Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   DACIA SPORT vs E21 vs Super nova ! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/383793-dacia-sport-vs-e21-vs-super-nova.html)

SST 06 02-08-13 13:39

DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Vreau sa achizitionez una din modele de mai sus pentru reconditionare ! In momentul cand masina v-a fi gata de drum v-a incepe al 2-lea proces si anume procesul de tuning ! Vreau sa scot niste caluti ( 150 prima data ) din ea ! Mie unul imi plac toate cel mai mult imi place E21 insa vreau mai multe sfaturi ! si la sfarsit de poll aceea v-a fi aleasa ! Argumentati de ce va rog !

crywolf 02-08-13 19:40

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Nu pune E21 cu SuperNova in aceeasi oala ca nu au treaba.
Dacia 1300 poate fi o masina faina, cu multa munca.
E21 deja este o masina faina, deci mai putina munca. 323i ar fi o masina super. Daca insa iei un E21 si arunci pe el motoare de pisica, urs sau alte animale, atunci scade valoarea masinii.
Eu momentan caut un E21 in mintile lui dar sub pret de 3000 nu am gasit. Si nici la 3000 nu arata cine stie ce.

SST 06 02-08-13 21:07

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
3000 lei sau 3000 euro ? ca daca se discuta de suma in euro atunci asteptarile mele sunt mari eu vreau sa ofer undeva la 2000 lei maxim pe ceva care sa NECESITE reconditionare ! Am luat in vizor un E21 america (cu faruri patrate ) nu stiu insa cum sa conving propietarul sa mi-o inmaneze si nu stiu nici de ce acte am nevoie sa o inmatriculez o vreau pe numele meu !

SST 06 03-08-13 00:07

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
MULTUMESC PT VOTURI INSA ARGUMENTATI VA ROG !

Giully4u 03-08-13 00:27

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Tu vrei masina de "dooj dă mileoane" si vrei si 150 de cai? Ia-ti gandu` de la dacii...

SST 06 03-08-13 00:47

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5540936)
Tu vrei masina de "dooj dă mileoane" si vrei si 150 de cai? Ia-ti gandu` de la dacii...

depinde ce intelegi tu prin a vrea eu vreau una pentru reconditionare apoi sa o aduc in stagiul de 150 cp au fost dacii si de 200 cp oricum daciile nu sunt facute sa suporte atat insa se poate.... Eu ma axez foarte mult pe e21 !

Giully4u 03-08-13 00:49

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Probabil ca nu iti dai seama cati bani o sa manance pt reconditionare, ca sa nu mai spun ca pentru a o duce in 150-200 de cai trebuie neaparat swap de motor. Daca vrei sa bagi de 5 ori mai mult in ea decat dai pe ea, multa bafta. Daca nu, trezeste-te.

onucku 03-08-13 08:53

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Poate ma pripesc dar judecand dupa poza de la avatar,faptul ca detine un scuter (yamaha aerox) si scrie blogpsot ( nu blogspot) si ca pare ca vorbeste in necunostinta de cauza asta e inca un pusti aflat la pubertate cu vise umede despre dacii cu sute de cai putere.Daca ma insel,scuzele mele....

SST 06 03-08-13 10:05

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Te inseli ! Spre rusinea mea ( si stiu ca e de mult ) greseala din semnatura chiar nu am observat-o ! Ma gandesc , oare tu chiar nu ai gresit la tastatura niciodata ? :confused2 faptul ca pana acum mi-am trecut timpul cu un scuter nu vad care ar fi problema.... sa ai un scuter nu inseamna neaparat sa ai 17 ani..:lalala:..In fine se poate discuta pe tema subiectului sau rog un moderator sa il inchida ? E un forum auto tuning deci discutam de tuning ! Rai sunt unii...

crywolf 03-08-13 10:19

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Vorbesc in EUR. BMW E21 este cel mai greu de gasit in mintile lui, pentru ca majoritatea au ajuns la Remat, Rabla sau eu avut proprietari care au trantit un milion de tuningareli pe ele.
BMW ar fi cea mai buna alegere, dar la 2000RON o sa gasesti vreo ragalie cu carosa pe chituci. Fain proiect, dar daca nu ai buzunarele cat sacul (si pline), cunostinte avansate de mecanica (nu ca mine, prapadus :) ), timp, rabdare si garaj utilat, mai bine lasa ca nu o sa iasa nimic.
E drept, si eu ma emotionez (inca) la emisiunile cu masini vechi, readuse la viata. Dar sa nu uitam ca alea sunt emisiuni televizate, si in spatele la ceea ce se prezinta sunt inca multe altele care nu se prezinta (exemplu : nu prea am vazut multi sa refaca motoarele, ci pun motoare noi sau trimit motoarele la reparat/preparat).

Totusi, nu stiu ce varsta si ce cunostinte de mecanica ai, dar atat timp cat pui BMW E21 cu SpaNOVA in aceeasi oala, cred ca scriu cam degeaba.

