Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Saab de 802CP (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/38270-saab-802cp.html)

criss_cars 12-04-07 18:04

Saab de 802CP
 
2 Attachment(s)
Desi imaginea suedezilor de la Saab nu este una foarte sportiva, o casa de tuning scandinava a vrut cu tot dinadinsul sa schimbe aceasta parere generala despre modelele nordicilor.

Noul Saab 9-3 Wargia dispune de 802 cai putere, principalul motiv fiind marirea cilindreei, a sistemului de racire, schimbarea carburantului si adaugarea unei turbine de mari dimensiuni care isi face treaba perfect. Mai mult, noul model dispune de un sistem de tractiune integrala care contribuie din plin la performantele dinamice ale exemplarului demonizat 9-3.

In habitaclu nu a ramas nimic din ce exista la inceput. Schimbarile drastice, direct proportionale cu performantele, includ rigidizarea caroseriei, minimizarea elementelor de confort si sistemul de franare foarte dezvoltat.

einstein1984 13-04-07 15:00

Re: Saab de 802CP
 
Daca-mi spui ca pune aia 800 CP la sol prin rotile din fata, il maninc pana la ultimul surub.

STREET 13-04-07 15:53

Re: Saab de 802CP
 
ca are 800 ca nu arata periculos de bine :)

mike20 13-04-07 15:56

Re: Saab de 802CP
 
einstein vezi ca a precizat ca are tractiune integrala

puma rider 13-04-07 19:17

Re: Saab de 802CP
 
Superba masina, eleronul nu se prea potriveste cu designul elegant al caroseriei...dar la 800 de cp presupun ca are un rol functional foarte important :)...

Eugen_TL 13-04-07 20:25

Re: Saab de 802CP
 
nu mi-as fi imaginat niciodata un saab de 800cp :) il vad mai mult lux imbinat cu sport f putin :)

criss_cars 13-04-07 21:03

Re: Saab de 802CP
 
Scuze da Saab nu a fost niciodata o masina de lux. Saab e practic Opel dak consideri Vectra o masina de lux atunci intradevar si saab este una.

Nautilus 14-04-07 02:05

Re: Saab de 802CP
 
Saab a fost BMW-ul Suediei, asa cum Volvo a fost tot timpul "Mercedesul scandinav" :p :D

Faptul ca Saab 900/9-3 si Opel Vectra au multe componente in comun (ca si defunctul Saab 9000 cu Lancia Thema) nu inseamna ca nu pot fi foarte diferite, asa cum VAG pot fabrica o serie intreaga de modele, A3/S3/Octavia/Golf/Leon/TT/Beetle, cu diferente mecanice mici, dar care se aduna pentru a da ca rezultat final modele ce nu prea seamana unul cu altul... iar eu unul intre Vectra si 9-3 aleg 100% Saabul, chiar si stock

~Nautilus

Bogdan YBR 15-04-07 12:18

Re: Saab de 802CP
 
daca tu compari saab cu vectra inseamna ca nu ai pic de cunostinte in materie auto. saab e considerata o masina eleganta si mai putin sportiva iar opelul este masina saracului cu piese accesibile tuturor buzunarelor. daca ne uitam la interior cred ca la plastice si alte materiale vectra este la nivelul saab din 1999-2000.deci ......... TRAGE TU CONCLUZIA

criss_cars 15-04-07 16:50

Re: Saab de 802CP
 
"9-3 este mult in spatele seriei 3 de la BMW , dar si al celorlalte modele din acest segment de piata. Chair dak pare o Vectra, este totusi putin mai buna decat modelul celor de la Opel" JEREMY CLARKSON TOP GEAR (TRAGE TU CONCLUZIA)

moise 15-04-07 17:44

Re: Saab de 802CP
 
Quote:

Originally Posted by criss_cars (Post 852700)
"9-3 este mult in spatele seriei 3 de la BMW , dar si al celorlalte modele din acest segment de piata. Chair dak pare o Vectra, este totusi putin mai buna decat modelul celor de la Opel" JEREMY CLARKSON TOP GEAR (TRAGE TU CONCLUZIA)

Da, dar e si mai ieftin.


All times are GMT +2. The time now is 14:42.

- Copyright 2026 4Tuning