Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUDIO (https://forum.4tuning.ro/183-versus-audio.html)
-   -   Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS (https://forum.4tuning.ro/183-versus-audio/382814-aleg-spl-vs-pb-vs-hertz-vs-dls.html)

xenonhd 23-07-13 18:26

Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
SPL Dynamics SD-6.2

Powerbass S-6C

Helix B 62C
Hertz DSK 165.3


DLS Performance B6A

Care din astea se aud cel mai bine ?
Vor fi montate direct pe CD Player (un Kenwood) Initial vreau sa se auda vocea (inaltele) cat mai tare, iar woofer-ul sa scoata cat mai putin bass, bass-ul il am din subwoofer.

silviu.o 25-07-13 10:18

Re: Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
Ideal ar fi sa asculti si sa alegi in functie de ce ii place urechi tale. Sunt cativa useri care au ateliere unde poti asculta cateva modele de difuzoare, si te poti hotara. Daca sapi un pic pe forum ii gasesti :)
Referitor la modele pe care le-ai enumerat:
Powerbass S-6C au cativa colegi de forum si se declara multumiti, chiar si legate direct de pe player.
Hertz DSK 165.3 e un sistem bun, special conceput ca sa cante bine legat direct de pe player.
Sistemul DLS e tot un sistem bun, desi daca vrei sunetul specific DLS, mai bine ai opta pentru Classic K6, care ofera cam acelasi sunet la un pret mai mic.
Oricum ideal e sa asculti, si sa lasi urechea ta sa decida.

xenonhd 25-07-13 12:53

Re: Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
Un singur sistem am ascultat pana acum Powerbass S-6C si imi place cum suna. Ma gandesc si la alt sistem, poate suna mai bine. Cel mai aproape ar fi Norbi (Arad) dar nu prea merita sa fac 170km dus sa ascult sistemele...

Ma intereseaza sa dea bine pe inalte, tare si clar :)

Din cate am citit pe forum Hertz pare sa dea cel mai bine avand sensibilitatea cea mai mare dar, nu stiu cum suna...

Astept si alte sfaturi :)

xenonhd 26-07-13 13:48

Re: Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
UP!

Bugetul este 400 Lei

andreymere 26-09-13 15:29

Re: Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
Salut,

Vreau si eu sa imi upgradez sistemul audio si nu stiu ce sa aleg dintre DLS B6A si HERTZ Dieci DSK 165.3. La fel ca tine as vrea ceva sa se auda tare si clar dar fara prea mult bass, avand un subwoofer pentru asta.

Tu ce varianta ai ales?

Bigu 26-09-13 18:11

Re: Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
In cazul tau, mergi pe Hertz!

xenonhd 02-10-13 23:17

Re: Ce sa aleg ? SPL vs. PB vs. Hertz vs. DLS
 
Quote:

Originally Posted by andreymere (Post 5579752)
Salut,

Vreau si eu sa imi upgradez sistemul audio si nu stiu ce sa aleg dintre DLS B6A si HERTZ Dieci DSK 165.3. La fel ca tine as vrea ceva sa se auda tare si clar dar fara prea mult bass, avand un subwoofer pentru asta.

Tu ce varianta ai ales?

Powerbass, twiterele sunt dementiale, au un sunet foarte placut, clar si destul de tare. Pe partea de Mid-Bass scot bass placut (dar parerea mea trebuie antifonare sa se auda bine)

Conteaza destul de mult si CD Playerul !


All times are GMT +2. The time now is 05:25.

- Copyright 2026 4Tuning