SST 06 03-08-13 11:54

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Am 20 de ani nu am pus in aceasi oala sunt doua marci , doua tari si doi fabricanti total paraleli ! Cunostinte in mecanica nu am cine stie ce (la modul ca aeroxul mi -am facut singur cap coada si la motor credeti-ma ca chiar a iesit ceva) ! Stiu ca "bemveu" e alta mancare de peste dar sunt dispus sa invat ! Nu o sa fac singur multe la motor dar cine o sa ma ajute daca o sa fiu ajutat o sa stau si o sa fur de la el cat pot...! Banii...pe vremea asta doar parlamentarii au ce ai spus tu acolo dar sunt tanar fara obligatii si in altceva nu am de bagat bani ! Iti dai seama ca la 2000 lei iau o rapciuga am spus de N ori ca vreau ceva sa reconditionez ce rost are sa dau mi de euro pe o masina care e deja gata sa i fac topic si sa se laude fostul propietar pe el cu ce afacut la masina...Nu mai stiu cum sa ma fac inteles !

Iar in poll am pus dacia sport deoarece este un model lafel de rar si o baza cat de cat buna pentru un proiect ! Supernova mi-as dorii sa realizez o tractiune spate cum a fost supernova din 2008 sau 2009 nu mai stiu anul... ! Iar E21...masina mea de suflet...!

Se poate inchide oricum m-am convins sper sa revin cat de curand cu E21-ul pe care vreau sa il iau !

crywolf 03-08-13 12:04

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Nova cu tractiune spate ? :) asa de ce nu te apuci de un sasiu tubular, caroserie de fibra si motor de motocicleta ? Macar iese ceva masina de curse.
Repet : faptul ca pui in aceeasi oala (ca vrei sa te decizi) intre Nova si BMW E21 arata faptul ca nu prea stii ce vrei. De ce nu Ford Sierra ? Mai exact, ori vrei masina veche (oldschool sau cum dreaq le mai zice la rapciugi) ori o masina nu stiu de care pe care sa o modifici cum vrei tu. E21 trebuie reconditionat, Nova trebuie tunata. Sunt doua concepte diferite.
Dar repet, reconditionarea unei masini inseamna muuulti bani. Tractiunea spate la Nova e vis-eu unul stiu pe nimeni sa fi facut asa ceva. Poate o fi careva, dar nu stiu eu si daca a reusit sa o faca functionala, jos basca in fata lui.

PS : e un golf II cu motor de 2,5 24V de BMW si tractiune spate. ca si idee, vrea vreo 15,000 pe el :) si nu e nici pe departe inmatriculabil (masina de drift). Ca si alt exemplu : amic de al meu care a cumparat ultima Manta de la mine si acu se chinuie sa o termine si daca iti spune la ce sume a ajuns pana acum, te doare ficatul instantaneu. Nu o spun cu rautate, o spun din prisma unui pasionat de fiare vechi care a adunat la un moment dat mai toate Mantele de prin Romania si pana la urma, din lipsa de bani, timp si pricepere, nu a iesit nimic. Si sincer, sunt si oarecum satul de 2 ore somn pe noapte, serviciu si dupa aia zacut cu lampa pe sub masini.

Lucian MC 03-08-13 13:03

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
In primul rand ceea ce vrei tu nu se va realiza cu bani putini. Nici macar 3000 de euro nu iti ajung la ceea ce doresti tu sa faci daramite 3000 de lei.
Sa incepem cu inceputul:150 de cai pe o masina mai veche de 20 de ani care a fost proiectata sa mearga cu maxim 100 de cai si in timp mai intervine si rugina,proprietari idioti care sudeaza electric sau cu autogen pete de rugina samd . Mda suna bine daca nu tii la viata ta sau mai suna bine daca ai un mester foarte bun in facut custi de protectie si alte minunatii care nu vor fi usor omologabile si vor necesita multi bani pe care tu sigur nu ii ai ca sa ii bagi intro masina.
In al doilea rand orice masina trebuie luata dupa gustul fiecaruia:eu spre exemplu sunt pasionat de Daciile Sport mai ales ca a fost prima mea masina dar nici un e21 nu mi-ar displace . La ambele masini avand in vedere vechimea lor si faptul ca sunt din ce in ce mai rare as merge pe conceptul de restaurare cu modificari specifice anilor respectivi la exterior si un interior facut de la 0 comfortabil cu o linie clasica. La dacia nova sau supernova nu tio recomand pentru ca sunt cunoscute ca fiind masini cu baza slaba ce ruginesc usor si au multe probleme dar nici daciile vechi nu sunt mai de soi sau e21 fiind masini vechi si oricand pot aparea probleme si sa iti faca bugetul scrum usor.
Credema din experienta a cateva zeci de masini ce au trecut pragul la mine si au plecat e mai bine la varsta ta sa lasi nfs-urile avand in vedere ca esti tanar nu ai nevoie de 200 de cai ca sa iti impresionezi gagicile . Ia intai si stapaneste cum trebuie minim 50 de la dacie (in timp mai mor din aia 64) si dupa aia progreseaza usor la masini mai puternice. Desi am permis de 4 ani si ceva fiind si eu tanar(22 de anj) prima masina peste 150 de cai proprietate personala de abia anul asta mi-am achizitionato fiind un opel calibra care vreau sa il modific si sa il duc in 250 de cai progresiv. Sunt destui teribilisti ce ingroasa numarul victimilor in spitale si ii baga pe altii in spitale sau mormant!

