Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   DACIA SPORT vs E21 vs Super nova ! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/383793-dacia-sport-vs-e21-vs-super-nova.html)

SST 06 02-08-13 14:39

DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Vreau sa achizitionez una din modele de mai sus pentru reconditionare ! In momentul cand masina v-a fi gata de drum v-a incepe al 2-lea proces si anume procesul de tuning ! Vreau sa scot niste caluti ( 150 prima data ) din ea ! Mie unul imi plac toate cel mai mult imi place E21 insa vreau mai multe sfaturi ! si la sfarsit de poll aceea v-a fi aleasa ! Argumentati de ce va rog !

crywolf 02-08-13 20:40

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Nu pune E21 cu SuperNova in aceeasi oala ca nu au treaba.
Dacia 1300 poate fi o masina faina, cu multa munca.
E21 deja este o masina faina, deci mai putina munca. 323i ar fi o masina super. Daca insa iei un E21 si arunci pe el motoare de pisica, urs sau alte animale, atunci scade valoarea masinii.
Eu momentan caut un E21 in mintile lui dar sub pret de 3000 nu am gasit. Si nici la 3000 nu arata cine stie ce.

SST 06 02-08-13 22:07

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
3000 lei sau 3000 euro ? ca daca se discuta de suma in euro atunci asteptarile mele sunt mari eu vreau sa ofer undeva la 2000 lei maxim pe ceva care sa NECESITE reconditionare ! Am luat in vizor un E21 america (cu faruri patrate ) nu stiu insa cum sa conving propietarul sa mi-o inmaneze si nu stiu nici de ce acte am nevoie sa o inmatriculez o vreau pe numele meu !

SST 06 03-08-13 01:07

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
MULTUMESC PT VOTURI INSA ARGUMENTATI VA ROG !

Giully4u 03-08-13 01:27

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Tu vrei masina de "dooj dă mileoane" si vrei si 150 de cai? Ia-ti gandu` de la dacii...

SST 06 03-08-13 01:47

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5540936)
Tu vrei masina de "dooj dă mileoane" si vrei si 150 de cai? Ia-ti gandu` de la dacii...

depinde ce intelegi tu prin a vrea eu vreau una pentru reconditionare apoi sa o aduc in stagiul de 150 cp au fost dacii si de 200 cp oricum daciile nu sunt facute sa suporte atat insa se poate.... Eu ma axez foarte mult pe e21 !

Giully4u 03-08-13 01:49

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Probabil ca nu iti dai seama cati bani o sa manance pt reconditionare, ca sa nu mai spun ca pentru a o duce in 150-200 de cai trebuie neaparat swap de motor. Daca vrei sa bagi de 5 ori mai mult in ea decat dai pe ea, multa bafta. Daca nu, trezeste-te.

onucku 03-08-13 09:53

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Poate ma pripesc dar judecand dupa poza de la avatar,faptul ca detine un scuter (yamaha aerox) si scrie blogpsot ( nu blogspot) si ca pare ca vorbeste in necunostinta de cauza asta e inca un pusti aflat la pubertate cu vise umede despre dacii cu sute de cai putere.Daca ma insel,scuzele mele....

SST 06 03-08-13 11:05

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Te inseli ! Spre rusinea mea ( si stiu ca e de mult ) greseala din semnatura chiar nu am observat-o ! Ma gandesc , oare tu chiar nu ai gresit la tastatura niciodata ? :confused2 faptul ca pana acum mi-am trecut timpul cu un scuter nu vad care ar fi problema.... sa ai un scuter nu inseamna neaparat sa ai 17 ani..:lalala:..In fine se poate discuta pe tema subiectului sau rog un moderator sa il inchida ? E un forum auto tuning deci discutam de tuning ! Rai sunt unii...

crywolf 03-08-13 11:19

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Vorbesc in EUR. BMW E21 este cel mai greu de gasit in mintile lui, pentru ca majoritatea au ajuns la Remat, Rabla sau eu avut proprietari care au trantit un milion de tuningareli pe ele.
BMW ar fi cea mai buna alegere, dar la 2000RON o sa gasesti vreo ragalie cu carosa pe chituci. Fain proiect, dar daca nu ai buzunarele cat sacul (si pline), cunostinte avansate de mecanica (nu ca mine, prapadus :) ), timp, rabdare si garaj utilat, mai bine lasa ca nu o sa iasa nimic.
E drept, si eu ma emotionez (inca) la emisiunile cu masini vechi, readuse la viata. Dar sa nu uitam ca alea sunt emisiuni televizate, si in spatele la ceea ce se prezinta sunt inca multe altele care nu se prezinta (exemplu : nu prea am vazut multi sa refaca motoarele, ci pun motoare noi sau trimit motoarele la reparat/preparat).

