Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Styling by request - Idei de tuning pt masina ta (https://forum.4tuning.ro/103-styling-by-request-idei-tuning-pt-masina-ta.html)
-   -   Opel Astra '93 1.4 (https://forum.4tuning.ro/103-styling-by-request-idei-tuning-pt-masina-ta/38960-opel-astra-93-1-4-a.html)

cipelinio 20-04-07 12:12

Opel Astra '93 1.4
 
5 Attachment(s)
salut. astept si eu pareri..ce i-as putea face sa arate mai bine? ;))

diego 20-04-07 16:37

Re: Opel Astra '93 1.4
 
incerk sa schimbi eventual jantele,schimba radical aspectul masinii,dupac are te apuci de tuning exterior(spoilere,pragrui,nervuri...)bafta

FIGHET 20-04-07 19:32

Re: Opel Astra '93 1.4
 
cel mai bine ar fi sa schimbi jantele si apoi sa o vopsesti o culoare mai aprinsa si cam asta so las i mai naturala ca arata mai bine

cipelinio 20-04-07 19:32

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Eu as avea multe idei in cap..iddea e de cost..vreau niste pareri, sfaturi, ce sa-i pun, vinyluri, jante de aliaj, spoilere, si cam cat ar costa..in mare...
Acuma nu stiu..daca s-a mai facut tunning pe o astefel de masina, daca da..astept si eu niste poze sa vad cam cum ar arata :) tinand cont totusi cae o masina destul de veche..si nu prea agreata de soferii "moderni" cu masina de la taticu' ;))

blue2811 07-05-07 11:58

Re: Opel Astra '93 1.4
 
2 Attachment(s)
Salut, au dreptate baietii, eu am acelasi model de astra doar ca e in 2 usi, i-am pus jante OZ Racing F1 EVO si un volan MOMO Corse, intradevar a schimbat total aspectul masinii, eu unu nu vreau sa ma opresc aici ca masinile acestea au potential mare de tuning asa ca te sfatuiesc si pe tine sa mai faci adaosuri la ea,

Mai jos am doua poze cu noile jante si cu volanul

blue2811 07-05-07 12:21

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Pe mine nu ma costat foarte mult pentru ca am luat si volanul si rotile de la un prieten (mecanicul lui Puiu Rusu) dar din cate am inteles jantele (toate 4) ar fi undeva pe la 1000 si ceva de EURO iar volanul pe la 7-800, nu as putea sa iti spun exact.
In continuare iti voi spune ce vreau sa fac eu:
Vopsire totala rosu Ferrari cu silver flakes, am vazut o simulare si arata genial
asta te costa undeva pe la 1500RON in service, daca o faci prin cunostinte te costa vopseaua si o lada de bere.

Faruri angel eyes, pe fond negru sau rosu ar fi ideal dar nu stiu daca gasesc astea te costa pe la vreo 200 EURO

Stopuri la fel, ori angel, ori negre sau rosii acestea te costa mai putin cu vreo 50 de euro.

Daca vrei ceva crafica pe ea, nu iti recomand autocolantele, arata bine la inceput, insa in timp de la soare sau ploaie se decoloreaza si incep sa se desfaca, deci daca vrei sa faci ceva ca lumea cand o duci la vopsit iei un grafician cu tine si o rezolvi, daca nu vrei ceva pretentios atunci cu vreo 500 ron ai scapat.

Apoi o extensie la evacuare pentru ceva efect auditiv, daca nu vrei sa investesti intr-o evacuare care ar aduce si vreo 2-3 cai in plus la herghelia de sub capota, o extensie te costa 30 - 40 RON minim, pentru o evacuare complet schimbata mai adaugi un 0 la preturile de mai sus si in loc de ron pui euro (sunt mai scumpe dar ...)

Apoi intri mai tare in ea cu niste spoilere, praguri si eventual un eleron pentru acestea nu stiu preturi ca inca nu m-am interesat nici eu.