SST 06 03-08-13 13:21

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Daca tu la 20 de ani mai jucai NFS e problema ta... Am spus ca in principiu masina pe care o caut este E21 dar vad ca eu " nu scrieste romaneste " pentru toti E21 FRATE RECHIN SAU BMW 323 cum vreti voi E21 mi-ar placea sa achizitionez ! Sa bag bani in el 10 000 de euro ca sa iti fac tie in ciuda sa il aduc pe linia de plutire adica sa poti sa iesi cu ea pe strada fara sa te gandesti ca intr-o secunda poti sa ai gaura in poda ca in flinstone... Apoi sa imi iau o toba un motor o admisie ! Ai inteles ? Pana la urma daca mai apar 2-3 "destia" o sa fac un desen sa il pun.... Spirit de turma a zis unu ca e "bai" si s-au apucat toti... Raman la rechin si "." !

P.S : nu toti sunt teribilisti si omoara lumea pe strada ! Pot sa vreau si 500 de cp daca omor pe cineva ( desii nu cred ) i omor pe constiinta mea si pe libertatea mea nu a ta nu a lui x nu a lui y...Si eu am permis de 2 ani si tot de atunci am mai si condus... i30 1.6 16 v !

onucku 03-08-13 13:55

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 5541175)
Daca tu la 20 de ani mai jucai NFS e problema ta... Am spus ca in principiu masina pe care o caut este E21 dar vad ca eu " nu scrieste romaneste " pentru toti E21 FRATE RECHIN SAU BMW 323 cum vreti voi E21 mi-ar placea sa achizitionez ! Sa bag bani in el 10 000 de euro ca sa iti fac tie in ciuda sa il aduc pe linia de plutire adica sa poti sa iesi cu ea pe strada fara sa te gandesti ca intr-o secunda poti sa ai gaura in poda ca in flinstone... Apoi sa imi iau o toba un motor o admisie ! Ai inteles ? Pana la urma daca mai apar 2-3 "destia" o sa fac un desen sa il pun.... Spirit de turma a zis unu ca e "bai" si s-au apucat toti... Raman la rechin si "." !

P.S : nu toti sunt teribilisti si omoara lumea pe strada ! Pot sa vreau si 500 de cp daca omor pe cineva ( desii nu cred ) i omor pe constiinta mea si pe libertatea mea nu a ta nu a lui x nu a lui y...Si eu am permis de 2 ani si tot de atunci am mai si condus... i30 1.6 16 v !

Fara suparare,pentru mine n-ai nici o credibilitate.Nici legat de ce ai condus,nici ca ai habar in ce te bagi,nici ca ai banii si cunostintele sa duci la bun-sfarsit ceea ce ti-ai propus.Am vazut prea multi din astia care viseaza cu ochii deschisi.Mult succes oricum !

SST 06 03-08-13 14:53

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Mersi fain pentru urare ! Nu am nici un interes sa am credibilitatea ta !

crywolf 03-08-13 14:58

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Men, eu nu am spus ca nu se poate Dacie cu tractiune spate, am spus ca nu stiu pe cineva sa fi facut asa ceva. Toate link puse de tine duc la niste topicuri unde lumea vb teoretic ce se poate face. o poza cu un Renault 12 hidramat din cate imi dau seama, un NE trantit pe carosa de Dacie si o poza cu o punte spate montata pe Dacie. Masina functionala si performanta stii pe undeva ?
Ca si chestie, a fost Dacie Liberta 4x4. Te las pe tine sa descoperi ce regretat pilot s-a dat cu ea in CNR :) avea sistemul de Aro 10 adaptat. Insa asta a insemnat greutate suplimentara si pierdere de putere pentru motorasul ala de 62CP. Asa ca .... vorba unui amic, nu e pont.
Daca pui tractiune pe spate la o masina, inseamna ca ai si nevoie de ea. Mai exact cai putere, cuplu, etc. Altfel, doar de dragul realizarii tehnice ..... e si asta o chestie dar nu prea ii vad rostul.
Ca si alta chestie, a fost construit si un Olticit cu motor central, Dacie cu motor central (toate masini de curse din anii '80). Daca vrei racheta cauta informatii despre Dacia lui Nicu Grigoras.
Insa, ca sa revenim cu ambii craci pe pamant, Dacie cu tractiune spate este pentru tine cel putin, un proiect irealizabil. In afara de decuparea planseului, o parte importanta este proiectarea si realizarea sistemului de prindere a puntii spate. Plus de asta, cardanul taiat trebuie ECHILIBRAT si nimeni din Romania nu face asta bine (pe la Rune ar fi ceva varianta dar nu pun mana in foc).
Motoare puternice pe Dacie : stiu ca s-au pus si se poate pune orice motor si orice transmisie pe orice masina, cu bani si pricepere. Pana si Hemi se poate pune pe Oltcit :) poate si pe Lastun dar nu cred ca incape. Problema vine iar la nivel de prinderi, adaptari si masina nu mai este legala 100%. Motoare potrivite ar di 1,8 16V de pe Renault sau Golf, sau 1,4 turbat de pe R5. Alternativ, 1,4 Alpine de pe R5. Astea sunt idei mai pamantene.

Dar repet, dupa replicile date cu 10,000EUR bagati in ciuda nu stiu cui, NFS si alte gargariti, e clar ca ne cam racim toti gura de pomana asa ca te las, ma duc la pescuit de pastravi :)

PS : daca esti decis totusi sa te apuci, cumpara masina si demonstreaza ca vrei, poti si atunci o sa primesti si ajutor. Pana atunci, discutie sterila de sambata dupaamiaza. Pescuitul de pastrav suna mai atractiv :) Weekenda' faina.