Totusi, nu stiu ce varsta si ce cunostinte de mecanica ai, dar atat timp cat pui BMW E21 cu SpaNOVA in aceeasi oala, cred ca scriu cam degeaba.

SST 06 03-08-13 12:54

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Am 20 de ani nu am pus in aceasi oala sunt doua marci , doua tari si doi fabricanti total paraleli ! Cunostinte in mecanica nu am cine stie ce (la modul ca aeroxul mi -am facut singur cap coada si la motor credeti-ma ca chiar a iesit ceva) ! Stiu ca "bemveu" e alta mancare de peste dar sunt dispus sa invat ! Nu o sa fac singur multe la motor dar cine o sa ma ajute daca o sa fiu ajutat o sa stau si o sa fur de la el cat pot...! Banii...pe vremea asta doar parlamentarii au ce ai spus tu acolo dar sunt tanar fara obligatii si in altceva nu am de bagat bani ! Iti dai seama ca la 2000 lei iau o rapciuga am spus de N ori ca vreau ceva sa reconditionez ce rost are sa dau mi de euro pe o masina care e deja gata sa i fac topic si sa se laude fostul propietar pe el cu ce afacut la masina...Nu mai stiu cum sa ma fac inteles !

Iar in poll am pus dacia sport deoarece este un model lafel de rar si o baza cat de cat buna pentru un proiect ! Supernova mi-as dorii sa realizez o tractiune spate cum a fost supernova din 2008 sau 2009 nu mai stiu anul... ! Iar E21...masina mea de suflet...!

Se poate inchide oricum m-am convins sper sa revin cat de curand cu E21-ul pe care vreau sa il iau !

crywolf 03-08-13 13:04

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Nova cu tractiune spate ? :) asa de ce nu te apuci de un sasiu tubular, caroserie de fibra si motor de motocicleta ? Macar iese ceva masina de curse.
Repet : faptul ca pui in aceeasi oala (ca vrei sa te decizi) intre Nova si BMW E21 arata faptul ca nu prea stii ce vrei. De ce nu Ford Sierra ? Mai exact, ori vrei masina veche (oldschool sau cum dreaq le mai zice la rapciugi) ori o masina nu stiu de care pe care sa o modifici cum vrei tu. E21 trebuie reconditionat, Nova trebuie tunata. Sunt doua concepte diferite.
Dar repet, reconditionarea unei masini inseamna muuulti bani. Tractiunea spate la Nova e vis-eu unul stiu pe nimeni sa fi facut asa ceva. Poate o fi careva, dar nu stiu eu si daca a reusit sa o faca functionala, jos basca in fata lui.

PS : e un golf II cu motor de 2,5 24V de BMW si tractiune spate. ca si idee, vrea vreo 15,000 pe el :) si nu e nici pe departe inmatriculabil (masina de drift). Ca si alt exemplu : amic de al meu care a cumparat ultima Manta de la mine si acu se chinuie sa o termine si daca iti spune la ce sume a ajuns pana acum, te doare ficatul instantaneu. Nu o spun cu rautate, o spun din prisma unui pasionat de fiare vechi care a adunat la un moment dat mai toate Mantele de prin Romania si pana la urma, din lipsa de bani, timp si pricepere, nu a iesit nimic. Si sincer, sunt si oarecum satul de 2 ore somn pe noapte, serviciu si dupa aia zacut cu lampa pe sub masini.

