Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Montare turometru (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/3849-montare-turometru.html)

Sc0OTeR 27-02-05 20:48

Montare turometru
 
Am o trompeta de Ascona C de 1.6 carburator si masina nu are turometru. Ma bate gandul sa-i montez unul sa vad in cate 7000 de ture merge :twisted: . Intrebarile mele sunt daca se potriveste orice turometru, adica de la o masina de alta marca sau merge pus doar de Opel si unde se conecteaza firele pt a-mi arata turatia.

As aprecia sa posteze cineva un link cu turometre aftermarket, deci de alea ce sa monteaza pe bord sa vad si eu niste preturi si sa vad daca merita sa iau unu de ala 8)

Multumesc anticipat :bunch:

cioli17 27-02-05 20:56

tragi +-u de la turometru pe bobina de inductie si ar trebuii sa mearga ? :)

Corse 27-02-05 21:05

si unul dintre linkurile dorite: http://www.performancedepot.com/allc...rch=CAT_SEARCH

eu zic ca nu are rost sa dai banii pe unu deala aftermarket. mai bine mergi la un schrot (sau cum se scrie :oops: ) si gasesti un turometru de la un opel, sau alta masina daca merge pus, si i-l cumperi la un pret de nimik. decat sa dai 53 $. think about it. pt ce vrei tu sa faci cu ascona aia, nu are rost sa iei un turometru scump.


ah da si daca vrei sa mai cauti, da-i un search pe google: \"rev counters\" si sigur vei gasi mai multe

ZanDer 27-02-05 21:29

nici eu nu am avut turometru si miam zis sami tzip shi io unu ... ghici de la ce masjina ... de la lada :D am dat 200.000 pe el ... io zic ca so meritat ... a da si am mai dat 100.000 la un tip sa mil lege...cam atat...

Sc0OTeR 27-02-05 21:36

Si l-ai bagat in tabloul de bord sau l-ai pus direct pe bord :?: Cu ce l-ai prins :?: Merita pt 30 de lei grei :wink:

cioli17 28-02-05 15:14

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"ZanDer\"
nici eu nu am avut turometru si miam zis sami tzip shi io unu ... ghici de la ce masjina ... de la lada :D am dat 200.000 pe el ... io zic ca so meritat ... a da si am mai dat 100.000 la un tip sa mil lege...cam atat...

cum l-ai legat :shock: ???

georgeb 28-02-05 15:17

cu sfoara de canepa ... tu cum crezi ca l-a legat .

cioli . mai usor cu offtopicurile. si provocarile la offtopic

cioli17 28-02-05 16:30

ce ma ? ce vrei ? am intrebat cum l-a legat , nu stiu sigur daca merge pur si simplu sa tragi un + pe bobina de inductie .
De ce te bagi in seama aiurea ?
De la o vreme am observat o gramada de moderatori care nu au nici o treaba , desii incepea sa imi placa de tine ca ai sters o gramada de posturi :D :wink :roll:

Catalyn 28-02-05 20:35

turometru
 
daca vrei turometru iti recomand sa cauti la dezmembrari ceasurile de la Ascona C de 2.0i sau 1.8i...au turometru..problema e cu cablu de kilometraj care in cazul ceasurilor cu turometru e mai lung cu citiva cm fata de cel fara turometru si cu kilometrajul pe centru...referitor la instalare majoritatea masinilor opel model mai vechi sunt precablate de fabrica iar tu trebuie doar sa infigi un papuc in plus in spate la noile ceasuri...daca nu ma insel culoarea verde are firul cu pricina si trebuie sa il gasesti in mufa principala de la ceasurile tale si...neconectat

ZanDer 28-02-05 22:13

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Si l-ai bagat in tabloul de bord sau l-ai pus direct pe bord :?: Cu ce l-ai prins :?: Merita pt 30 de lei grei :wink:

nu lam bagat in tabloul de bord ... bordu meu ii mai patratzos si lam putut prinde f usor deocamdata cu niste suruburi ... da o sa ii fac un suport din fibra d sticla ... a sa caut o poza ca acuma nam gasit ...

Gabi_323i 28-02-05 23:53

turometrul trebuie sa fie de la o masina cu motor in 4 cilindri; are 3 borne : +, - si excitatia de la bobina care este firul care duce in aprindere sau in distribuitor

Catalyn 01-03-05 09:36

turometru
 
ca sa fie simplu schimba ceasurile cu altele de la una cu turometru...nu trebuie decit sa mufezi...

darkager 01-03-05 10:43

erau intr-un timp turometre pentru dacie .... am vazut pe o 1300 pus pe bord... dar nu stiu daca mai gasesti asa ceva eventual numai la dezmembrari :?

COObra 01-03-05 10:50

2 Attachment(s)
adica ceva in genul asta? :lol:
al meu are 4 fire...unul de +, unul -, unul de la bobina si unul pt lumina..
cat dati pe el?

Sc0OTeR 01-03-05 15:28

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"COObra\"
adica ceva in genul asta? :lol:
al meu are 4 fire...unul de +, unul -, unul de la bobina si unul pt lumina..
cat dati pe el?


E de vanzare? E de ala pt 4 cilindrii? Cat ceri pe el?

PS: Multumesc la toti pentru ajutor :wink:


All times are GMT +2. The time now is 14:04.

- Copyright 2024 4Tuning