DanSGH 03-08-13 16:20

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by crywolf (Post 5541243)
Ca si chestie, a fost Dacie Liberta 4x4. Te las pe tine sa descoperi ce regretat pilot s-a dat cu ea in CNR :) avea sistemul de Aro 10 adaptat. Insa asta a insemnat greutate suplimentara si pierdere de putere pentru motorasul ala de 62CP. Asa ca .... vorba unui amic, nu e pont.

Salut, din cate stiu eu n-a existat asa ceva! Dar daca ai mai multe informatii ... poate imi trimiti un mesaj privat cu ele sa le postez pe pagina https://www.facebook.com/dacia.liberta

Si ca sa fiu si la subiect, o dacie sport fara 5000€ n-o faci cum trebuie, iar intr-un e21 intra cu siguranta mult mai multi bani!

P.s. supernova iese din discutii.

RVL 2000 03-08-13 16:25

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Poate nu e spirit de turma, poate asa vede toata lumea problema.
Eu daca as fi avut 200cp la 20 de ani aveam mari sanse sa o comit, poate tu esti mai linistit dar daca ai fi nu stiu de ce ai vrea puteri din astea.
Si eu am visat la "dacie cu motor de bmw" cand am inceput sa fac bani mi-am dat seama ca pasiunea trece si prin stomac si brusc valoarea banului scade, adica fac acum bani mai maulti decat in visele mele cela mai frumoase de acum 10 ani dar tot nu-mi ajung.
Acum esti inflacarat cand o sa fi pe cont propriu o sa fie cu totul altfel.

Nu te lua si de mine ca iti zic prieteneste.

P.S. Daca ai surse de venit asigurate e cu totul alta poveste si iti doresc succes!

SST 06 03-08-13 17:27

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by crywolf (Post 5541243)
Men, eu nu am spus ca nu se poate Dacie cu tractiune spate, am spus ca nu stiu pe cineva sa fi facut asa ceva. Toate link puse de tine duc la niste topicuri unde lumea vb teoretic ce se poate face. o poza cu un Renault 12 hidramat din cate imi dau seama, un NE trantit pe carosa de Dacie si o poza cu o punte spate montata pe Dacie. Masina functionala si performanta stii pe undeva ?
Ca si chestie, a fost Dacie Liberta 4x4. Te las pe tine sa descoperi ce regretat pilot s-a dat cu ea in CNR :) avea sistemul de Aro 10 adaptat. Insa asta a insemnat greutate suplimentara si pierdere de putere pentru motorasul ala de 62CP. Asa ca .... vorba unui amic, nu e pont.
Daca pui tractiune pe spate la o masina, inseamna ca ai si nevoie de ea. Mai exact cai putere, cuplu, etc. Altfel, doar de dragul realizarii tehnice ..... e si asta o chestie dar nu prea ii vad rostul.
Ca si alta chestie, a fost construit si un Olticit cu motor central, Dacie cu motor central (toate masini de curse din anii '80). Daca vrei racheta cauta informatii despre Dacia lui Nicu Grigoras.
Insa, ca sa revenim cu ambii craci pe pamant, Dacie cu tractiune spate este pentru tine cel putin, un proiect irealizabil. In afara de decuparea planseului, o parte importanta este proiectarea si realizarea sistemului de prindere a puntii spate. Plus de asta, cardanul taiat trebuie ECHILIBRAT si nimeni din Romania nu face asta bine (pe la Rune ar fi ceva varianta dar nu pun mana in foc).
Motoare puternice pe Dacie : stiu ca s-au pus si se poate pune orice motor si orice transmisie pe orice masina, cu bani si pricepere. Pana si Hemi se poate pune pe Oltcit :) poate si pe Lastun dar nu cred ca incape. Problema vine iar la nivel de prinderi, adaptari si masina nu mai este legala 100%. Motoare potrivite ar di 1,8 16V de pe Renault sau Golf, sau 1,4 turbat de pe R5. Alternativ, 1,4 Alpine de pe R5. Astea sunt idei mai pamantene.

Dar repet, dupa replicile date cu 10,000EUR bagati in ciuda nu stiu cui, NFS si alte gargariti, e clar ca ne cam racim toti gura de pomana asa ca te las, ma duc la pescuit de pastravi :)

PS : daca esti decis totusi sa te apuci, cumpara masina si demonstreaza ca vrei, poti si atunci o sa primesti si ajutor. Pana atunci, discutie sterila de sambata dupaamiaza. Pescuitul de pastrav suna mai atractiv :) Weekenda' faina.


ok cum spui tu...totusi trebuia sa citesti tot ca sa si intelegi ceva ! " bafta la pescuit !


Quote:

Originally Posted by DanSGH (Post 5541286)
Salut, din cate stiu eu n-a existat asa ceva! Dar daca ai mai multe informatii ... poate imi trimiti un mesaj privat cu ele sa le postez pe pagina https://www.facebook.com/dacia.liberta

Si ca sa fiu si la subiect, o dacie sport fara 5000€ n-o faci cum trebuie, iar intr-un e21 intra cu siguranta mult mai multi bani!

