spui ca masina are doar 135 mii km, de ce ai schimbat discul de ambreiaj ??

racerVTM 24-12-13 23:21

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by ryoraul (Post 5636659)
Am auzit si eu de acea problema, stiu pe cineva care si-a schimbat distributia precaut si a mai schimbat ceva pe la masina si l-a costat vreo 1000 de euro, are atelierul lui si reduceri la piese, de aceea cred ca l-a costat asa de "putin".

Nici distributia doar daca o schimba , nu avea cum sa plateasca doar 1000 de euro . Cauta pe youtube sa vezi ce se demonteaza de la masina pentru o inlocuire de distributie la motorul BMW 2.0 E47 . Nu se poate schimba nedand motorul jos deoarece nu este spatiu ( distributia nu este in fata este in spate langa volanta si cutie ) iar cine nu da motorul jos de pe masina schimba doar partial unele din piese ( un lant doar din doua ) Nu este o reparatie profesionala .Este cum la o curea de distributie nu schimbi decat rolele intinzatoare si plus cureaua cu una noua , dar nu schimbi si pompa de apa , deoarece aia este cea mai scumpa din toata treaba asta si apoi dupa ce mergi cu masina inca 15 mii km ,cica reparata ,se rupe cureaua noua pentru ca se blocheaza pompa de apa si rupe cureaua. Deci PROFI , ori schimbi ce trebuie , ori prelungesti doar DEAD LINE

racerVTM 24-12-13 23:25

Re: E92 - 320d M3 look
 
Si apropo de Olanda , numai masinile BMW diesel cu puterea redusa au fost TOATE pe flota si sunt din diverse intrebuintari gen , rent a car , taxi private , hotel management. Verifica VIN al masinii si ai sa vezi ca este vanduta pe flota ( chiar daca este accesorizata gen full cum zici tu )

masacruuu 25-12-13 00:05

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by racerVTM (Post 5636677)
daca spui ca masina are doar 135 mii km, de ce ai schimbat discul de ambreiaj ??

Initial si eu am zis la fel dar mecanicu a zis ca nu e ceva atat de iesit din comun .. este o consumabila si conteaza cat de corect se merge cu masina asa ca ..

Masina mea veche mergea perfect si cu toate astea am dat-o deci nu se vinde intotdeauna o masina ca e stricata ..

Cat despre masina ca a fost de flota eu tot nu cred ca face cineva dintr-un coupe taxi sau etc .. mai ales in cazul in care interiorul se prezinta f ok fara uzura pe volan/schimbator ..

Eu momentan sunt f multumit de masina asa cum e ea.Este o rusine ca au o asemenea problema insa sunt MULTE bmw-uri cu motoru asta si nu citesti peste tot de treaba asta ..

In fine aici cred ca e o discutie interminabila daca si parca si etc deci as prefera sa inchidem subiectu referitor la distributie.

racerVTM 25-12-13 11:24

Re: E92 - 320d M3 look
 
KM reali ai masinii ii afli de la filtrul de particule al masinii. Daca in cartea de service scrie ca a fost schimbat , sa fii sigur atunci ca masina a avut peste 200 mii km si cartea de service manaritaa , iar daca filtrul de particule nu a fost shimbat verifica cu testerul cat spune ca mai ai de mers cu filtrul pana la schimbare ( la BMW este limita max 200 mii KM ) .Datele de la filtrul de particule nu pot fii sterse din calc si nici manarite , raman in istoric .

DaNy>DmN 25-12-13 11:29

Re: E92 - 320d M3 look
 
Numai speriati omul degeaba ! Am acelasi motor pe masina si iti pot spune ca poti sa cheltuiesti mult mai putin decat sumele vehiculate aici pe topic ( cam 15mil piese si 14 mil manopera). Operatiunea se poate face FARA a da jos motorul de pe masina. Cam toti cei din RO care au schimbat distributia au gasit pinionul de pe arbore in stare buna ( decenta) deci nu este obligatorie schimbarea arborelui.
Din pacate problema nu s-a rezolvat nici la masiniile noi ( exista cazuri in RO de F10 cu distributia schimbata) iar BMW continua sa schimbe PartNumber-urile patinelor si lantului la cateva luni. Recent, lantul care vine este mai gros iar patinele au alta culoare ( probabil alt material) .

