Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   bujii 318 e46 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/381030-bujii-318-e46.html)

DaII 07-07-13 11:39

bujii 318 e46
 
vreau sa schimb si eu bujiile la e46 al meu
318 87kw din 2000
astept un sfat, o recomandare..

VwV~GLF~ 05-09-13 14:26

Re: bujii 318 e46
 
Quote:

Originally Posted by DaII (Post 5520681)
vreau sa schimb si eu bujiile la e46 al meu
318 87kw din 2000
astept un sfat, o recomandare..

Mersi la orice magazin de piese auto si ia bujii pe talonul masinii...alea sunt cele recomandate de fabricant !

Ghostyz0r 07-09-13 22:44

Re: bujii 318 e46
 
Iti recomand calduros NGK cu 1 "piciorus", sunt undeva la 35ron bujia.

emy_2007 13-09-13 00:19

Re: bujii 318 e46
 
originale....nu are rost sa iei cine stie ce gen iridium sau alte nebunii care te costa o caruta de bani. mai bine le schimbi mai des pe cele originale.

the_rifle 13-09-13 00:35

Re: bujii 318 e46
 
Doar tampenii aud pe-aici... "Bujii originale "...

" Du-te cu talonul " - Sa mori tu ca pe talon iti scrie ce bujii sa folosesti.

Eu zic sa folositi si benzina "originala BMW"... bineinteles doar cu aer pt ardere impachetat si cu sigla BMW... OBLIGATORIU !

" Eu recomand NGK cu un singur piciorus " - conform caror estimari calcule sau studii faci tu recomandarea ? Ca ti-ai pus tu si " esti foarte multumit "... dar nu stii de ce esti multumit ??? Sau faci recomandarea prin prisma celor 21 de ani... ? ( de existenta nu de practica...)
Uite eu folosesc cu 4 " picioruse"... Ar trebui sa fiu mai multumit sau mai nemultumit ?

Orice bujie fabricata de un producator de top gen Bosch, NGK, Beru etc este la fel de buna atat timp cat isi face treaba !!! Respectiv atata timp cat da scanteie.

Ghostyz0r 13-09-13 02:00

Re: bujii 318 e46
 
Quote:

Originally Posted by the_rifle (Post 5570071)
Doar tampenii aud pe-aici... "Bujii originale "...

" Du-te cu talonul " - Sa mori tu ca pe talon iti scrie ce bujii sa folosesti.

Eu zic sa folositi si benzina "originala BMW"... bineinteles doar cu aer pt ardere impachetat si cu sigla BMW... OBLIGATORIU !

" Eu recomand NGK cu un singur piciorus " - conform caror estimari calcule sau studii faci tu recomandarea ? Ca ti-ai pus tu si " esti foarte multumit "... dar nu stii de ce esti multumit ??? Sau faci recomandarea prin prisma celor 21 de ani... ? ( de existenta nu de practica...)
Uite eu folosesc cu 4 " picioruse"... Ar trebui sa fiu mai multumit sau mai nemultumit ?

Orice bujie fabricata de un producator de top gen Bosch, NGK, Beru etc este la fel de buna atat timp cat isi face treaba !!! Respectiv atata timp cat da scanteie.

De ce vrei sa pari destept cand noi cu totii stim ca esti prost?
Piciorus=electrod...
Si, da e46 (316i/318i) functioneaza cu 1 electrod pe bujie si cu 0,9 distanta, adica cu aceasta marja a fost gandit, TOT CE ESTE PESTE ESTE O RISIPA DE BANI, adica daca tu ti-ai luat cu 4 electrozi, felicitari esti un geniu, din pacate ai dat banii degeaba, deoarece in afara faptului ca mereu scanteia va lua drumul celei mai scurte ...dar stai ...n-are rost sa discut cu tine care jignesti chiar si atunci cand n-ai dreptate.
Nu inteleg ce ti se pare deplasat in sfatul omului de a se duce cu talonul?(daca nu stiai... se iau in functie de ultimele 8 cifre pentru a nu aparea greseli, nu toti oamenii sunt interesati de ce bujii sunt recomandate, etc...si da BMW mai face masini si pe alte piete in afara de europa...deci mai sunt si diferente).
Eu inteleg ca ai o masina care ai desfacut-o de 50 de ori si ai refacut-o de parca era lego...dar asta nu inseaman ca le sti pe toate...
Si da, masina va merge cu orice tip de bujie(fie NGK, fie XINYANG) insa doar o bujie de calitate si in specificatile respective va face ca motorul sa mearga in parametri respectivi.
Eu inchei aicea.Oricum omul va lua decizia care ii surade.
PS:.Daca nu te poti duce sa cumperi orice bujie...toate-s la fel... chiar si de scuter daca se poate, ca-i mai ieftina...

the_rifle 13-09-13 03:38

Re: bujii 318 e46
 
Mai subtire cu limbajul... Ca ai ajuns singur la ideea ca esti prost e treaba ta dar eu nu te-am jignit ;)
Ca asta ti-e nivelul din nou nu e treaba mea... dar poate ar fi momentul sa te cizelezi putin...
Ce conteaza este faptul ca ai constientizat ca poate lua orice bujie fie chiar de scuter asa ca sfaturile tale nu fac 2 bani...