FIGHET 08-05-07 02:05

Re: Opel Astra '93 1.4
 
si ajungi de bagi niste bani in ea de nu sti ce samai faci apoi. mai bine ai lasauo asa

blue2811 08-05-07 09:25

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Quote:

Originally Posted by FIGHET (Post 890055)
si ajungi de bagi niste bani in ea de nu sti ce samai faci apoi. mai bine ai lasauo asa

Ajungi sa bagi bani in ea, nu foarte multi ce-i drept, farurile si stopurile nu mi se par foarte mult, jenti frumoase gasesti si in Metro, iar la final cand te uiti la ea, te indragostesti a doua oara, eu zic ca merita.

Merita macar vizual sa te joci la ea, merita sa arate mai bine, iar la acest model chiar poti sa faci multe fara sa risti sa arate ca ceaiul.

La urma urmei omul vrea si a cerut idei. Ori esti si tu genul ala de persoana care se da mare cu masina noua si tare a lui taticu, la care oricum nu te poti juca pentru ca nu te lasa el.

dragos 89 22-05-07 19:31

Re: Opel Astra '93 1.4
 
eu zic sa nu asculti pareri ca cea d mai sus care te vor descuraja ...eu vreau sa imi iau o masina exact ca a ta si o sa ma joc cu ea chiar imi plac ideile lui blue 2811.mai am si eu multe in cap si cred ca masina va arata criminal cu cativa bani bagatzi in ea ...acest model d masina are un potential mare d tuning...eu am vazut mai multe tunate si arata misto tare ...in legatura cu c ai putea sa ii faci eu zic in felul urmator...in primul rand incalto cu ceva frumos d vreo 17",apoi cautai niste adaosuri sau chiar un kit complet daca dispui de mai multi bani...,un eleron finutz gasesti nu cu foarte multi bani,grila fatza poti sa o inlocuiesti cu una facuta din plasa chiar d manutza ta ceea ce nu te va costa deloc mult,in loc d semnalizarile stok d p fatza punei unele albe,stopurile poti sa le dai in negru ca sa nu cheltui mult,o extensie la evacuare pt design dar si pt sunet ,in interior iti poti face niste presuri din tabla striata,schimbatzi ledurile din bord cu unele mai vii ...si mai suint multe de facut de care ai sa te preinzi u pe parcurs ...si dupa ce ai facut astea ai sa iesi tare in evidentza cu masina ta ...iti spun eu ca mai tare iesi in evidentza cu o masina de genu asta decat cu ceva gen un pasat stok ...de care are toata lumea ...bafta si sar putea sa te ajut cu niste poze

blue2811 23-05-07 09:44

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Foarte corect si daca vrei sa iesi ieftin si cu spoilerele (eu unu asta voi face) poti sa mergi la dezmembrari si sa iti iei un body kit de astra GSI nu te va costa mult, apoi le duci la vopsit (codul culori il ai stantat pe caroserie, pe stanta de langa grila de la radiator, sau le faci negre) eu unu cred ca arata mai bine in culoarea caroseriei, dar ... stii tu gusturile nu se discuta.

AAA si nu iti recomand sa vopsesti stopurile in culoarea caroseriei sau ceva de genul, daca vrei ceva frumos acolo mai bine cumpara altele, am un prieten care a vopsit in culoarea caroseriei stopurile de pe un Kadett, l-a oprit politia si ia dat amenda. In legatura cu jentile alea de 17' :D , daaaa ar arata foarte tare dar tre sa ai grija la gume sa nu le iei inalte ca altfel risti sa ai probleme (nu iti incap in aripi), multa bafta si multa inspiratie ca la masina asta ai posibilitati nenumarate.

blue2811 23-05-07 10:33

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Apoi la interior, poti sa ii schimbi ceasurile (eu klar voi face asta ca nu costa mult), am gasit cesuri pe fond alb cu culoare albastra (geniale) la 69 Euro, cineva de pe forum aduce. Apoi poti sa ii mai pui doua neoane mici sub bord, acelea le gasesti pe la 30-40 RON in metro (eu nu cred ca voi face asta ... mai vad!), nici nu iti trebuie mai mult si sunt Ok si daca vrei sa iti iei jenti sunt in supermarketuri cu 10 mil (setul de 4) din magneziu am gasit chiar un model care semana izbitor cu ce am eu acum pe ea.