P.s. supernova iese din discutii.


cand te bagi in asa ceva tre sa fi si constient nu ma asteptam sa termin intr-o suma de 500 ron... sunt altii care au bagat "peinspe mii" de euro"

Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5541288)
Poate nu e spirit de turma, poate asa vede toata lumea problema.
Eu daca as fi avut 200cp la 20 de ani aveam mari sanse sa o comit, poate tu esti mai linistit dar daca ai fi nu stiu de ce ai vrea puteri din astea.
Si eu am visat la "dacie cu motor de bmw" cand am inceput sa fac bani mi-am dat seama ca pasiunea trece si prin stomac si brusc valoarea banului scade, adica fac acum bani mai maulti decat in visele mele cela mai frumoase de acum 10 ani dar tot nu-mi ajung.
Acum esti inflacarat cand o sa fi pe cont propriu o sa fie cu totul altfel.

Nu te lua si de mine ca iti zic prieteneste.

P.S. Daca ai surse de venit asigurate e cu totul alta poveste si iti doresc succes!

Frate eu nu ma iau de nimeni insa toti in loc sa explice omeneste si frumos au inceput sa ma atace parca as fi sigurul novice care deschide un thread d'asta ! Cred ca e mai frumos si inspiri mai mult spirit de colectivitate daca ajuti omul si i spui cu frumos'u anumite chestii parerea mea ! Nu am comparat modelele de mai sus intre ele ! Am pus vs. vs. vs. pentru ca imi doresc o masina de zi cu zi si una cand vin de la faculta sa ma imbrac de "scandal" sa cobor si sa ma apuc sa demontez sa curat inlocuiesc pana o aduc la linia de plutire ! Vreau din rasputeri sa ma opresc din a mai posta in topicul asta si regret ca l-am facut pentru ca nu a fost inteleasa ideea mea insa nu ma pot abtine cand vad anumite posturi... De acum am sa tac si am sa astept sa treaca timpul sa gasesc ce vreau sa aduc acasa si restul cancan....



P.S: Despre liberta....din fericire am una in spatele blocului si vecinu imi este prieten....

john17 03-08-13 17:51

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Daca tu gasesti in demersul tau un E21 care sa nu indeplineasca toate criteriile tale - de ex sa nu-l poti inscrie pe numele tau, buba la acte/serii de ex - dar sta cat de cat laolalta si nu e caroseria pesmet, fara motor sau/si alte piese sub 2000 ron, da-mi de veste ca il iau eu!
In loc de comision promit sa te invat una-alta despre masini. Parol, vorbesc cat se poate de serios!

Putifer2 03-08-13 18:36

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Dacie cu peste 150 de cai...o sa ramana de ea decat caroseria ca in rest trebuie sa o faci de la 0....si iti spune asta cineva care vrea o 1300 cu motor de corvette de 800 de cai...asa ca...tot in apele astea ma scald

Putifer2 03-08-13 21:39

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by shoby13 (Post 5541383)
vrei sa pui motor de corvette pe 1300 ? Adica ? :

Exact...un 6000 cmc....6162 ca sa fiu mai exact.
Initial ma gandeam la LS1...dar LS3 promite mai mult.

Lucian MC 03-08-13 22:06

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Baietel stai linistit ca multi sunt ca tine cu idei preconcepute despre mecanica si caroserii pana dau cu curu de greu. Eu ti-am dat sfaturi din experienta personala. Un prieten de familie de la care am achizitionat in 2009 cand mi-am luat permisul un cielo (are topic facut de mine si poti sa il vezi fara probleme . este un cielo alb din 2006 care intre timp a ajuns la taicamiu sa il conduca) avea la momentul respectiv un subaru wrx care mil doream foarte mult si l-am intrebat daca e de vanzare. Tipul din bun simt mi-a zis ca nui de vanzare si ca nu imi recomanda deoarece el dupa 20 de ani de sofat inca nui stie tot ce e in mintile masinii . Ma lasat sa ii conduc subaru wrx al lui care avea destui caluti (desi nu mai tin minte date exacte era adus din germania si avea peste 500 de cai fiind modificat acolo) si sincer intr-o curba oarecare era relativ umed si cu sistemele de securitate (abs,esp si toate rahaturile electronice dezactivate) m-am putin dus ca saniuta norocul meu fiind ca era strada destul de lata si prietenul de familie langa mine sa ma redreseze. Nu esti un as la volan la varsta ta si daca vrei sa fii as ia si fa o scoala de pilotaj si alte lucruri utile. Nu te da mare inteligent pentru ca nu vei reusi si asculta si de sfaturile altora. Toti aproape de aici am inceput ca tine si au fost multi si vor mai fi care se vor da mari si vor face un mare 0 cat timp nu vor asculta. Ca fapt divers este o dacie sport facuta cu motor de bmw 318 is cu autoblocant si ii gasesti topicul aici dar sta de cateva luni bune din cate stiu din cauza echilibrarii cardanului(nu am mai tinut legatura cu proprietarul si recent deschizandusi service nu mai are timp de conversatii asa de mult) deci daca vrei se poate dar proprietarul respectiv daduse doar pe un set de jante gotti 1000 euro deci mai mult nu iti zic .

