Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Campionatul National de KARTING (https://forum.4tuning.ro/637-campionatul-national-karting.html)
-   -   Kart Home Made (https://forum.4tuning.ro/637-campionatul-national-karting/387550-kart-home-made.html)

zackyler 08-09-13 23:29

Kart Home Made
 
12 Attachment(s)
Salutare, postez si eu aici un mic proiect de garaj, dupa ce m-am plimbat cu kartul la mare, regretand ca nu am prins un rotax 123 in viteze... am zis sa incerc sa imi fac eu ceva acasa :)

Am inceput cu piesele de baza, pe spate o punte de atv cu tot cu sistemul intinzator lant, ca directie un ax de atv, volan sport luat de pe un urs de la dezmembrari auto de pe Bucuresti-Magurele, 2 bielete luate de pe la fier vechi, acum ceva timp am avut noroc si am gasit niste jante de kart la un baiat, scaun nu am gasit nimic, am incercat sa imi torn ceva din fibra, dar e provizoriu, din vitan mi-am luat cu 15 lei o centura, ca motor o sa folosesc un motor am6 49cmc din fabrica, cu mici modificari, iar pentru cadru am optat pentru o bara de o25 1.5mm grosime, si o sudura electrica.

O sa las pozele sa vorbeasca si o sa revin pe parcurs cu completari :) astept fuzete pe fata cu frana disc si ma gandesc sa fac frana pe disc fata sa actioneze pe ambele roti dar si doar pe una.

Sunt receptiv la critici, sugestii !

zackyler 10-09-13 22:56

Re: Kart Home Made
 
10 Attachment(s)
azi am lucrat la toba, am prins rezervorul, am facut 2 pedale si am montat centura

Radu_Toretto93 15-09-13 18:04

Re: Kart Home Made
 
Pana acum este superb.

Ai grija insa la doua chestii importante. Sa realizezi bine sudura pentru ca de multe ori sudura asta cu electrod invelit te inseala. Raman multe rosturi pline cu zgura si ai impresia ca a iesit bine. La trepidatii s-ar putea sa ai unele surprize (sa ramai fara puntea spate de ex :)).
Apoi, ai grija sa aliniezi corect motorul cu puntea si sa nu intinzi lantul la maxim. Daca nu este aliniat corect, va aparea uzura in primul rand pe pinioane, apoi intre axul cutiei de viteze si lagarele (rulmentii) corpului cutiei.

Mult succes.

zackyler 15-09-13 23:26

Re: Kart Home Made
 
stiu ce zici, sudura e ok, curat mereu zgura inainte sa mai incarc, nu se compara cu autogenul dar.. atat pot sa fac in garaj.

cat despre cadru, nu ramane asa.. ca nu rezista la cea mai mica inferioara, cadrul este sudat cat sa tina piesele pana ma hotarasc cum raman asezate etc, iar la final se da totul jos, se "rigidizeaza" se vopseste si dupa.. plug & play

puntea spate o sa fie mult mai bine prinsa, si o sa aibe prindere direct chiar si pe motor, sper sa fie gata zilele astea, sa pun poze, ca am mai lucrat la directie, mai trebuiesc facute prinderile pe motor, centrat, si la faza cu lantul o sa tin cont, merci frumos :) in sfarsit cineva care mai scrie si pe forum..

zackyler 20-09-13 00:12

Re: Kart Home Made
 
10 Attachment(s)
mi-au venit fuzetele, am niste bielete de atv reglabile, am taiat un cadru de scuter ca sa imi fac partile alea curbate de la volan, prezoane pe flanse etc, las pozele sa vorbeasca


All times are GMT +2. The time now is 14:07.

- Copyright 2024 4Tuning