masacruuu 25-12-13 11:43

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by racerVTM (Post 5636785)
KM reali ai masinii ii afli de la filtrul de particule al masinii. Daca in cartea de service scrie ca a fost schimbat , sa fii sigur atunci ca masina a avut peste 200 mii km si cartea de service manaritaa , iar daca filtrul de particule nu a fost shimbat verifica cu testerul cat spune ca mai ai de mers cu filtrul pana la schimbare ( la BMW este limita max 200 mii KM ) .Datele de la filtrul de particule nu pot fii sterse din calc si nici manarite , raman in istoric .

Am avut o eroare si cand am fost pe tester omu s-a uitat la dpf si a zis ca e ok,ca este in parametri si in carte nu este trecut ca fiind schimbat deci teoretic sunt ok practic nu ma mai intereseaza .

masacruuu 25-12-13 11:47

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by DaNy>DmN (Post 5636787)
Numai speriati omul degeaba ! Am acelasi motor pe masina si iti pot spune ca poti sa cheltuiesti mult mai putin decat sumele vehiculate aici pe topic ( cam 15mil piese si 14 mil manopera). Operatiunea se poate face FARA a da jos motorul de pe masina. Cam toti cei din RO care au schimbat distributia au gasit pinionul de pe arbore in stare buna ( decenta) deci nu este obligatorie schimbarea arborelui.
Din pacate problema nu s-a rezolvat nici la masiniile noi ( exista cazuri in RO de F10 cu distributia schimbata) iar BMW continua sa schimbe PartNumber-urile patinelor si lantului la cateva luni. Recent, lantul care vine este mai gros iar patinele au alta culoare ( probabil alt material) .

Am auzit si eu varianta asta ..

Ideea e ca pana la urma e cum iti e norocu.Am prieteni care au acelasi motor si au 2-300 de mii si sunt ok si nu s-au agitat cat m-am agitat eu si la altii nici nu se aude zgomotu tipic distributiei ..

masacruuu 27-12-13 18:37

Re: E92 - 320d M3 look
 
3 Attachment(s)
Led marker 40w - sa vad daca le pastrez deoarece ziua inelul exterior abea se observa
Ma gandesc sa fac o proba cu xenon sa vad cum se vede . Daca are cineva feedback cu xenon please share :-)

racerVTM 01-04-14 09:51

Re: E92 - 320d M3 look
 
cum mai merge masina . noutati ceva pe la motor ?

masacruuu 01-04-14 16:24

Re: E92 - 320d M3 look
 
Quote:

Originally Posted by racerVTM (Post 5687686)
cum mai merge masina . noutati ceva pe la motor ?

Nici o noutate .. merge perfect . O sa urmeze sa fac distributia si dpf off insa momentan sunt alte lucruri mai importante si mai costisitoare

masacruuu 13-06-14 09:05

Re: E92 - 320d M3 look
 
4 Attachment(s)
Un mic update :

-schimbat distributie la bimmer-service pe care ii recomand(lucrat foarte ingrijit)
-capota m3 look

Si urmeaza sa montez eleronul de m3 plus eleron pe luneta(ma bucura ca acopera unde nu este lipita folia din cauza serigrafiei)

Cat de curand sper sa rezolv cu aripile si revopsit toata monterey blue si nu intentionez sa ma opresc aici :)

DarkSun 13-06-14 09:35

Re: E92 - 320d M3 look
 
Cat a fost schimbul de distributie ? Incepuse sa bata lantul sau preventiv ? :???:

masacruuu 13-06-14 09:37

Re: E92 - 320d M3 look
 
Avea zgomotul tipic ... piesele aveau o usoara uzura deci mai mult preventiv dar pana nu desfaci nu poti sa stii cum stai .

Vezi site-ul lor bimmer-service.ro si au acolo preturi


All times are GMT +2. The time now is 01:11.

- Copyright 2024 4Tuning