Putifer2 03-08-13 22:47

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Doamne ce gandire de tara de mana a 3-a puteti sa aveti...
La noi in Romania, daca cineva vrea o conversie de la FWD la RWD, sau un swap de motor...va uitati la el ca la Satana..de parca cine stie ce mare apogeu ingineresc vrea sa depaseasca.......pe cand in State, aia ar fi in stare sa puna reactor nuclear in loc de motor.
Terminati cu cacaturi deastea conservatoare...ca e opusul progresului...
Cand a fost SGM-ul la inceput...cati se cacau pe ei de ras..cati il luau la misto?....pana a terminat masina si le rupea coada la pisici pe la orice cursa.
Tot ce ati scos pe gura pana acum au fost decat sfaturi contra proiectului....dar unul sa dea un sfat pertinent nu am vazut...o indrumare pe partea de mecanica, piese...nimic ma..nimic...doar gura e de voi

Lucian MC 03-08-13 23:06

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Nui faza de regres Putifer2 nu intelege gresit. In primul rand trebuie sa stii ce sa ceri de la un grup ca sa poti avea un raspuns adecvat. In al doilea rand sa nu uitam ca in strainatate sunt alte posibilitati financiare si aproape orice rahat este omologabil mult mai usor si ieftin decat in romania comparativ cu salariile. Nu am afirmat niciodata ca este ceva imposibil dar este greu sa gasesti mesteri buni si autorizati. Multe dintre lucrurile pe care le vrea el daca are scule si spatiu le poate face de unul singur dar nui un loc unde sa te dai mare aici. Trebuie sa discutam civilizat.

Putifer2 03-08-13 23:33

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Lumea traieste cu impresia ca fata de alte state noi castigam putin. Nu este adevarat...in fiecare stat lumea castiga exact la fel....doar ca nu se calculeaza castigul intre state ci direct proportional cu economia.
Tu daca te duci sa muncesti in Italia si faci 10.000 de euro intr un an...pai ti se pare mult deoarece ii aduci in Romania..ca pentru Italia nu sunt bani multi.
Si iti dau dreptate la capitolul mesteri...mecanici ce pot face o astfel de conversie sunt putini...mai putini sunt cei autorizati de care o sa ai nevoie sa treci RAR ul.
Bine...ca daca vrei sa ai 200 de cai pe o dacie facuta in curte cu un aparat de sudura si o sticla de Timisoreana langa tine...si sa mai mergi si cu ea in siguranta pe strada..sigur o sa sfarseste la Stiri.

john17 04-08-13 09:31

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Mie unul imi plac provocarile si proiectele indraznete, dar ma ia capul cand vad cati "specialisti" care habar n-au isi dau cu parerea sau, mai rau, sunt autorizati. Uitati-va imprejur cate proiecte de anvergura au fost finalizate si cate au murit inainte de a se naste. Nu mai zic de greseli elementare la masini in care s-au investit bani grei. Ca sa faci ceva de genul ai nevoie de cunostinte tehnice mult peste medie, spatiu, timp, vointa, scule si bani! Nu neaparat enumerate in ordinea importantei. Entuziasmul e bun dar nici pe departe suficient, iar cand nivelul aspiratiilor depaseste cu mult posibilitatile nu va rezulta decat dezamagire.
Unul din cei care au postat aici imi sugera pe privat sa-mi fac scoala de mecanici. Lucrand cateva zeci de ani in domeniu, cam la toate nivelele, am fost extrem de dezamagit de numarul mic al celor care intr-adevar stiu sau au macar dorinta de a invata... In general se viseaza rachete, "pun turbina, "arunc sus un motor de tz cai" etc, dar oamenii nu inteleg de ce fierbe bmw-ul dupa ce i-au scos termostatul.
Dacia rwd se poate face, dar sa mor daca ii vad alt rost in afara de exercitiu tehnic.

Putifer2 04-08-13 10:59

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
De ce Dacia RWD?....cam cum te ai simti daca ai fi probabil singurul din Romania care face cerculete si drifturi cu Dacia, eventual un mic burnout?....te ai simti bine...da..si eu.

DanSGH 04-08-13 11:05

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by Putifer2 (Post 5541805)
De ce Dacia RWD?....cam cum te ai simti daca ai fi probabil singurul din Romania care face cerculete si drifturi cu Dacia, eventual un mic burnout?....te ai simti bine...da..si eu.

Crezi ca ai nevoie de RWD?!

https://www.youtube.com/watch?v=lp_W3qC3jPY

https://www.youtube.com/watch?v=_Co7ODAqN1c

https://www.youtube.com/watch?v=3qbiBkWU6ig

https://www.youtube.com/watch?v=8PiClBit-GM

https://www.youtube.com/watch?v=1RwOdmg98SA

DanSGH 04-08-13 11:11

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 5541326)
cand te bagi in asa ceva tre sa fi si constient nu ma asteptam sa termin intr-o suma de 500 ron... sunt altii care au bagat "peinspe mii" de euro"

P.S: Despre liberta....din fericire am una in spatele blocului si vecinu imi este prieten....

Eu cand am zis suma aia de 5000€ n-am zis-o ca sa ma aflu in treaba, uite https://www.facebook.com/media/set/?...1662404&type=3

Despre Liberta, intrebare a fost pentru cel care a spus ca a existat Liberta 4*4, dar eu cred ca a facut o confuzie, intr-adevar a existat o dacie 4*4 de raliu, am atasat o poza cu ea.

Bafta!

