Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Cum sa le amplific? (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/388686-amplific.html)

ValyMk4 19-09-13 00:51

Cum sa le amplific?
 
Am difuzoare componente Powerbass s6c si nu stiu cum sa le amplific. Trag firele din amplificator in filtre ? Se amplifica si midbass si tweeterele ?

Mozzo 19-09-13 02:56

Re: Cum sa le amplific?
 
Tragi firele din amplif in filtru la IN(+ si -), tw la T(+ si -) si midbassul la W(+ si -)

ValyMk4 27-09-13 16:07

Re: Cum sa le amplific?
 
mai am o intrebare . Daca mai cumpar 1 set de tweetere pe fata le pot lega la filtrele de la componentele powerbass ?

LooSeR 30-09-13 07:53

Re: Cum sa le amplific?
 
filtrele in general sunt facute pt a compensa problemele de sunet a difuzoarelor, si pt a imparti sunetul in 2. Putine difuzoare au filtrele doar pt a imparti sunetul in 2.

S-ar putea sa pui tweeterul dar sa se auda prost sau sa iti taie frecventa de unde nu trebuie.

ValyMk4 01-10-13 00:17

Re: Cum sa le amplific?
 
nu inteleg ce vrei sa spui cu asta . "Putine difuzoare au filtrele doar pt a imparti sunetul in 2. "

omaigadlol 03-10-13 18:58

Re: Cum sa le amplific?
 
Cred ca se refera la faptul ca filtrele fac mai mult decat split (bagi un fir si ies 2), si anume pe firul de tweetere taie mediile, iar pe firul de medii taie inaltele.

ValyMk4 07-10-13 18:43

Re: Cum sa le amplific?
 
1 Attachment(s)
am reusit azi sa amplific usa de pe partea stanga (tweeter+midbass) cu un amplificator Hollywood HXA 20 .Amplificatorul scoate 2x100w RMS pe canal (2 canale) , eu am pus gain-ul la 50% si setarea pe FULL .

Firele din amplificator le-am legat la filtre pe IN+ si in- (ca in poza)

Pot spune ca se aude mult mai incet decat legate la cd player :( de ce?

suvi_xxx 07-10-13 23:46

Re: Cum sa le amplific?
 
da gain-ul mai tare.

ValyMk4 08-10-13 00:13

Re: Cum sa le amplific?
 
cat de tare ca la 50% dat is vreo 50 de wati nu? difuzoarele au 70w rms...

suvi_xxx 08-10-13 05:51

Re: Cum sa le amplific?
 
poti sa-l dai lejer la 75%, daca nu chiar full 100%

gandeste-te ca ampliful ala nu scoate exact cat e dat pe hartie, mai scade cativa W din eficienta lui, mai scade cativa si din faptul ca nu ai curent sa-i dai 14v si ajungi la o valoare cat de cat ok. Nu ai cum sa arzi difuzoarele decat daca le dai prea tare din player

gaby007 08-10-13 06:34

Re: Cum sa le amplific?
 
De ce nu mergi la un atelier care se ocupa cu asa ceva?Pentru 50 de lei risti sa arzi\strici ceva!

ValyMk4 08-10-13 20:12

Re: Cum sa le amplific?
 
doar am probat pe un amplificator care nu este al meu ca eram curios cum se aud amplificate ... :)

ValyMk4 11-10-13 12:50

Re: Cum sa le amplific?
 
Am uitat sa va intreb... cand amplific difuzoarele din cd player dau tot acelasi volum maxim , de exemplu la kenwood 21-22 nu?

Dragster 12-10-13 09:29

Re: Cum sa le amplific?
 
Quote:

Originally Posted by ValyMk4 (Post 5590507)
Am uitat sa va intreb... cand amplific difuzoarele din cd player dau tot acelasi volum maxim , de exemplu la kenwood 21-22 nu?

Volumul maxim este dat de cum se aude, daca nu distorsioneaza poti sa mai dai volum, dar eu zic sa reglezi amplificatorul in asa fel incat sa nu depasesti vol 22.....


All times are GMT +2. The time now is 14:46.

- Copyright 2026 4Tuning