Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Club TICO (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/37962-club-tico.html)

topser 17-01-08 14:08

Re: Club TICO
 
la unu ii pui breather si pe ala subtire il lasi asa..

RD-Woo 17-01-08 14:19

Re: Club TICO
 
Quote:

Originally Posted by aikman (Post 1293656)
il gasesc la magazinele daewoo sau trebuie sa fac comanda pe net ??


http://www.aljisa.ro/Pagini/Tuburi%20flexibile.html

aikman 17-01-08 15:37

Re: Club TICO
 
multumesc dar tot nu am inteles ce fac cu racordu ala :) sunt putin ma greu de cap ... tai cotu ala si il sudez acolo ... sau il pun peste cotu ala :) ... a si inca o intrebare .. ce oglinizi pot sa ii pun la tico fara sa fac mai multe modificari ... imi plac alea cu joistick din ala inauntru :) ca la matiz

CobraArt 17-01-08 16:18

Re: Club TICO
 
Quote:

Originally Posted by topser (Post 1297542)
la unu ii pui breather si pe ala subtire il lasi asa..

Fi mai explicit,te rog.Ce este ala breather,de unde se poate cumpara asa ceva?Niste poze m-ar ajuta.Bafta!

quick_5hifter 18-01-08 21:32

Re: Club TICO
 
Quote:

Originally Posted by CobraArt (Post 1297748)
Fi mai explicit,te rog.Ce este ala breather,de unde se poate cumpara asa ceva?Niste poze m-ar ajuta.Bafta!

Breather - cred ca se refera la filtrele alea mici de tot. Se monteaza pe furtunasul ala care intra in filtrul de aer. Tai furtunul la jumatate si pui in ambele capete (unde s-a taiat) cate un filtru din asta. Arata exact ca niste filtre sport, numai ca sunt de 5-6 cm lungime/latime.

@aikman: racordul ala flexibil se monteaza IN LOCUL unei portiuni de teava, deci NU peste. Scopul lui este sa permita miscarea ambelor tevi care se conecteaza la el.

aikman 18-01-08 21:38

Re: Club TICO
 
pai din ce vad eu in poza acolo ,racordu ala e facut din sarme , daca e asa eu cum am probleme de galerie acolo ... nu se duce dracu repede racordu ala ??

TM32CIP 19-01-08 15:44

Re: Club TICO
 
2 Attachment(s)
@CobraArt : breatherul este un filtru mai mic decat cel sport, avand acelasi scop :-) poti sa cauti si un filtru de scuter,e cam acelasi lucru. Iti pun 2 poze sa vezi despre ce e vorba. Breatherul il pui pe unul din cele 2 furtunele ce sunt acum in "cutia" de la filtrul original (pe cel gros - carterul).

Filtrul sport nu e greu de pus dar ai nevoie de : cot flexibil (sau nu) pt gura carburatorului, teava (prelungire) si evident, un filtru sport :) cumperi si vreo 2,3 coliere si ai rezolvat afacerea.

succes

aikman 19-01-08 15:49

Re: Club TICO
 
la ce ajuta filtru ala ??

quick_5hifter 19-01-08 23:06

Re: Club TICO
 
Quote:

Originally Posted by aikman (Post 1301605)
la ce ajuta filtru ala ??

E foarte util cand "fumeaza" Tico, sa nu traga praf in "plaman", ca se depune la "inima" si omori bunatate de insecta :lol:
Glumeam, dar oricum cam asta e ideea cu filtrul, in general...cat despre filtrul sport, el este mai permisiv cu aerul, in sensul ca motorul "respira" mai bine cu un filtru sport, variaza turatia mai usor si (teoretic) performantele sunt mai bune, dar depinde mult de filtru si mai ales de instalarea lui, iar cu un traseu adecvat obtii chiar si un zgomot placut (a se asculta Getz-ul meu cand ma grabesc la/de la munca :lol: ).
Daca intrebarea ta se refera la filtrele alea mici, o sa il ascultam pe CIP ca eu nu stiu exact :oops:

Cat despre racordul ala flexibil:
1)E facut sa se uzeze cu timpul, dar nu se rupe pur si simplu...
2)Desi asa s-ar parea la prima vedere, sa stii ca nu scapa gaze printre sarme :D deci la ITP nu se va umple sala de fum :lol:

CobraArt 20-01-08 15:13

Re: Club TICO
 
Eu vreau sa imi bag filtru de aer de la SImota in forma de ciupearca,dar nush daca intra.Pe asta ciupearca il pun direct pe carb. cu colier...

aikman 21-01-08 09:49

Re: Club TICO
 
am inteles ... cat e un filtru din ala mai bun ??

quick_5hifter 21-01-08 10:01

Re: Club TICO
 
~250 euro un set K&N cu tot cu tubulatura. Separat - intre 50-100 euro un filtru cu care sa n-ai emotii. De obicei se livreaza cu tot cu sac tip aspirator, sa-l mai scuturi de praf si gunoaie :lol: (glumeam)

braconieru' 21-01-08 10:25

Re: Club TICO
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by aikman (Post 1304815)
am inteles ... cat e un filtru din ala mai bun ??

iti recomand sa ii pui un filtru de aer de calitate ca sa nu ai probleme, eu am filtru de la raid hp, cu carcasa de carbon, a fost 4 milioane.

aikman 21-01-08 14:52

Re: Club TICO
 
braconieru' se face comanda pe net pentru el ??

braconieru' 22-01-08 11:27

Re: Club TICO
 
cred ca poti sa faci comanda si pe net, eu l-am cumparat de la cineva care aduce produse de la raid.


All times are GMT +2. The time now is 16:10.

- Copyright 2024 4Tuning