DanSGH 04-08-13 11:25

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by john17 (Post 5541718)
Mie unul imi plac provocarile si proiectele indraznete, dar ma ia capul cand vad cati "specialisti" care habar n-au isi dau cu parerea sau, mai rau, sunt autorizati. Uitati-va imprejur cate proiecte de anvergura au fost finalizate si cate au murit inainte de a se naste. Nu mai zic de greseli elementare la masini in care s-au investit bani grei. Ca sa faci ceva de genul ai nevoie de cunostinte tehnice mult peste medie, spatiu, timp, vointa, scule si bani! Nu neaparat enumerate in ordinea importantei. Entuziasmul e bun dar nici pe departe suficient, iar cand nivelul aspiratiilor depaseste cu mult posibilitatile nu va rezulta decat dezamagire.
Unul din cei care au postat aici imi sugera pe privat sa-mi fac scoala de mecanici. Lucrand cateva zeci de ani in domeniu, cam la toate nivelele, am fost extrem de dezamagit de numarul mic al celor care intr-adevar stiu sau au macar dorinta de a invata... In general se viseaza rachete, "pun turbina, "arunc sus un motor de tz cai" etc, dar oamenii nu inteleg de ce fierbe bmw-ul dupa ce i-au scos termostatul.
Dacia rwd se poate face, dar sa mor daca ii vad alt rost in afara de exercitiu tehnic.

Tu n-ai cu cine si ei n-au cu ce!

P.s. pe viitor daca o sa reusesc sa fac rost de buget si o sa ai chef de un proiect, am eu o Liberta :D

john17 04-08-13 11:43

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Sunt prea batran pt proiecte fara perspectiva... :-)
Pe mine ma mananca de un proiect E21 de curse dar si asta are slabe sanse de a se concretiza, ar fi mai simplu sa convertesc Manta pe care o am dar asta e deja destul de elaborata si,cu mintea de acum, as aborda diferit din start un proiect nou.
Pt Liberta stiu eu un "tuning center" numa' bun, pe centura la ~500m de Baumax! :-)

DanSGH 04-08-13 11:46

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by john17 (Post 5541836)
Sunt prea batran pt proiecte fara perspectiva... :-)
Pe mine ma mananca de un proiect E21 de curse dar si asta are slabe sanse de a se concretiza, ar fi mai simplu sa convertesc Manta pe care o am dar asta e deja destul de elaborata si,cu mintea de acum, as aborda diferit din start un proiect nou.
Pt Liberta stiu eu un "tuning center" numa' bun, pe centura la ~500m de Baumax! :-)

Il stiu si eu, dar mai trag de timp, poate intru in prelungiri :))

Tzzantaru 04-08-13 12:50

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 5541175)
Sa bag bani in el 10 000 de euro ca sa iti fac tie in ciuda

Ma indoiesc ca ai avea de unde sa spargi tu 10.000 euro intr-o masina doar sa-i faci cuiva in ciuda.

Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 5541175)
Apoi sa imi iau o toba un motor o admisie ! Ai inteles ?

Si folie , sa nu uitam de folie.

Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 5541175)
P.S : nu toti sunt teribilisti si omoara lumea pe strada ! Pot sa vreau si 500 de cp daca omor pe cineva ( desii nu cred ) i omor pe constiinta mea si pe libertatea mea nu a ta nu a lui x nu a lui y...Si eu am permis de 2 ani si tot de atunci am mai si condus... i30 1.6 16 v !

Ce gandire de c@c@t.Ce-ar fi sa te omori tu numa pe tine , pe constiinta si pe libertatea ta.
Cand pleaca maicamea de acasa la servici cu masina stau sa ma gandesc daca nu si-ar lua mai bine un tanc pt idioti ca tine , care daca omoara pe cineva omoara pe libertatea lor.

Numa aberatii pe aici , mai lipseste unu care sa puna turbina de F16 pe dacie 1300 si e complet topicu'.

shoby13 04-08-13 13:05

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by Tzzantaru (Post 5541870)
Ma indoiesc ca ai avea de unde sa spargi tu 10.000 euro intr-o masina doar sa-i faci cuiva in ciuda.



Si folie , sa nu uitam de folie.



Ce gandire de c@c@t.Ce-ar fi sa te omori tu numa pe tine , pe constiinta si pe libertatea ta.
Cand pleaca maicamea de acasa la servici cu masina stau sa ma gandesc daca nu si-ar lua mai bine un tanc pt idioti ca tine , care daca omoara pe cineva omoara pe libertatea lor.

Numa aberatii pe aici , mai lipseste unu care sa puna turbina de F16 pe dacie 1300 si e complet topicu'.


esti mai id**t... e un forum unde se discuta de curse masini modificate CURSE LEGALE SAU ILEGALE ! Ce cauti aici ? te indoiesti tu ai grija sa te si indrepti... ! Ai ceva personal cu oamenii care au folii pe geamuri ? Ma intreb oare gandesti cand spui anumite chestii ? Gandeste-te ca si tu ai putea sa omori pe cineva pe strada pe constiinta ta si pe libertatea ta ! Sa iti iasa unu in fata ca e el handicapat si intrii in aceasi categorie cu id@@@i astia... Conteaza modul cum il omori pe pieton ? Conteaza ca omori si tot ca si ala ... la volan ! Ai putea sa recitesti toate citatele din postul tau si sa iti dai seama cata iornie si bataie de joc este ;) Dar "e greu sa intelege cand asculteste mhanele " !

SST 06 04-08-13 13:14

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Pfu doamne.... sper ca macar te-ai racorit cu injuraturile alea dar iti spun sincer pe mine nu m-ai miscat deloc ! Esti doar un "pierde-timpu" pe forumul asta ! Te-ai legat si tu de mine !
Strange bine din dinti pune ban pe ban si i-ai un Prywatna pancerna armia W lu mami tau ! Sa vedem pe urma ea cati o sa omoare... tot pe libertatea ei :)) !