Lucian MC 03-08-13 14:03

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
In primul rand ceea ce vrei tu nu se va realiza cu bani putini. Nici macar 3000 de euro nu iti ajung la ceea ce doresti tu sa faci daramite 3000 de lei.
Sa incepem cu inceputul:150 de cai pe o masina mai veche de 20 de ani care a fost proiectata sa mearga cu maxim 100 de cai si in timp mai intervine si rugina,proprietari idioti care sudeaza electric sau cu autogen pete de rugina samd . Mda suna bine daca nu tii la viata ta sau mai suna bine daca ai un mester foarte bun in facut custi de protectie si alte minunatii care nu vor fi usor omologabile si vor necesita multi bani pe care tu sigur nu ii ai ca sa ii bagi intro masina.
In al doilea rand orice masina trebuie luata dupa gustul fiecaruia:eu spre exemplu sunt pasionat de Daciile Sport mai ales ca a fost prima mea masina dar nici un e21 nu mi-ar displace . La ambele masini avand in vedere vechimea lor si faptul ca sunt din ce in ce mai rare as merge pe conceptul de restaurare cu modificari specifice anilor respectivi la exterior si un interior facut de la 0 comfortabil cu o linie clasica. La dacia nova sau supernova nu tio recomand pentru ca sunt cunoscute ca fiind masini cu baza slaba ce ruginesc usor si au multe probleme dar nici daciile vechi nu sunt mai de soi sau e21 fiind masini vechi si oricand pot aparea probleme si sa iti faca bugetul scrum usor.
Credema din experienta a cateva zeci de masini ce au trecut pragul la mine si au plecat e mai bine la varsta ta sa lasi nfs-urile avand in vedere ca esti tanar nu ai nevoie de 200 de cai ca sa iti impresionezi gagicile . Ia intai si stapaneste cum trebuie minim 50 de la dacie (in timp mai mor din aia 64) si dupa aia progreseaza usor la masini mai puternice. Desi am permis de 4 ani si ceva fiind si eu tanar(22 de anj) prima masina peste 150 de cai proprietate personala de abia anul asta mi-am achizitionato fiind un opel calibra care vreau sa il modific si sa il duc in 250 de cai progresiv. Sunt destui teribilisti ce ingroasa numarul victimilor in spitale si ii baga pe altii in spitale sau mormant!

SST 06 03-08-13 14:21

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Daca tu la 20 de ani mai jucai NFS e problema ta... Am spus ca in principiu masina pe care o caut este E21 dar vad ca eu " nu scrieste romaneste " pentru toti E21 FRATE RECHIN SAU BMW 323 cum vreti voi E21 mi-ar placea sa achizitionez ! Sa bag bani in el 10 000 de euro ca sa iti fac tie in ciuda sa il aduc pe linia de plutire adica sa poti sa iesi cu ea pe strada fara sa te gandesti ca intr-o secunda poti sa ai gaura in poda ca in flinstone... Apoi sa imi iau o toba un motor o admisie ! Ai inteles ? Pana la urma daca mai apar 2-3 "destia" o sa fac un desen sa il pun.... Spirit de turma a zis unu ca e "bai" si s-au apucat toti... Raman la rechin si "." !

P.S : nu toti sunt teribilisti si omoara lumea pe strada ! Pot sa vreau si 500 de cp daca omor pe cineva ( desii nu cred ) i omor pe constiinta mea si pe libertatea mea nu a ta nu a lui x nu a lui y...Si eu am permis de 2 ani si tot de atunci am mai si condus... i30 1.6 16 v !

onucku 03-08-13 14:55

Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !
 
Quote:

Originally Posted by SST 06 (Post 5541175)
Daca tu la 20 de ani mai jucai NFS e problema ta... Am spus ca in principiu masina pe care o caut este E21 dar vad ca eu " nu scrieste romaneste " pentru toti E21 FRATE RECHIN SAU BMW 323 cum vreti voi E21 mi-ar placea sa achizitionez ! Sa bag bani in el 10 000 de euro ca sa iti fac tie in ciuda sa il aduc pe linia de plutire adica sa poti sa iesi cu ea pe strada fara sa te gandesti ca intr-o secunda poti sa ai gaura in poda ca in flinstone... Apoi sa imi iau o toba un motor o admisie ! Ai inteles ? Pana la urma daca mai apar 2-3 "destia" o sa fac un desen sa il pun.... Spirit de turma a zis unu ca e "bai" si s-au apucat toti... Raman la rechin si "." !

P.S : nu toti sunt teribilisti si omoara lumea pe strada ! Pot sa vreau si 500 de cp daca omor pe cineva ( desii nu cred ) i omor pe constiinta mea si pe libertatea mea nu a ta nu a lui x nu a lui y...Si eu am permis de 2 ani si tot de atunci am mai si condus... i30 1.6 16 v !

Fara suparare,pentru mine n-ai nici o credibilitate.Nici legat de ce ai condus,nici ca ai habar in ce te bagi,nici ca ai banii si cunostintele sa duci la bun-sfarsit ceea ce ti-ai propus.Am vazut prea multi din astia care viseaza cu ochii deschisi.Mult succes oricum !


All times are GMT +2. The time now is 15:49.

- Copyright 2024 4Tuning