Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/383442-skoda-octavia-1-9-tdi-2-0-tdi-mazda-6-2cd.html)

xkluesive 30-07-13 10:58

Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Salutare , m-am hotarat sa imi cumpar o masina , oscilez intre Skoda Octavia generatia 2 de prin 2004 si mazda 6 tot de prin 2004 ambele diesel, puteti sa imi spuneti mai multe despre ele, ma intereseaza mai mult costuri de intretinere dar si principalele probleme care pot aparea pentru ambele modele ???

JDV 30-07-13 13:57

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Dai cu banul si ce cade aia cumperi...nu sunt mari diferente la intretinere/consum intre cele doua. Totusi pt aspect as recomanda Mazda

xkluesive 30-07-13 13:59

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
OK , mersi mult

Eriksson 31-07-13 17:00

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Salut
De la inceputul lunii decembrie anul trecut detin o mazda 6 din 2004
Desi am cumparat-o cu 225k km (acum are 260k) nu am avut nici o problema , nu este o masina premium deci nu te poti astepta sa mergi ca intr-un mercedes , reviziile ma ajung in jur de 100e fara sa cumpar cele mai ieftine filtre sau uleiuri , motor de 100 kw (136 hp) se simte foarte bine , spatiu ai mai mult decat suficient , tinuta de drum este excelenta si consumul este de ~7 in oras. Legat de skoda nu am condus dar am mers pe post de pasager si prea mult nu m-a impresionat , din punct de vedere estetic consider mazda mai frumoasa (si nu pentru ca o detin) . Iti recomand Mazda ca nu e o masina ce o vezi prea des prin oras , singurul minus ce-l vad este antifonarea slaba si zic asta ca masina de inainte a fost un Audi a4 . Acum cel mai bine ar fi sa faci cate un test drive cu fiecare sa vezi care iti place mai mult sau care o gasesti intr-o stare mai buna.
Succes la achizitie si asteptam raspunsul tau legat de masina achizitionata.

xkluesive 31-07-13 17:10

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Salut, mersi de informatii chiar la modelul cum ai tu ma uitam si eu, poti cumva sa imi spui ce euro are masina ta ???

steffan 31-07-13 17:35

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
skoda mi se pare o gluma pe langa mazda. eu intr-un timp am cautat acelasi model ca tine si pot sa ti-l recomand. foarte fiabila, articulatiile sunt beton, confortabila, dotari, interior mult mai frumos (cu piele, navigatie, sistem audio bose), tinuta de drum foarte buna. nu o sa regreti daca alegi mazda :) singura ei problema este egr-ul care trebuie curatat periodic mai ales daca mergi in oras, altfel nu ai stres cu nimic, iar cutia de viteze este de nota 10

Eriksson 31-07-13 19:21

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5539165)
singura ei problema este egr-ul care trebuie curatat periodic mai ales daca mergi in oras, altfel nu ai stres cu nimic

Salut , poti terog sa detaliezi ? Dupa cum am mentionat nu am masina de mult timp si orice informatie prinde bine :D

steffan 31-07-13 20:25

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by Eriksson (Post 5539247)
Salut , poti terog sa detaliezi ? Dupa cum am mentionat nu am masina de mult timp si orice informatie prinde bine :D

pai in oras nu prea poti sa ii dai turatie mai mare si daca tot mergi asa se infunda egr-ul. poti sa te duci la cineva sa-l verifice si eventual sa-l curete, sau chiar sa-l anuleze sa scapi de stres

ryoraul 31-07-13 21:36

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by Eriksson (Post 5539135)
Salut
De la inceputul lunii decembrie anul trecut detin o mazda 6 din 2004
Desi am cumparat-o cu 225k km (acum are 260k) nu am avut nici o problema , nu este o masina premium deci nu te poti astepta sa mergi ca intr-un mercedes , reviziile ma ajung in jur de 100e fara sa cumpar cele mai ieftine filtre sau uleiuri , motor de 100 kw (136 hp) se simte foarte bine , spatiu ai mai mult decat suficient , tinuta de drum este excelenta si consumul este de ~7 in oras. Legat de skoda nu am condus dar am mers pe post de pasager si prea mult nu m-a impresionat , din punct de vedere estetic consider mazda mai frumoasa (si nu pentru ca o detin) . Iti recomand Mazda ca nu e o masina ce o vezi prea des prin oras , singurul minus ce-l vad este antifonarea slaba si zic asta ca masina de inainte a fost un Audi a4 . Acum cel mai bine ar fi sa faci cate un test drive cu fiecare sa vezi care iti place mai mult sau care o gasesti intr-o stare mai buna.
Succes la achizitie si asteptam raspunsul tau legat de masina achizitionata.

Eu am facut revizia la un a4 2001 cu 273 lei, asa ca ii scump 100 e, sunt piese de calitate de facbrica.

Eriksson 31-07-13 22:30

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by ryoraul (Post 5539355)
Eu am facut revizia la un a4 2001 cu 273 lei, asa ca ii scump 100 e, sunt piese de calitate de facbrica.

Nu stiu ca ar ajunge revizia cu cele mai mici preturi , fosta masina a fost pe benzina , la ea revizia ma ajungea in jur de 200 lei

steffan 01-08-13 02:14

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by ryoraul (Post 5539355)
Eu am facut revizia la un a4 2001 cu 273 lei, asa ca ii scump 100 e, sunt piese de calitate de facbrica.