Daca vrei ceva care sa te ajute putin in depasiri si sa nu fii nevoit sa dai multi bani, am gasit eu si sunt EXTREMMMMMMMM de multumit; a trebuit sa fac schimbul de ulei si am gasit Castrol RS sport (aclela de 5w), credema ca daca o calci mai tare e in stare sa iti zboare de pe orbita Pamantului, 70 km\h in treapta 2 fara sa se aprinda nimik pe bord (inainte sa schimb daca o ridicam la viteze deastea in trepte inferioare, mi se aprindea uleiul si bateria).Te costa aprox. 2 mil.

cipelinio 23-05-07 10:35

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Multumesc tuturor pentru sfaturi..daca o sa castig la loto, o sa vedeti ce masina imi fac :)) sincer pentru mine banii ar fi cea mai mare problema, nu timpul nici ideeile, astea se gasesc oriunde, si pe gratis. deocamdata astept sa-i pun folie pe geamurile spate + luneta, i-am pus niste capace, huse in interior, presuri de cauciuc rosii, oricum...cu bani se poate face treaba buna..chiar foarte buna pe masina asta. daca exista vreun doritor gen X-zibit prin romania, nu ezitati sa apelati la mine, voi fi cobaiul vostru :))) pace

blue2811 23-05-07 10:44

Re: Opel Astra '93 1.4
 
omule, tu ai impresia ca noi suntem miliardari?? nici gand, credema ca si eu sunt in aceeasi situatie, dar iau ceva luna asta, luna viitoare la salariu iau altceva si tot asa, nu poti lua totul o data ca ajungi la sapa de lemn, deasta ti-am dat si preturi de metro pentru ca sunt mai ieftine, ca daca mergeam la CNC tuning spre exemplu ajungeam la 60 mii EURO si ... body kitul de-aia ti-am recomandat dezmembrarile, ca acolo sigur gasesti intre 500 si 1 mil complet.

dragos 89 23-05-07 15:50

Re: Opel Astra '93 1.4
 
numai atat???
cum sa fie intre 500 si un mil???poi in cazu asta nu se mai merita sa dai banii p adosuri ...si la faza cu banii sa stii cipelinio ca nimeni nu are multi bani ca daca aveam bani nu imi mai luam astra ...si nu ma mai chinuiam sa o fac din bucatzi una d colo si una d colo ...luam un kit complet si gata ,da asta nu inseamna ca daca nu ai bani nu poti sa aranjezi masina ...si in loc d presurile alea din cauciuc rosu mai bine iti faceai u unele din tabla striata si cu niste neoane care la bacau sunt cu 100 bucata si se aprind criminat iti faceai un interior tare...eu zic sa nu te descurajezi pt ca nu ai multi bani...se poate fae treabai cu maiputini bai dupaum scpunea si blue...

blue2811 23-05-07 15:55

Re: Opel Astra '93 1.4
 
Quote:

Originally Posted by dragos 89 (Post 915711)
numai atat???
cum sa fie intre 500 si un mil???poi in cazu asta nu se mai merita sa dai banii p adosuri ...si la faza cu banii sa stii cipelinio ca nimeni nu are multi bani ca daca aveam bani nu imi mai luam astra ...si nu ma mai chinuiam sa o fac din bucatzi una d colo si una d colo ...luam un kit complet si gata ,da asta nu inseamna ca daca nu ai bani nu poti sa aranjezi masina ...si in loc d presurile alea din cauciuc rosu mai bine iti faceai u unele din tabla striata si cu niste neoane care la bacau sunt cu 100 bucata si se aprind criminat iti faceai un interior tare...eu zic sa nu te descurajezi pt ca nu ai multi bani...se poate fae treabai cu maiputini bai dupaum scpunea si blue...

Pai daca iei o portiera cu tot cu geam cu 500 de mii, doua spoilere si doua praguri cat crezi ca sunt?? :D, in BV stiu un taximetrist pe astra Caravan din '93 care si-a infundat portiera dreapta fata si a dat atat pe una.


All times are GMT +2. The time now is 12:25.

- Copyright 2024 4Tuning