Tzzantaru 04-08-13 13:45

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Dar vai , s-au simtit copilasii ofensati de postul meu?

@shoby : Gandesc mai mult decat tine , poti fi sigur de asta.Da , se poate intampla sa omor pe cineva dar spre deosebire de voi , astia cu gandiri ciudate , cand ma urc in masina am grija sa merg in asa fel incat sa nu omor pe nimeni.
Nu plec de acasa cu durere in p.. ca ce , daca omor pe cineva , asta e , il omor pe libertatea mea.

Cat despre ultima parte , nu ascult manele.Mai bine ma inchid in beci si nu ascult nimic.Oricum te-ai simtit tu ofensat si te-ai bagat aiurea in seama.

@SST : Aahahahahah , "pierde-timpu".Mi-a placut asta.N-ai realizat nici un *** in viata asta da faci pe interesantu' si caracterizezi pe altii.
De 3 ani de zile tu cumperi ba dacie sport ba urs ba pisica ba golf si pana una alta n-ai facut nimic , doar ai latrat aiurea.

Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 4746421)
imi doresc de la o masina decat sa i bag niste folii xenon audio si in rest aspect nu m-ar interesa sa umblu la motor ! Vreau o masina cu care sa fiu sigur ca pot sa intru in depasire si sa nu rada vre-unu cu loganu de mine...o masina care sa ma bage in scaun de preferat pe benzina....un mic 220 in bord.... si cat mai fiabila si sa tina la tunarealea

NFS.Cum sa rada un sarac cu loganu de tine.Tu trebuie sa te dai mare cand depasesti , sa le dai clasa la fraierii aia de merg mai incet.
Iti trebuie minim o masina cu 240 care ia tot bordu'.

Lucian MC 04-08-13 14:17

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Intradevar asta e un forum de tuning auto si de curse legale sau ilegale dar el vrea o masina de zi de zi cu multi cai putere. Mai acum 1 luna sau doua sa stins tembelul ala de drifter din strainatate pe locul din dreapta al propriei masini ca si pasager si acuma altul vrea sa ii ia locul de data asta in romania. Ca fapt divers si concret SST 06 eu iti dau un mic test ,daca il treci iti tunez eu masina gratis dar daca botesti masina cu care faci testul o platesti de noua .masina are 230 de cai putere, tractiune spate ,pneuri de drift si e gata si asteapta. Proba consta in rularea pe circuit timp de 5 ore cu curbe destul de urate si stranse . Daca ai curajul sa te dai asa de tare in gura vreau sa vad ce poti si in realitate . Proiecte se fac destule in tara asta si eu am facut parte la cateva de nebuneala cu buget mic dar am avut avantajul de a avea in familie oameni care se ocupa de mecanica de zeci de ani si unii din familie au lucrat la divizia de raliu a daciei pe timpuri ca mecanici deci au avut de unde invata. Si liberta aia de raliu este cea in 2 usi care era 4x4 pe acelasi sistem ca si sportiva lui grigoras. M-am saturat de raceri de astia care nici o bicicleta nu stiu sa o conduca dar zic chestii de genul:Vai am condus 1.6 16 valve si era racheta acuma trec la 500 de cai putere ca is un geniu. Total gresit si asta nui o jignire ci doar un fapt. Daca vrei sa demonstrezi ceva dute si fa o scoala de pilotaj ,roagate de Titi Aur sau Porcisteanu sa iti dea lectii si vei deveni mare . Este o vorba romaneasca de aur:Vorba multa e saracia omului. Si de asemenea daca ai 10000 euro sa ii bagi intr-o masina munciti de tine nu dati de mamica sau taticu la varsta ta ai tot respectul meu dar incepand cu xenoane ,folii si alte acareturi nu faci decat sa trezesti reactia tuturor ca fiind unul din acei cocalari care pun pe masina folie neomologata ,pun xenoane dar nu pun lupe cu autonivelare in faruri ,sticle clare si spalator la geamuri(da pentru a fi omologat un xenon astea is ceva obligatoriu) si asa mai departe .Visele sunt frumoase dar daca nu asculti si de altii care au trecut prin asta nu vei face decat sa ai un morman de fiare in fata casei care nu le poti folosi nici la raliu pentru ca nu respecta regulile de siguranta nici pe sosea pentru ca nu este omologabila!

Putifer2 04-08-13 14:54

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Aici tind sa ii dau dreptate lui Lucian...
Asa am spus si eu prima data...fac cu 300 de cai ce fac cu 80...pana am mers cu un seria 6 e64 4.4....si nu ca sofer ci ca pasager....nu mare mi a fost mirarea ca atunci cand m am dat jos am bagat coada intre picioare si nu m am mai dat asa zmeu.
In alta ordine de idei eu te sfatuiesc sa iti bmw-ul....deoarece are tot ce ii trebuie spre deosebire de dacie....il ti in garaj si cand strangi bani mai mesteresti ceva la el....nu trebuie sa il termini in 2 saptamani...cu cat dureaza mai mult cu atat mai bine.
Sa vi acasa suparat/stresat si sa te apuci de masina...indiferent de cat de insesizabil lucrezi la ea...este un sentiment placut.
Daca gasesti una in 20-30 de milioane....GO FOR IT!


All times are GMT +2. The time now is 21:00.

- Copyright 2024 4Tuning