Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   o intrebare DD1508 (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/379877-intrebare-dd1508.html)

ecsTazy 26-06-13 20:05

o intrebare DD1508
 
nu demult mi-am facut rost de un dfuzor de 600w rms DD1508
sunt foarte incantat de cum suna (joasele) dar la inalte adica bassul ala inalt se aude ca si cum difuzorul se bate de incinta sau nu stiu sa descriu sunetul acela..ca si cum e blana difuzorul mai mult nu mai poate :)) dar joasele le da foarte foarte frumos si bine, chiar imi place
amplificatorul este 1x450w rms eyebird.
am remediat problema dand gain-ul la mai putin de jumate dar asa nu imi palce bassul,adica nu ca nu suna frumos si tare..dar vreau bass mai mare.iar daca reglez gain-ul pana imi place bassul atunci iar face treaba asta, care o fi problema? cu difuzorul oare?
am sa atesez si un clip daca pot cat de curand
astept raspunsuri

raresvintea 26-06-13 20:52

Re: o intrebare DD1508
 
Punctul de taiere unde e setat? Dar panta de taiere? Zic pt ceva safe 63Hz cu 12dB, dar nu mai mult de 80/12 ca ii dai usor capat de cursa. Si nu cu amplificatorul sau playerul in "blana" ca bagi distorsiuni! playerul daca e un alpine la 21/35 sa te opresti si amplificatorul la 75%

Iar daca difuzorul are probleme poti verifica apasand central pe membrana si vezi daca harjaie sau merge greu.

ecsTazy 26-06-13 20:57

Re: o intrebare DD1508
 
4 Attachment(s)
neah...volumul il dau maxim maxim la 15 si suna foarte bine..cel putin nu se aud distorsiuni.
punctul de taiere si astea nu ma pricep dac doresti iti pun o poza cu incinta...nu e facuta de mine poze ci al cui a fost
pozele sunt mai jos...subwooferul il am de azi, bassul (joase) suna exceptional de clar si de puternic,dar bassul ala inalt/inalte deloc

raresvintea 26-06-13 20:59

Re: o intrebare DD1508
 
Il poti strica foarte usor daca nu sti ce e aia frecventa de taiare si panta. Si cele 2 chestii nu au legatura cu incinta! Sunt setari din player sau din statie. daca statia are si un filtru sub-sonic e bine sa il pornesti. Ce setari ai pe statie si ce player ai?

ecsTazy 26-06-13 21:09

Re: o intrebare DD1508
 
1 Attachment(s)
Alpine CDA 9847r
statie a EYEBIRD 2y150 2 canale 1x450 RMS
pun si o poza
din player este setat bassul +0 la 60Hz, din statie se poate pune de la 40Hz pana la 200Hz eu l-am pus la 40Hz

ecsTazy 26-06-13 22:31

Re: o intrebare DD1508
 
revin maine sper cu un mic video sa si vedeti/auziti,dar totusi mai astept raspunsuri/ajutor...

ecsTazy 27-06-13 18:17

Re: o intrebare DD1508
 
1 Attachment(s)
reglajele sunt astea momentan
la amplif
daca dau mai mult de 12 la volum deja iar incepe sa sune asa
ce ma sfatuiti sa fac?

ecsTazy 01-07-13 10:12

Re: o intrebare DD1508
 
exact asa imi suna ca si in clipul pus de mine mai jos,dar la bass nu prea,doar la bassuri inalte imi caraie asa, nu e bine ptr dif sa sune asa banuiesc nu? si de ce face asa din cauza setarilor incorecte??

video >> https://www.youtube.com/watch?v=gq2-yH6N3pU


astept uj raspuns mersi!

geoX 02-07-13 16:30

Re: o intrebare DD1508
 
Dai X-Over mult mai jos, sa zic pe la un sfert din cursa. Si daca cumva ultimul potentiometru este Bass Boost, iti recomand sa-l dai pe 0db. Orice boost dat din player sau din statie face ca distorsiunile sa apara de la un volum mai mic. Oricum, in general cand plesneste difuzorul, in afara cazului in care da capat, este ori lipsa de curent sau putere ori distorsiuni rezultate din Gain setat prea sus ori boost-uri prea puternice pe partea de joase.

ecsTazy 03-07-13 09:27

Re: o intrebare DD1508
 
am inteles, bass boost-ul e pe 0db acum
iar x-over pe la 60-70Hz

am setat subwooferul sa sune placut,fara distorsiuni,dar partea proasta este ca si bass-ul este mai slab, si nu-mi place :D

suvi_xxx 03-07-13 10:25

Re: o intrebare DD1508
 
atat poate si el :)

fa si tu un upgrade la 12 inch ca sa simti diferenta

ecsTazy 03-07-13 12:33

Re: o intrebare DD1508
 
am inteles, multumesc pentru raspunsuri!

Bigu 03-07-13 12:42

Re: o intrebare DD1508
 
Quote:

Originally Posted by ecsTazy (Post 5517413)
am inteles, bass boost-ul e pe 0db acum
iar x-over pe la 60-70Hz

am setat subwooferul sa sune placut,fara distorsiuni,dar partea proasta este ca si bass-ul este mai slab, si nu-mi place :D

Partea buna este ca acum ai doar bas nu si alte bazaituri!!!!!!!
Poate odata in viata asta te prinzi ca ai nevoie de putere mai multa....


All times are GMT +2. The time now is 15:48.

- Copyright 2026 4Tuning