Cand eu imi faceam cont pe forumul asta tu iti faceai carte de identitate si iti descopereai sexualitatea in baie ( ca sa nu zic ca te uitai ca proasta la pwla ) nivel la care probabil esti si acum asa ca nu cred ca e cazul sa te dai destept ca ai aflat si tu ca se dau "8 cifre" din talon pt identificarea masinii...
Afla prostovane ca se dau doar 7... respectiv 2 litere si 5 cifre...

Doar un prost ( respectiv ) ca tine se duce cu talonul sa-si cumpere piese. Eu cunosc modelul masinii , cilindreea , puterea in kilowati etc etc deci pot sa-mi cumpar ce piesa doresc cu sau fara talon dar tu trebuie sa ai cu tine cartea de identitate ca sa stii cum te cheama...;)
Probabil n-ar fi suficient sa ai pasaport ca sa stii pe ce lume esti...

VwV~GLF~ 13-09-13 11:19

Re: bujii 318 e46
 
Prietene ziceam de a merge cu talonul in ideea de a lua bujii recomandate de producator dupa seria masinii...repede te ambalezi ca pe talon scrie ce bujii trebuie sa ia....se vede ca esti ''soarece de forum''...altceva nu stii in viata reala ,traiesti in agonie si extaz ;) Good luck !

Ghostyz0r 13-09-13 15:09

Re: bujii 318 e46
 
Quote:

Originally Posted by the_rifle (Post 5570116)
Mai subtire cu limbajul... Ca ai ajuns singur la ideea ca esti prost e treaba ta dar eu nu te-am jignit ;)
Ca asta ti-e nivelul din nou nu e treaba mea... dar poate ar fi momentul sa te cizelezi putin...
Ce conteaza este faptul ca ai constientizat ca poate lua orice bujie fie chiar de scuter asa ca sfaturile tale nu fac 2 bani...

Cand eu imi faceam cont pe forumul asta tu iti faceai carte de identitate si iti descopereai sexualitatea in baie ( ca sa nu zic ca te uitai ca proasta la pwla ) nivel la care probabil esti si acum asa ca nu cred ca e cazul sa te dai destept ca ai aflat si tu ca se dau "8 cifre" din talon pt identificarea masinii...
Afla prostovane ca se dau doar 7... respectiv 2 litere si 5 cifre...

Doar un prost ( respectiv ) ca tine se duce cu talonul sa-si cumpere piese. Eu cunosc modelul masinii , cilindreea , puterea in kilowati etc etc deci pot sa-mi cumpar ce piesa doresc cu sau fara talon dar tu trebuie sa ai cu tine cartea de identitate ca sa stii cum te cheama...;)
Probabil n-ar fi suficient sa ai pasaport ca sa stii pe ce lume esti...

Anturajele in care ma invart si prietenii pe care ii am ma fac sa fiu mai cizelat ca tine, n-am sa intru in detalii si nici nu stau sa-i povestesc unui forumist...
Mi se rupe mie ca aveai tu cont dinaintea crearii forumului...tot un "baietas" care dezmembreaza masini de acuma 20 de ani ramai...in fata mea, esti un nimic si in societate la fel...ce pacat:rolleyes2
Am scris 8 in loc de 7 deoarece ma uitam pe un vin decoder fix in momentul respectiv...oricum ideea e aceiasi.
Si eu nu vad nimica rusinos in a te duce cu talonul, cred ca esti singura persoana pe care o aud cu acest complex...
PS: Cunosc oameni care posed masini care valoreaza cat un parc auto de e36 si cu toate astea se duc cu talonul cand vor o piesa...(si sunt oameni de prima mana), ce sa facem...asta e.
Eu zic ca ai prea multe complexe, suntem pe un forum deoarece impartim aceeasi pasiune, nu sa facem pe desteptii.
In fine, asta a fost ultimul reply, nu are rost... imi pierd timpul
O zi buna.

Quote:

Originally Posted by VwV~GLF~ (Post 5570252)
Prietene ziceam de a merge cu talonul in ideea de a lua bujii recomandate de producator dupa seria masinii...repede te ambalezi ca pe talon scrie ce bujii trebuie sa ia....se vede ca esti ''soarece de forum''...altceva nu stii in viata reala ,traiesti in agonie si extaz ;) Good luck !

Ai si gasit cu cine sa discuti...e bronzat pe fata de la monitor.


All times are GMT +2. The time now is 20:22.

- Copyright 2024 4Tuning