~ 200 lei este un ulei mai bunicel, daca mai pui si filtru motorina, filtru aer si filtru de ulei sari usurel de 300 lei. si nu am pus si filtrul de polen la socoteala.

phaeton 01-08-13 14:12

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5539165)
skoda mi se pare o gluma pe langa mazda. eu intr-un timp am cautat acelasi model ca tine si pot sa ti-l recomand. foarte fiabila, articulatiile sunt beton, confortabila, dotari, interior mult mai frumos (cu piele, navigatie, sistem audio bose), tinuta de drum foarte buna. nu o sa regreti daca alegi mazda :) singura ei problema este egr-ul care trebuie curatat periodic mai ales daca mergi in oras, altfel nu ai stres cu nimic, iar cutia de viteze este de nota 10

O gluma e postul tau. Skoda nu e fiabila ? Nu are piele, navigatie, poate cel mai performant sistem audio din clasa ei ? Poate mazda le are in echiparea de baza si nu stiam eu.
Articulatii, stabilitate ? Octavia are 3 tipuri de suspensie pe ea flacau.

Totul tine de gusturi.

steffan 01-08-13 15:35

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Quote:

Originally Posted by phaeton (Post 5539911)
O gluma e postul tau. Skoda nu e fiabila ? Nu are piele, navigatie, poate cel mai performant sistem audio din clasa ei ? Poate mazda le are in echiparea de baza si nu stiam eu.
Articulatii, stabilitate ? Octavia are 3 tipuri de suspensie pe ea flacau.

Totul tine de gusturi.

eu zic ca totul tine de cunostinte, nu de gusturi. poate sa fie skoda cea mai buna masina din clasa ei, dar uiti ca ea se bate intr-o clasa low cost, pe cand mazda se apropie de segmentul premium.la capitolul design interior/exterior mazda castiga detasat (sa spui contrariul inseamna ca esti mult prea fanatic). pana si la varfurile de gama mazda 6 mps nu are ce alege din octavia rs.

stabilitate? mergi cu mazda 6 si mai vorbim. articulatii? stii ce inseamna masini cu 150 000 km luate de noi la care nu a fost nevoie sa se schimbe nici macar un cap de bara? confortul oferit de suspensie? la fel, mergi cu mazda 6 si mai vorbim

acum ne uitam la pretul masinilor, dotarile lor, motorizarile lor si designul lor si cam observam ca toate mazda sunt foarte bine dotate, iar skodele sunt destule cu aragazu in bord.

incearca sa mergi 2-3 doar cu o mazda 6 si eu zic ca o sa uiti de skoda :)

phaeton 01-08-13 16:35

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
Adica daca esti cunoscator, nu iti Skoda in detrimentul unei Mazda ?

Nu am pomenit nici o secunda despre design.
Am mers suficient de mult cu modelul asta de Mazda astfel incat sa-mi dau cu parerea. Ce-i drept, era pe benzina, 2.3 sau nu stiu cat, motorul de 170 de cai.

Tu ai spus ca e o gluma de masina Octavia fata de Mazda 6, pentru ca are piele, navigatie, suspensie bla bla.
Astea gasesti si pe o masina frantuzeasca ( :lol: )

150.000 km fara sa schimbi nimic la articulatie ? Eu am 130.000 de km fara sa schimb nimic, in Bucuresti. 90.000 de km cu discuri si placutele originale pe spate. Si nu, nu sunt inconstient. E masina pe care o am de la 19 ani, pe care am invatat sa conduc si crede-ma ca este menajata doar cand este motorul rece, atat.

E normal sa existe o diferenta intre ele, nu sunt din aceeasi clasa, dar diferenta aia nu este atat de mare. E semnificativa la calitatea materialelor, antifonare.

Dar la ce ai pomenit tu, absolut deloc.

Prefer o Skoda cu km mai putini si mai noua, decat o Mazda muncita.

Si spun asta din experienta, nu doar pentru simplu fapt ca e masina pe care o detin.

PS: asta cu EGR`u este o prostie ca se infunda la mers in oras ca nu ai unde sa mergi turat. Se imbacseste oricum, iar mers turat poti sa mergi oriunde, asta daca nu esti berbec si iti stabilesti de acasa pe ce banda mergi.

Fugi de 2.0 TDI pana in 2007. Sunt renumite pentru injectoare. In rest, volanta cu masa dubla poate sa bata si de la 20.000 de km, dar nu te va lasa in drum.

steffan 01-08-13 18:22

Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD
 
pai gasesti contrariul, pt ca la acelasi pret mazda iti ofera si km mai putini si dotari mai multe:)

si daca ai putina cunostinta, daca te interesezi putin cam alegi mazda in locul skodei.

in ultimul timp vad ca se ridica in slavi niste masini care sunt bune, nu a zis nimeni ca nu sunt, dar sunt intr-o clasa low-cost. iar ca sa compari o astfel de masina cu una cu 2 clase superioara... hai sa fim seriosi. mai avem sa comparam skoda cu bmw si mercedes


All times are GMT +2. The time now is 09:15.

- Copyright 2024 4Tuning